PARTNER PORTALU
Dach płaski dobrze ocieplony

Dach płaski dobrze ocieplony

Autor: Wojciech Napora
10 maj 2019 17:30

Dach płaski to charakterystyczny element nowoczesnej architektury. I choć przez lata był kojarzony wyłącznie z nudnymi, szarymi budynkami obecnie jest odzwierciedleniem wrażliwości inwestora na to, co proste i nieskomplikowane. Dach bowiem, ma ogromne znaczenie w kształtowaniu całościowej bryły budynku, a odpowiednio zaprojektowany potrafi także znacząco zwiększyć jego funkcjonalność.

Choć nazwa dach płaski przyjęła się i funkcjonuje na co dzień, nie do końca odzwierciedla stan faktyczny. Otóż połać dachowa płaska nie posiada wcale zerowego spadku, jak mogłoby się wydawać. Dach montowany jest zwykle pod kątem nie mniejszym niż 3°, ale nie większym niż 12°. Takie ułożenie stropodachu zapewnia prawidłowe odprowadzanie wody deszczowej i zapobiega powstawaniu tzw. „basenów”, czyli gromadzeniu się deszczówki na jego powierzchni.

Budynek z dachem o płaskiej konstrukcji wymaga specjalistycznego, dopasowanego do niego systemu odprowadzania wody. Dachy płaskie bowiem, w przeciwieństwie do spadzistych, nie posiadają wystającego okapu, na którym z reguły montuje się orynnowanie.

W przypadku dachów pozbawionych spadku, w celu odprowadzenia wody opadowej, wykorzystuje się specjalne systemy wewnętrzne. Ich głównym elementem są wpusty dachowe, które efektywnie zbierają wodę z pokrycia wierzchniego oraz izolacji przeciwwodnej. Za pomocą specjalnych adapterów można w niezwykle prosty sposób połączyć je z kwadratowymi rurami spustowymi, co zapewni efektywne odprowadzenie wody nie tylko z dachów płaskich, ale także np. z zaaranżowanych na ich powierzchni tarasów czy ogrodów. Rozwiązanie to zapewnia całkowitą szczelność dzięki zastosowanej w adapterze uszczelce trapera – mówi Tomasz Madej, ekspert firmy Galeco.

Dachy bez spadku mają wiele zalet. Są niemal całkowicie odporne na działanie wiatru. Dlatego też na terenach, na których często dochodzi do występowania anomalii pogodowych. Tego typu pokrycie dachowe zapewni mieszkańcom bezpieczeństwo i spokój, nawet podczas wichur. Rozwiązanie te pozwala też zredukować straty ciepła, do czego przyczynia się zdecydowanie mniejsza powierzchnia zewnętrzna, niż w przypadku pokrycia spadzistego. Nie bez znaczenia pozostaje również sam koszt zakupu i montażu dachu płaskiego. Ze względu na mniejsze zużycie materiału może być on tańszy nawet o 20%. Cena ta oczywiście ulega zmianom, gdy zdecydujemy się zagospodarować płaską powierzchnię dachową np. na ogród. 

Zielone dachy to idealne rozwiązanie na terenach, gdzie działki są gęsto położone, a zieleni wokół jest niewiele. Powierzchnia może być bowiem obsadzona zarówno roślinami niewymagającymi dużych ilości wody, jak i wysokimi drzewami. Takie rozwiązanie nie dość, że wygląda niezwykle estetycznie i oryginalnie to stanowi także dodatkową ochronę przed hałasem, zmniejszając przenikanie dźwięków do wnętrza nawet o 50 dB. Stropodach to miejsce, które zagospodarować można także na basen. Budynek wygląda wtedy niezwykle luksusowo, a stworzenie takiego zbiornika z wodą nie jest znacząco droższe niż tarasu czy ogrodu.

Dachy płaskie zapewniają pełne wykorzystanie przestrzeni, co znacząco ułatwia projektowanie górnej kondygnacji – pozbawione skosów wnętrza na poddaszu można dowolnie aranżować. Płaskie dachy nadają również budynkowi nowoczesnego wyglądu, przypadną do gustu miłośnikom modernistycznych konstrukcji.

Izolacja dachu płaskiego

Konstrukcję nośną dachów płaskich zwykle stanowią prefabrykowane płyty TT, trapezowe blachy stalowe, pełne płyty żelbetowe lub betonowe płyty kanałowe. W przypadku podłoży betonowych, niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie samej powierzchni. Jej gładkość powinna odpowiadać gładkości betonu po usunięciu deskowania. Nierówności między elementami wyrównujemy do 1:15, ewentualne szczeliny o szerokości powyżej 12 mm wypełniamy zaprawą cementową.

