PARTNER PORTALU
10 najpiękniejszych polskich domów ostatniej dekady

10 najpiękniejszych polskich domów ostatniej dekady

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
03 lip 2020 11:21

Za nami Światowy Dzień Architektury. Z tej okazji redakcja Dobrzemieszkaj.pl pokusiła się o wybór 10 projektów domów z Polski, które szczególnie skradły nam serca w ostatnim dziesięcioleciu. Zobaczcie, jak piękna jest polska architektura!

W naszym subiektywnym zestawieniu znalazły się:

1. Dom Czarna Skała, projekt: Anna Porębska, Adam Zwierzyński, Mus Architects

Dom w Bielsku-Białej. Dom powiązany z krajobrazem i nawiązujący do widocznych na horyzoncie gór. Program funkcjonalny i struktura domu zostały wbudowane w topografię terenu, co miało decydujący wpływ na geometrię budynku. Rzut został przełamany w połowie długości, dzięki czemu strefa wejściowa ma kontakt z drogą, a cała strefa dzienna jest  połączona z ogrodem. 

2. Dom Polny, projekt: Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż, pracownia 81WAW.PL

Dom składa się się z dwóch brył. Pierwsza (frontowa) obłożona została polnym kamieniem, dzięki czemu budynek zdaje się być integralną częścią otaczających go pól. Kamienna bryła skrywa pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Druga bryła to lekki, biały, parterowy pawilon z przeszkloną ścianą od strony południowej. Mieszą się tu salon, sypialnie, łazienki oraz garderoby. Przeszklenia sprawiają, że pokoje stają się pewnego rodzaju ramą dla obrazu, który tworzy zmieniający się za oknem krajobraz.

O tym domu przeczytasz też tu: Dom Polny. Zobacz ciekawy projekt!

3. Dom Lustrzany, projekt: Marcin Tomaszewski, pracownia REFORM Architekt

Dom lustrzany to pomysł architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Parter został pokryty alucobondem - materiałem imitującym lustro, przez co cały budynek zdaje się unosić w powietrzu. Odbity w lustrzanych płytach las staje się częścią budynku, a biała bryła piętra sprawia wrażenie, że unosi się w powietrzu.

Więcej o domach lustrzanych: Architektura domów: jak zmieniła się przez ostatnie 10 lat?

4. Circle Wood House, projekt: Przemek Olczyk, Mobius Architekci

Dom w Izabelinie o powierzchni 440 m2. Dom na planie koła, otaczający las nie tylko jest tłem budynku, ale także jego istotną częścią. Materiały użyte do wykończenia budynku to drewno, kamień i aluminium. 

5. Małopolska Chata Podcieniowa, projekt: Bogusław Barnaś, BXB Studio

Nowatorski dom autorstwa Bogusława Barnasia z BXB Studio pięknie wykorzystuje topografię terenu, nawiązując jednocześnie do małopolskich tradycji domów podcieniowych. Historyczne podcienia osłaniały front domu przed deszczem oraz działaniem słońca. Domy podcieniowe często tworzyły pierzeje rynków miejskich, umożliwiając komunikację po mieście pod dachem. Projekt ten to nowoczesna interpretacja pięknej tradycji polskiego budownictwa. 

Więcej o tym domu: Małopolska Chata Podcieniowa

6. Pasterska Chata, projekt: Monika i Adam Bronikowscy, założyciele pracowni HOLA Design, wchodzącej w skład HOLA Grupa Projektowa

Dom położony nad Jeziorem Czorsztyńskim na południu Polski. Pasterska Chata to dom wyjątkowy jak jego otoczenie. Malowniczy półwysep Stylchyn w Pieninach jest miejscem o niezwykłej historii i zabudowie - uratowanych przed zalaniem zabytkowych, drewnianych willi, zagród, spichlerzy z XIX i początku XX wieku. To także oszałamiające widoki na jezioro oraz zamki w Czorsztynie i Niedzicy. Projekt Pasterskiej Chaty jest współczesną interpretacją kultury i krajobrazów tego regionu.

Więcej o tym projekcie: Pasterska Chata z kolejną nagrodą. Poznajcie projekt od kuchni

7. Dom Green Line, projekt: Przemek Olczyk, Mobius Architekci

Green Line jest idealnym przykładem na to, jak nowoczesna architektura może czerpać z tradycji regionalnej zabudowy. Łączyć współczesne rozwiązania z wzorcami istniejącymi na tym obszarze od stuleci. To przykład architektury nowoczesnej, która dyskretnie wpisuje się w kontekst miejsca. 

Więcej o tym projekcie: Niesamowity dom w otoczeniu pięknego, dzikiego krajobrazu. Robi wrażenie!

8. Dom Za Dachem, projekt: Bartłomiej Drabik, pracownia projektowa Superhelix

Budynek mieszkalny zaprojektowany na rzucie prostokąta. W celu odizolowania od sąsiedniej, gęstej zabudowy i zapewnienia prywatności mieszkańcom, dom schowany został od strony drogi dojazdowej za zieloną połacią, co tłumaczy nazwę – Dom za Dachem.

9. FIL House, projekt: Magdalena Beczak, Maciej Beczak, Jarek Borowski, Beczak/Beczak Architekci

Najbardziej charakterystyczną częścią budynku jest jego dach, podzielony wzdłuż dłuższej osi na dwa odcinki o różnej wysokości, tworzące wrażenie dwóch przecinających się brył. To ciekawe rozwiązanie to efekt życzenia właścicieli domu, którzy chcieli mieć dom otwarty na zewnątrz w części reprezentacyjnej, ale zamknięty w części prywatnej. 

Więcej o tym domu: Świetny projekt nowoczesnego domu: piękna bryła!

10. Dom Kwadrantowy, projekt: Robert Konieczny, KWK Promes

Życzeniem inwestorów, a więc i celem architekta stało się stworzenie domu prostego i słonecznego, sprzyjającego przede wszystkim relaksowi. Pomysłem było także wykorzystanie ruchu słońca dla poprawy komfortu mieszkania. Najbardziej oryginalną częścią projektu jest ruchomy moduł - podłużny zadaszony taras, który może poruszać się  podążając za położeniem słońca. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także