×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Skuteczna izolacja podłogi na gruncie

Skuteczna izolacja podłogi na gruncie

Autor: Radosław Zieniewicz
20 sie 2019 08:00

Izolacja podłogi wymaga zastosowania materiałów o odpowiednich właściwościach, w zależności od pełnionej przez nią funkcji. Innego rodzaju wymagania stawiane są podłogom posadowionym na gruncie, niż w przypadku podłogi położonej na stopie kondygnacyjnym.

Nowoczesne budynki mieszkalne często są wznoszone bez podpiwniczenia, co oznacza, że podłoga na całej swojej powierzchni styka się z gruntem. Odpowiednia warstwa izolacji pozwala zapewnić komfort mieszkania i zapobiec ucieczce ciepła. Aby jednak spełniała swoje funkcje, należy dobrać materiał o odpowiednio wysokich parametrach wytrzymałości mechanicznej.

Zupełnie inne funkcji pełni materiał izolujący podłogę położonej na stropie kondygnacyjnym.W tym wypadku musi on tworzyć skuteczną barierę akustyczną przed dźwiękami uderzeniowymi. Czego dokładniej wymagamy od izolacji odcinającej podłogę od gruntu, a jakie funkcje musi pełnić ta położona na stropie?

Bezpośrednio na gruncie

Podłoga posadowiona na gruncie bez odpowiedniej izolacji pozostaje w stałym kontakcie z wilgocią i niskimi temperaturami gruntu. Warunkiem zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego i energooszczędności jest odpowiedni materiał termoizolacyjny, który zapobiegnie powstawaniu zjawiska „zimnej podłogi” i utraty energii cieplnej. Jaki materiał się tu sprawdzi?

Do wykonania termoizolacji podłóg na gruncie, poza wełną mineralną i styropianem ekspandowanym (EPS) oraz styropianem ekstrudowanym (XPS), stosowane są również keramzyt oraz grzewcze płyty fundamentowe. Na rynku pojawiają się również materiały alternatywne, dedykowane podłogom na gruncie: płyty ze sztywnej pianki rezolowej w obustronnej okładzinie z białego welonu szklanego lub płyty termoizolacyjne wykonane z twardej pianki poliuretanowej pokrytej obustronnie okładziną z szarego, matowego laminatu odpornego na substancje alkaliczne i przenikanie pary wodnej. Jakimi właściwościami powinny wyróżniać się te materiały?

Materiał termoizolacyjny do ocieplenia tej przegrody powinien cechować się bardzo dobrym współczynnikiem przewodzenia ciepła, a ze względu na obciążenia jakim poddawana jest podłoga, dużą wytrzymałością na ściskanie. Podłoga na gruncie jest również narażona na działanie wody lub wilgoci, dlatego izolator powinien cechować się niską nasiąkliwością, która służy do określenia okresowego pogorszenia izolacyjności cieplnej w przypadku zawilgocenia materiału – zauważa mgr inż. Michał Piotrkowski, doradca techniczny Yetico. Ważne jest też odpowiednie przeprowadzenie prac wykonawczych.

Izolacja w dwóch warstwach

W przypadku podłogi na gruncie zalecanym rozwiązaniem jest ułożenie izolacji w dwóch warstwach. Dzięki temu rozwiązaniu, gdzie warstwy płyt styropianowych układamy mijankowo względem siebie (spoiny pomiędzy płytami nie pokrywają się), eliminujemy mostki termiczne. Innym rozwiązaniem zalecanym przez cześć ekspertów technicznych jest usytuowanie warstwy ocieplenia pod płytą podłogi, bezpośrednio na utwardzonym gruncie.

Przy takiej konstrukcji niezbędne jest zastosowanie styropianu XPS o bardzo dobrych parametrach technicznych, ponieważ musi on wytrzymać nacisk i ciężar płyty na nim posadowionej. Zupełnie inne wymagania stawiane są materiałom izolującym stopy kondygnacyjne. W tym wypadku istotniejsze jest zapewnienie izolacji akustycznej na właściwym poziomie.

Akustyczna izolacja stropów

Problem wygłuszenia hałasów powstających na wyższych kondygnacjach najczęściej dotyczy budynków wielorodzinnych. Najbardziej słyszalny i „odczuwalny” przez użytkowników jest hałas wewnętrzny uderzeniowy, zwany także „bytowym”, przenikający między stropami obiektu (wytworzony np. przez odgłosy kroków). Dźwięki uderzeniowe najskuteczniej wytłumić w miejscu ich powstania. Dzięki temu nie przenoszą się dalej, wywołując hałasy w innych częściach obiektu. W tej sytuacji wiele zależy od masy stropu – im jest ona większa tym lepiej tłumi tego rodzaju hałas.

Stropy o minimalnej masie powyżej 350 kg/m2 dostatecznie pochłaniają odgłosy uderzeniowe. Warunek ten spełniają stropy żelbetowe monolityczne lub gęstożebrowe z ciężkim wypełnieniem. Słabszą izolacyjnością akustyczną od dźwięków uderzeniowych wykazują stropy drewniane, które dodatkowo uginają się pod ciężarem, co generuje dodatkowy hałas.

A jak pamiętamy Rozporządzenie Ministra Infrastruktury stawia wymóg, aby stropy w budynkach wielorodzinnych gwarantowały wskaźnik od dźwięków L’n,w uderzeniowych na poziomie nie większym niż 58 dB, niezależnie od rodzaju zastosowanego wykonania podłogi. Żaden strop nie spełnia tych norm bez zastosowania dodatkowych warstw wyciszających.

Przykładowo wskaźnik izolacyjności akustycznej od dźwięków uderzeniowych L’n,w dla płytowego stropu żelbetowego, którego masa m² jest równa 380 kg, wynosi około 75 dB.

Akustyczny sposób na strop

Właściwe wytłumienie dźwięków uderzeniowych można uzyskać poprzez zastosowanie miękkich wykładzin lub stosując sufit podwieszony. Jednak najczęstszym i najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia stropów międzypiętrowych jest podłoga pływająca. Zainstalowanie takiej konstrukcji powoduje wzrost izolacyjności stropu nie tylko od dźwięków uderzeniowych, ale także powietrznych.

Zastosowanie grubości izolacji akustycznej np. z wełny mineralnej lub specjalnego styropianu elastycznego o grubości 4 cm pozwala zredukować hałas uderzeniowy przez podłogę nawet o ponad 30 dB. Aby izolacja przeciwuderzeniowa prawidłowo funkcjonowała konieczne jest zniwelowanie mostków akustycznych, mogących powstać pomiędzy wylewką, a ścianą.

Najczęściej ich źródłem są trwałe połączeń między jastrychem, a ścianami. Ważnym elementem konstruowania podłogi pływającej (także lekkiej) jest więc odizolowanie płyty podkładowej od ścian pomieszczenia, przez zastosowanie paska izolacji akustycznej z wełny mineralnej na całej wysokości podłogi.

Jeżeli nie możemy zastosować podłogi pływającej ze względu na małą nośność stropu to możemy wykonać podłogę pływającą na płytach z suchego jastrychu lub drewnianą podłogę na legarach. Należy się liczyć z tym, że rozwiązanie te zapewnią gorszą izolacyjność akustyczną stropu. W przypadku lekkiej podłogi pływającej będzie ona (o ok. 8 dB) gorzej izolować akustycznie strop niż w przypadku ciężkiej podłogi pływającej.

O efektywnej izolacji stropów będą rozmawiali eksperci podczas nowego eventu Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

Komentarze

Zaloguj się