PARTNER PORTALU
Olaf Szewczyk z Saule Technologies: "Ogniwa perowiskotowe zrewolucjonizują rynek fotowoltaiki"

Olaf Szewczyk z Saule Technologies: "Ogniwa perowiskotowe zrewolucjonizują rynek fotowoltaiki"

Autor: Radosław Zieniewicz
30 sie 2019 08:00

Olaf Szewczyk, Acting Communications Director w Saule Technologies mówi o przewadze  innowacyjnych ogniw perowiskotowych nad tradycyjnymi, krzemowymi ogniwami. Ekspert podkreśla że ogniwa perowiskotowe są elastyczne, cienkie, lekkie, częściowo transparentne, co otwiera przed nimi mnóstwo zastosowań, także w zrównoważonym budownictwie, niedostępnych w przypadku ogniw tradycyjnych. Jednak udoskonalanie tej technologii wciąż trwa.

Czym wyróżniają się ogniwa perowskitowe od tradycyjnych paneli fotowoltaicznych?

Ogniwa perowskitowe wyróżnia od paneli krzemowych wiele walorów użytkowych i łatwiejsza, mniej energochłonna produkcja. Ogniwa krzemowe wytwarzane są w bardzo wysokich temperaturach. To sprawia, że dług energetyczny tych ogniw jest wysoki i nie można ich wytwarzać np. na podkładzie z folii z tworzywa sztucznego, papieru lub tkaniny. Ogniwa perowskitowe wytwarza się w temperaturze pokojowej, stosunkowo łatwo. Są elastyczne, cienkie, lekkie, częściowo transparentne, co otwiera przed nimi mnóstwo zastosowań niedostępnych w przypadku ogniw tradycyjnych. Udoskonalanie technologii wciąż trwa, na przykład poprzez podnoszenie sprawności i sprawności ogniw, czy też ulepszanie metod zabezpieczania przed wilgocią, która obniża trwałość ogniw perowskitowych – można to np. osiągnąć metodą enkapsulacji lub izolując ogniwo pod taflą szkła, przy rezygnacji z takich zalet, jak elastyczność i niełamliwość. Technologia rozwijana jest tak dynamicznie, że trudno mówić o ustalonych standardach.

Jakie parametry określają sprawność ogniw perowskitowych w przetwarzaniu energii słonecznej w elektryczną?  

Sprawność ogniwa to wartość określana przez procent energii słonecznej przetwarzany na energię elektryczną przez ogniwo o określonej powierzchni. Należy podkreślić, że łatwiej jest dziś uzyskać wysoką sprawność z ogniwa perowskitowego o małej powierzchni, na przykład wielkości centymetra kwadratowego, niż z ogniw o powierzchni relatywnie dużej. Obecnie prace naukowców skupione są na zwiększeniu sprawności dużych ogniw perowskitowych.

Na co trzeba zwrócić uwagę przy montażu instalacji ogniw perowskitowych? 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na większe  możliwości ogniw perowskitowych, umożliwiających montowanie ich nawet tam, gdzie ogniwa krzemowe na pewno by się nie sprawdziły. Elastyczność oraz pomijalnie mały ciężar i grubość pozwalają instalować je na powierzchniach nieregularnych, jak karoserie samochodowe, tkaniny (żagle, namioty, plecaki, odzież), obudowy laptopów itd. Mały ciężar i efektywność nawet w nieoptymalnych warunkach oświetleniowych (promienie padające pod dużym kątem) pozwalają na instalowanie ogniw perowskitowych na elewacjach budynków. Obecnie ogniwa krzemowe spotyka się jedynie na dachach. Co więcej, ogniwa perowskitowe mogą być wykorzystywane także we wnętrzach, gdzie wykorzystują sztuczne oświetlenie.

O rozwoju nowoczesnych systemów fotowoltaicznych oraz o optymalizacji sprawności pracy modułów fotowoltaicznych będą rozmawiali eksperci podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

Komentarze

Zaloguj się