×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Precyzyjne pomiary - zalety nowoczesnych poziomic

Precyzyjne pomiary - zalety nowoczesnych poziomic

Autor: Wojciech Napora
25 sie 2019 12:00

Niezawodność i czas – to dwa spośród najważniejszych słów na każdej budowie. Tu niespodziewanych problemów nigdy nie brakuje, więc przynajmniej podstawowe narzędzia muszą być niezawodne. I bez względu na wyzwania zawsze będą działać z bezwzględną precyzją. Nie wystarczy więc użyć odpowiedniej technologii pomiarów i analizy, ale trzeba ją też wyposażyć w funkcjonalne i wytrzymałe „ubranie”.

Każdy, nawet milimetrowy błąd na budowie może oznaczać katastrofę. Dlatego precyzyjna, niezawodna poziomnica, której niestraszne żadne warunki, jest najlepszym przyjacielem budowlańców wszystkich profesji. Im pewniejszy pomiar gwarantuje, tym praca jest łatwiejsza, a jej efekt - lepszy.

Solidna obudowa gwarantuje pewne pomiary

Budowa, trzecie piętro rusztowania – nagle poziomnica wysuwa się z rąk i upada z łoskotem na betonową posadzkę. Jest do wyrzucenia?

Wcale nie musi tak być, jeśli używamy sprawdzonych narzędzi z górnej półki – zapewnia Michał Ostrowski, menadżer marki Stabila w Lange Łukaszuk. – Ważna jest solidna, aluminiowa konstrukcja korpusu, odpowiednie zabezpieczenia, amortyzujące skutecznie wszelkie uderzenia i libella zintegrowana na stałe z całością. Połączenie wszystkich elementów specjalną żywicą gwarantuje, że nawet duże przeciążenia nie wpłyną na precyzję działania – podkreśla.

Ergonomia pracy

W przypadku klasycznych poziomnic przeznaczonych do profesjonalnych zastosowań inną podstawową cechą jest ich ergonomia. Ważne, by każdy element urządzenia został zaprojektowany tak, by zwiększyć komfort pracy i skrócić jej czas.

Kolejnym niezwykle istotnym elementem jest dokładność pomiarów. Ważna jest także długa gwarancja, która służy potwierdzeniu trwałości i solidności takiego narzędzia.

Elektroniczna doskonałość

Ci, którym prócz solidności i precyzji w pracy niezbędna jest optymalna ekspozycja wyników, mogą sięgnąć po elektroniczną wersję narzędzi pomiarowych. 

Czytaj także: Bezpieczna praca na wysokości. 

Takie urządzenia, oczywiście dobrej jakości, działają szybko – bez jakichkolwiek opóźnień przy wyznaczaniu konkretnych, określonych przed ich użyciem wartości. 

Poziomnica „szyta” na miarę

Ważną cechą narzędzi Stabila jest też ich personalizacja z myślą o konkretnych profesjach. Dlatego na przykład ci, którzy zajmują się konstrukcjami metalowymi mogą sięgnąć po modele z serii TECH 196/196 M wyposażone w magnesy ziem rzadkich, które umożliwiają pewne pomiary – zaznacza ekspert. – Natomiast z myślą o stolarzach, glazurnikach i innych profesjonalistach zajmujących się wykańczaniem wnętrz powstały specjalne modele z serii TECH 700 DA, które zapewniają bardzo precyzyjne oznaczanie i przenoszenie kątów – dodaje.

Te ostatnie urządzenia, nazywane też elektronicznymi kątomierzami, pozwalają precyzyjnie zmierzyć kąty (wewnętrzne i zewnętrzne) w zakresie 0 – 270°. Zastosowany w nich system LOCK umożliwia blokowanie ustawionego kąta i przenoszenie go bez obawy o ryzyko utraty danych.

Charakteryzuje je również wygoda odczytów – zarówno w pozycji normalnej jak i odwróconej. I – podobnie jak w przypadku poprzednio wspomnianych modeli – wyjątkowa precyzja pomiarów: 0,029°=0,5 mm/m. Wszystko to bardzo przydaje się zarówno w trakcie tworzenia mebli na wymiar, jak i podczas układania płytek.

Źródło: Lange Łukaszuk.

Komentarze

Zaloguj się