×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Właściwości bloczków z betonu komórkowego

Właściwości bloczków z betonu komórkowego

Autor: Wojciech Napora
24 sie 2019 12:00

Bloczki z betonu komórkowego stanowią materiał dobry do wznoszenia niemal każdej ściany. Warto jednak zastanowić się przed ich wyborem i dokładnie dopasować gęstość elementów do rodzaju ściany i właściwości przegrody, które chcielibyśmy osiągnąć.

Beton komórkowy to jeden z najczęściej wybieranych materiałów murowych. Słynie z bardzo dobrych właściwości termoizolacyjnych, ale na tym jego zalety się nie kończą. Pamiętać trzeba, że w ofercie rynkowej dostępne są bloczki o zróżnicowanych parametrach. Można je dobrać do różnych zastosowań, co czyni beton komórkowy niezwykle uniwersalnym budulcem. Robert Janiak, Product Manager firmy H+H Polska podpowiada, jak dopasować klasę gęstości do typu przegrody.

Gęstość objętościowa to niezmiernie ważny parametr betonu komórkowego. Ma bowiem wpływ na wiele jego właściwości, m.in. izolacyjność cieplną i akustyczną oraz wytrzymałość. Klasa gęstości określa średnią gęstość materiału w stanie suchym, czyli stosunek jego masy do objętości. 

Termoizolacyjność

Beton komórkowy uzyskuje się z piasku kwarcowego, cementu, wapna i wody, a swoje właściwości zawdzięcza on środkowi porotwórczemu, który „spulchnia” tę mieszankę. Powstają w ten sposób miliony równomiernie rozmieszczonych porów powietrznych.

Powietrze zamknięte w komórkach jest doskonałym izolatorem termicznym, zatem im bardziej „napowietrzony” materiał, tym lepiej będzie chronił przed ucieczką ciepła. Pozwala to zrozumieć, w jaki sposób gęstość objętościowa przekłada się na termoizolacyjność produktów murowych – generalna zasada jest taka, że gęstość jest odwrotnie proporcjonalna do izolacyjności cieplnej. A więc „najcieplejsze” są bloczki najniższych klas gęstości – wyjaśnia ekspert.

Należą one do jednych z nielicznych materiałów murowych, z których można wznosić ściany jednowarstwowe. Przykładowo przegroda z bloczków H+H Gold+ 2,0–350 Termo o szerokości 48 cm bez żadnej dodatkowej warstwy ocieplenia osiąga współczynnik przenikania ciepła U = 0,19 W/(m2·K), a z bloczków H+H Gold+ 1,5–300 Supertermo tej samej szerokości zaledwie U = 0,17 W/(m2·K).

Izolacyjność akustyczna i wytrzymałość

Najwyższa termoizolacyjność bloczków niskich klas gęstości nie oznacza, że są one najlepszym wyborem do każdego zastosowania.

Czytaj także: Systemowe ocieplenie ścian. 

 

Niższa gęstość objętościowa wiąże się bowiem ze spadkiem izolacyjności akustycznej oraz wytrzymałości. Najlepiej przed niechcianymi dźwiękami chronią bowiem ciężkie elementy, które trudno wprawić w drgania. Również wytrzymałość na ściskanie jest lepsza w przypadku materiału o mocnej, zwartej strukturze. Należy więc dokładnie przeanalizować, które z właściwości są kluczowe dla danej przegrody.

O ile dla ścian zewnętrznych jednowarstwowych priorytetem jest bez wątpienia izolacyjność termiczna, to już w przypadku ścian warstwowych, znaczny ciężar ochrony przed ucieczką ciepła spoczywa na warstwie ociepleniowej z wełny mineralnej lub styropianu. Z tego względu na przegrody zewnętrzne tego rodzaju najczęściej wybierane są elementy z betonu komórkowego o gęstości 400-600 kg/m3, które są doskonałym kompromisem pomiędzy walorami cieplnymi a akustycznymi i wytrzymałościowymi. W przypadku ścian wewnętrznych wydzielających pomieszczenia, które wymagają szczególnego wygłuszenia, warto sięgnąć po bloczki o gęstości 600-700 kg/m– podsumowuje Robert Janiak.

Źródło: H+H.

Komentarze

Zaloguj się