PARTNER PORTALU
Prawidłowa termoizolacja budynku od wewnątrz

Prawidłowa termoizolacja budynku od wewnątrz

Autor: Radosław Zieniewicz
15 lip 2019 11:00

Wojciech Rogala, menedżer produktu Xella Polska podkreśla, że prawidłowe przeprowadzenie termoizolacji od wewnątrz wymaga dużego doświadczenia od wykonawcy oraz zastosowania sprawdzonych, paroprzepuszczalnych materiałów termoizolacyjnych.

Jakimi parametrami powinien wyróżniać się materiał stosowany do termoizolacji od wewnątrz?

Materiał stosowany jako ocieplenie od wewnątrz przede wszystkim musi być paroprzepuszczalny i sprawdzony. Ocieplenie od wewnątrz to rozwiązanie wymagające dużego doświadczenia w fizyce budowli, dlatego warto wybrać materiał sprawdzonego producenta, który wraz z materiałem dostarczy analizę cieplno-wilgotnościową przegrody po ociepleniu. Do ocieplenia przegród od wewnątrz warto też wybrać materiał niepalny.

Jak prawidłowo ocieplać ściany od wewnątrz przy użyciu waszego produktu?

Jeśli podłoże stanowi tynk gipsowy, należy go skuć i otynkować ścianę tynkiem cementowo-wapiennym. Płyty muszą być przyklejane całą powierzchnią do równego i stabilnego podłoża za pomocą systemowej zaprawy. Ważne, żeby między ścianą a płytami nie powstały pustki powietrzne. Następnie płyty należy wykończyć za pomocą systemowej zaprawy z wtopioną siatką zbrojącą. Tak przygotowaną powierzchnię można wykończyć gładzią gipsową lub wapienną. Łączna grubość warstw wykończeniowych nie może przekroczyć 10 mm. Ocieploną ścianę można pomalować za pomocą paroprzepuszczalnej farby, np. silikatowej lub silikonowej. Opór dyfuzyjny warstw wykończeniowych nie może przekraczać wartości Sd = 0,1 m. Należy pamiętać, że przy izolacji od wewnątrz należy ograniczyć mostki termiczne, poprzez przyklejenie paska z izolacji na prostopadłych ścianach i suficie.

W jakim przypadku opłacalne stosowanie termoizolacji od wewnątrz?

Izolacja budynków od zewnątrz prawie zawsze jest lepszym rozwiązaniem. Istnieje jednak spora grupa obiektów, np. obiekty zabytkowe lub z ozdobną elewacją czy budynki w ostrej granicy działki, których nie można ocieplić w taki sposób. Ocieplone powinny być przede wszystkim obiekty stale ogrzewane do temperatury, jaka występuje w pomieszczeniach mieszkalnych. Ocieplenie od wewnątrz nie tylko przyczyni się do znacznego obniżenia rachunków, ale także do podniesienia temperatury przegrody wewnętrznej. Dzięki temu poprawi się komfort termiczny przebywających w pomieszczeniu ludzi oraz zlikwidujemy ryzyko kondensacji pary wodnej, która przyczynia się do zagrzybienia ścian.

O rozwoju nowoczesnych systemów termoizolacyjnych w sektorze zrównoważonego budownictwa będą rozmawiali eksperci podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

Komentarze

Zaloguj się