Tynki maszynowe gipsowe – czyli jak profesjonalnie przeprowadzić wykończenie sufitów i ścian

Tynki maszynowe gipsowe – czyli jak profesjonalnie przeprowadzić wykończenie sufitów i ścian

Materiał Partnera Autor: Artykuł dostarczony przez firmę Castorama Polska
23 lut 2021 15:39

Rozpoczęcie wykończenia domu jest zapewne wielkim momentem dla każdego, kto podjął się budowy – w końcu oznacza to jeden z jej finalnych etapów. Co jednak istotne, jest on szczególnie ważny i wymagający od nas pełnego skupienia. To właśnie ta chwila nakreśli ostateczny wygląd naszej nowej przestrzeni życiowej i określi jej wartości estetyczne. Dlatego też pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wykonać, jest wygładzenie ścian i sufitów za pomocą tynków maszynowych gipsowych.

  1. Co to są tynki maszynowe?
  2. Zastosowanie tynków maszynowych.
  3. Rodzaje tynków maszynowych.
  4. Zalety i wady tynków maszynowych.

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie budowę czy też remont bez wykorzystania tynków maszynowych gipsowych, czemu dziwić się kompletnie nie można. To właśnie za ich pomocą znacznie usprawnimy pracę, ale i zmniejszymy koszty, porównując do tynku nakładanego ręcznie. Co jednak istotne, zanim przejdziemy do konkretnego działania, warto w pełni poznać, czym są  oraz jakie są ich właściwości...

Co to są tynki maszynowe?

Podejmując się wykończenia domu lub też remontu mieszkania, tynki maszynowe okażą się nieodzowną pomocą, zastępując klasyczny tynk ręczny (który z kolei nadaje się do mniejszych prac). Tynki maszynowe gipsowe zawdzięczają swoją popularność sposobowi, w jaki są aplikowane na ściany. Otóż, wykonuje się to za pomocą specjalnego agregatu tynkarskiego, dzięki któremu praca przebiega znacznie szybciej, przy jednocześnie wysokiej dokładności. Co za tym idzie, zastosowanie tynku maszynowego gipsowego wpłynie nie tylko na zaoszczędzony czas pracy, ale i środki, które będziemy musieli na całość przeznaczyć. Jest to więc idealny przykład, jak zbawienny wpływ potrafią mieć nowoczesne technologie na nasze życie, w tym i fundusze.

Materiał, jakim są tynki maszynowe, wyrabia się ze specjalnych mieszanek gipsu i modyfikatorów, dodając do nich odpowiednią ilość wody. Co równie ważne, wysycha on stosunkowo szybko (w zależności od nałożonej warstwy i warunków panujących w pomieszczeniu: od 10 do 14 dni).

Zastosowanie tynków maszynowych

Tynki maszynowe gipsowe charakteryzują się niską odpornością na wilgoć, sprawdzą się więc w pomieszczeniach, w których nie występuje jej wysoki poziom. W praktyce będą to: salon, pokój dzienny czy też sypialnia. Ściany i sufit pokryte za pomocą tynku maszynowego są niezwykle równe i gładkie, dzięki czemu stają się podłożem wręcz wymarzonym pod tapety. Jednakże to nie wszystko, gdyż powierzchnia pokryta tym materiałem bardzo dobrze przyjmie także farbę, zamieniając tym pomieszczenie w przyjazne dla nas miejsce pomalowane ulubionymi kolorami.

Należy jednak pamiętać, że przed nałożeniem tynku musimy odpowiednio przygotować powierzchnię do pokrycia. Bezwzględnie musi być ona równa i gładka, pozbawiona wszelkich pyłów i zabrudzeń. Najlepsze podłoża pod tynki maszynowe to: beton, żelbet czy też powłoki ceramiczne.

Rodzaje tynków maszynowych

Dla osób szukających niecodziennych, oryginalnych rozwiązań zostały przygotowane specjalne tynki maszynowe gipsowe, które spełnią wszelkie wymagania. Ponadto, są one dedykowane do pomieszczeń, w których występuje podwyższony poziom wilgoci. Taki, między innymi, jest tadalekt, który nakłada się na tynk maszynowy cementowo-wapienny. Należy mieć jednak świadomość, że proces pokrywania jest znacznie trudniejszy, jak i bardziej czasochłonny. W zamian otrzymujemy ścianę nie tylko odporną na wilgoć i łatwą do utrzymania w czystości, ale i przeciwstawiającą się rozwojowi grzybni. Decydując się na tego typu materiał, możemy go z powodzeniem wykorzystać w łazienkach, kuchniach, a nawet saunach czy bezpośrednio w kabinach prysznicowych.

Tynk maszynowy cementowo-wapienny da nam więc nie tylko czysto praktyczne możliwości (odporny na wilgoć), ale i wizualne uatrakcyjnienie, komponując się z wieloma stylami i materiałami, w tym: drewnianymi, ceramicznymi, szklanymi czy też kamiennymi.

Zalety i wady tynków maszynowych

Wyraźnie więc widzimy, że wybrane tynki maszynowe gipsowe są wręcz wymarzonym materiałem, który wykorzystamy przy wykończeniu domu bądź też remoncie mieszkania. Jednakże musimy przy tym mieć pełną świadomość ich wad, które sprawią, że nie w każdym miejscu czy pomieszczeniu się sprawdzą. Dla przykładu, standardowe tynki maszynowe są podatne na wilgoć. Możemy temu zaradzić, wykorzystując wspomniany tynk maszynowy cementowo-wapienny, co jednak będzie się wiązało z większym nakładem pracy. Co więcej, którykolwiek tynk wybierzemy, jest on narażony na obrażenia mechaniczne, warto więc uważnie pokrywać miejsca szczególnie newralgiczne. Zabezpieczmy je np. innym materiałem. Co za tym idzie, tynki maszynowe gipsowe nie nadają się na wykończenie posadzek.

Pamiętając o tym, będziemy w pełni zadowoleni z tego niezwykłego materiału, który w bardzo krótkim czasie pokryje nasze ściany i sufity gładką i równą warstwą gotową do malowania lub nałożenia tapety. Sposób równie prosty, co oszczędny.

Komentarze

Zaloguj się