PARTNER PORTALU
Czym się kierować wybierając buty ochronne na lato?

Czym się kierować wybierając buty ochronne na lato?

Autor: Wojciech Napora
07 maj 2019 18:00

W obuwie ochronne lub robocze powinni się zaopatrzyć pracownicy służby zdrowia, transportu i logistyki, pracownicy branży HORECA, budowlańcy, magazynierzy i serwisanci. W tych zawodach trzeba być niemalże całą zmianę „na nogach”, a rodzaj używanego obuwia wpływa nie tylko na bezpieczeństwo pracy, ale również na wygodę. Stopy przenoszą ciężar całego ciała, a im lepsze będą miały wsparcie, tym praca będzie łatwiejsza.

W wielu zawodach warunki pracy są na tyle trudne, że specjalista potrzebuje ochronnej odzieży i butów. O ile ubrania można wybrać stosunkowo łatwo, o tyle wybór butów jest znacznie trudniejszy. Czym się kierować wybierając buty ochronne na lato?

Buty robocze na lato, czyli jakie?

Letnie obuwie robocze powinno być przede wszystkim solidne, ale z drugiej strony też lekkie i przewiewne. Większość butów roboczych dostępnych na rynku to modele dość toporne – ciężkie, nieprzewiewne i co tu dużo mówić – niezbyt wygodne. Latem warunki atmosferyczne mogą być uciążliwe, a praca przez 8, 10 czy nawet 12 godzin jest na tyle męcząca, że buty muszą być wygodne i dostosowane do tych warunków.

Lekkość

Latem, przy wysokiej temperaturze, uczucie ciężkości nóg nie jest niczym dziwnym. Dobre buty robocze muszą być lekkie i to na tyle, żeby dosłownie nie było ich czuć na stopach. 

Przewiewność

Zapewnienie stopom odpowiedniej cyrkulacji powietrza to kolejna ważna cecha. Specjalne panele wentylacyjne lub perforowane wstawki umożliwiają wymianę powietrza, zmniejszają pocenie się stóp i ograniczają rozwój bakterii, a tym samym minimalizują ryzyko pojawienia się przykrego zapachu. 

Wytrzymałość

Buty robocze, również te letnie, powinny być wykonane z materiału odznaczającego się nie tylko lekkością, czy przewiewnością, ale także wytrzymałością.

Dopasowanie

Ważną cechą butów roboczych jest dopasowanie oraz możliwość ich szybkiego zapięcia czy zawiązania i zdjęcia. 

Ochrona palców

Podnoski w obuwiu roboczym to element obowiązkowy. Mogą być wykonane ze stali, aluminium lub kompozytów. Każdy z tych materiałów ma inne właściwości, ale najnowocześniejsze buty są wyposażone w podnoski wykonane z włókna szklanego. Ten materiał jest bardzo lekki i bezpieczny, a dodatkowo gwarantuje wygodę. 

Wielozadaniowa podeszwa

Podeszwa butów ochronnych musi być antypoślizgowa, odporna na działanie skrajnych temperatur i pękanie, a jednocześnie na tyle miękka, by można było ją łatwo zginać. Ważny jest też głęboki bieżnik oraz sposób przymocowania podeszwy do butów. Najlepszym rozwiązaniem są buty szyte, ale czasami (np. kiedy dany model ma być wodoodporny), potrzebne jest też dodatkowe klejenie.

Źródło: Solid Gear.

Komentarze

Zaloguj się