×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ocieplenie wieńca - ważny element ściany

Ocieplenie wieńca - ważny element ściany

Autor: Wojciech Napora
13 wrz 2019 17:00

Podpowiadamy, dlaczego tak ważne jest właściwe ocieplenie wieńców.

Wieńce, podobnie jak fundamenty, pełnią w budynku ważną funkcję stabilizacyjną i zapobiegają jego osiadaniu. Ze względu na swoją żelbetową konstrukcję mogą być jednak źródłem strat ciepła, jeżeli nie zostaną poprawnie ocieplone.

Podstawowym warunkiem projektowania energooszczędnych budynków są ciepłe przegrody zewnętrzne. Szczególną wagę przywiązuje się do termoizolacji ścian zewnętrznych, ponieważ stanowią one część budynku, która styka się procentowo największą powierzchnią z powietrzem zewnętrznym i ekstremalnymi temperaturami. Bez względu na technologię czy materiały, z których je wznosimy, nie są one jednolite pod względem termicznym. W ich strukturze występują niezbędne z konstrukcyjnego punktu widzenia żelbetowe wzmocnienia, które niedokładnie ocieplone mogą powodować powstawanie mostków termicznych. Skutkuje to niekontrolowanymi ubytkami energii cieplnej i miejscowym wychładzaniem przegrody, co może prowadzić do wykraplania się pary wodnej pod wpływem różnic temperatur, zawilgocenia ścian i w ekstremalnych przypadkach – rozwoju pleśni.

Czytaj także: Izolacja - ochrona przed wilgocią.

Jednym z takich newralgicznych elementów konstrukcyjnych są wieńce stropowe, które wspierają się na ścianach zewnętrznych i podpierają stropy wyższych kondygnacji. Jako elementy żelbetowe mają znacznie gorsze właściwości termoizolacyjne niż stosowane obecnie do wznoszenia ścian bloczki z betonu czy ceramiki poryzowanej i mogą potencjalnie tworzyć liniowe mostki termiczne wzdłuż obwodu budynku. Ocieplenie tego szczegółu konstrukcyjnego ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku ścian jednowarstwowych.

Szczegóły, których nie wolno zaniedbać

Ściany jednowarstwowe cieszą się wśród inwestorów coraz większą popularnością, ponieważ pozwalają skrócić czas budowy domu. Stosowane do ich konstrukcji materiały, takie jak beton komórkowy czy ceramika poryzowana wypełniona wełną mineralną, pełnią nie tylko funkcję przenoszenia ciężaru, ale także termoizolacyjną. Dzięki swoim właściwościom pozwalają na budowę ścian o wysokiej izolacyjności cieplnej, jednak tylko pod warunkiem bardzo starannego wykonawstwa i stosowania specjalnych zapraw – cienkowarstwowych lub najlepiej ciepłochronnych.

Brak zewnętrznej warstwy termoizolacji sprawia, że konieczne jest ponadto dodatkowe docieplenie wieńca, które wykonuje się od wewnętrznej strony muru, za pomocą niewielkiej grubości materiału termoizolacyjnego. W tym celu już na etapie wykonywania wieńca należy cofnąć go względem zewnętrznego lica ściany i obmurować rzędem płytek z tego samego materiału, którego używa się do budowy muru. Powstałą przestrzeń między wieńcem a płytkami należy wypełnić 5-6 cm warstwą materiału termoizolacyjnego. Powinien być on odporny na obciążenia mechaniczne i wilgoć, dlatego w tej roli najlepiej sprawdzi się styropian EPS. Aby wyrównać różnice w izolacyjności cieplnej między konstrukcją żelbetową a bardzo ciepłym betonem komórkowym, najlepiej zastosować grafitową odmianę o parametrze lambda 0,031 W/mK. Stosując wersję z frezem, można zapewnić wyższą szczelność warstwy termoizolacji i dodatkowo zniwelować ewentualne mostki termiczne.

Czy jest konieczne?

Zazwyczaj przyjmuje się, że w technologii ścian dwuwarstwowych nie ma konieczności ocieplania wieńca. Ściany są w tym przypadku pokrywane jednolitą warstwą materiału termoizolacyjnego, niekiedy o grubości nawet 20 cm. Wieniec w takiej sytuacji posiada taką samą grubość jak ściana i jest chroniony w taki sam sposób, jak mur. Warto jednak zauważyć, że jeśli bloczki, z których jest wznoszony budynek, posiadają bardzo wysokie parametry termoizolacyjności, strefa „zimnego” żelbetowego wieńca będzie nadal potencjalnym mostkiem termicznym, pomimo zabezpieczenia termoizolacją. Warto więc w tym przypadku zastosować podobne rozwiązanie ocieplenia wieńca, jak w przypadku ścian jednowarstwowych.

Zmniejszenie jego grubości pozwala na cofnięcie go względem lica budynku i umieszczenie w powstałej przestrzeni dodatkowej termoizolacji o niewielkiej grubości. Najlepiej do tego celu wybrać materiał o tych samych właściwościach termoizolacyjnych, jak styropian zastosowany do ocieplania ściany.

Umożliwia to oferta grafitowych styropianów marki Knauf Therm. Jako ocieplenie fasady można wybrać styropian grafitowy Knauf Therm ETIXX o współczynniku przewodzenia ciepła lambda 0,031 W/mK, który znajduje zastosowanie przy termoizolacji budynków energooszczędnych i pasywnych, dzięki dużym grubościom 15, 20 i 30 cm. Do ocieplenia wieńca posłużą natomiast płyty Knauf Therm Expert Fasada λ 31. 

 

Komentarze

Zaloguj się