Gdy podłoże jest już gotowe, w kolejnym kroku wykonujemy barierę paroszczelną, dzięki której unikniemy kondensacji ciepłego powietrza na warstwie izolacyjnej. Za warstwę paroizolacji może służyć membrana bitumiczna lub warstwa 0,20 mm folii paroizolacyjnej, która nie ulega procesom starzenia. W przypadku renowacji starej połaci dachowej, za barierę paroszczelną może posłużyć istniejące pokrycie. Jeśli to konieczne, w charakterze podłoża dla paroizolacji wykorzystujemy wełnę mineralną o grubości 20-70 mm.

Montażu paroizolacji dokonujemy możliwie jak najbliżej "ciepłej', wewnętrznej strony konstrukcji. Oznacza to, że minimum ¾ izolacji termicznej powinno znajdować się nad paroizolacją. Konieczne jest wykonanie zakładek na co najmniej 200 mm, gdyż w przeciwnym razie może wystąpić „efekt kominkowy”, powodujący zasysanie wilgotnego powietrza i zamarzanie zawartej w konstrukcji wody w okresie zimowym. Poprawnie wykonane uszczelnienie konstrukcji dachu pozwala uzyskać równowagę temperatury wewnętrznej i zewnętrznej, a także wilgotności oraz ciśnienia.

Dobór rozwiązania termoizolacyjnego w żadnym stopniu nie zależy od rodzaju konstrukcji nośnej. Płyty izolacyjne działają jak warstwy rozprowadzające obciążenie mechaniczne. Oznacza to, że właściwości wytrzymałościowe zarówno materiału izolacyjnego, jak i pokrycia dachowego, powinny sobie odpowiadać. Obok parametrów termicznych, wyboru konkretnych produktów należy więc dokonywać w oparciu o wymaganą klasyfikację ogniową oraz właściwości mechaniczne.

Na dachy płaskie działa wiele różnych obciążeń, które także należy uwzględnić przy wyborze produktów izolacyjnych. Z uwagi na wytrzymałość na ściskanie oraz naprężenia ściskające płyt izolacyjnych, badana zgodnie z normą EN 826 (przy 10% deformacji lub ugięciu lub zniszczeniu), zaleca się stosowanie następujących rozwiązań:

W przypadku izolacji dachu płaskiego należy użyć co najmniej dwóch warstw płyt z wełny mineralnej, gdzie warstwa spodnia charakteryzuje się lepszymi parametrami termicznymi, a warstwa wierzchnia powinna zapewniać trwałe, twarde i ognioodporne podłoże dla warstwy pokrycia dachowego – wyjaśnia Adam Buszko, ekspert firmy Paroc Polska. – Płyty rowkowane należy zastosować tak, aby poziom rowków był jak najbliżej poziomu membrany dachowej, a więc mniej więcej 20-70 mm od górnej powierzchni – dodaje.'

W konstrukcjach dachów płaskich, gdzie warstwę nośną stanowi blacha trapezowa, wykonawca powinien bezwzględnie pamiętać o zasadach właściwego układania materiału izolacyjnego. Podstawową regułą rozmieszczania płyt jest układ mijankowy, czyli unikanie sytuacji, w której narożniki czterech płyt zbiegają się w jednym punkcie. Płyty możemy układać równolegle lub prostopadle do fałd blachy, łącząc je ze sobą pomiędzy fałdami blachy lub na fałdzie.

W pierwszym przypadku płyty o określonej grubości mogą się ze sobą stykać tylko pod warunkiem, że będzie istnieć określony, maksymalny dystans pomiędzy owymi fałdami („a”). W przypadku łączeń na fałdzie płyty wymagają podparcia o odpowiedniej szerokości („b”).

Pokrycie dachu płaskiego

Ze względu na swoje ukształtowanie, dachy płaskie muszą wykazywać znacznie większą szczelność, niż dachy skośne. Zdarza się bowiem, że na płaskim poszyciu może zalegać nadmiar wody lub topniejący śnieg. By uniknąć wysokich kosztów związanych z naprawami, zapewnić skuteczną barierę przed wodą i zarazem zminimalizować ciężar poszycia, warto wybrać lekką blachę płaską, montowaną na tzw. felc. Można ją stosować na dachach już o 3 stopniach nachylenia. Z kolei na tych o kącie nachylenia 9 stopni sprawdzą się panele dachowe na tzw. klik. Jeśli zależy nam na pokryciu z blachodachówki, musimy pamiętać, że połać musi mieć spadek nie mniejszy niż 14 stopni, a niektóre modele wymagają nawet 25 – tłumaczy Marcin Dyda, ekspert firmy Blachotrapez.

Decydując się na cięższe pokrycie, takie jak gonty bitumiczne czy dachówki ceramiczne, przedsięwzięcie będzie wymagało dodatkowej warstwy izolacyjnej, która zabezpieczy dach przed zaciekami i wilgocią.

O rozwoju nowoczesnych technologii budowlanych oraz o wyzwaniach polskiego rynku mieszkaniowego będą rozmawiali eksperci podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

Komentarze

Zaloguj się