PARTNER PORTALU
140-metrowy dom w nowoczesnym stylu. Zobaczcie też projekt wnętrz!

140-metrowy dom w nowoczesnym stylu. Zobaczcie też projekt wnętrz!

Autor: Justyna Łotowska
11 kwi 2022 13:28

Dom Miejsko-Wiejski to projekt pracowni MIDI architekci. Wiejski dom z klimatem miejskiej kamienicy? zobaczcie ciekawy projekt domu i jego wnętrz!

MIDI architekci to pracownia architektoniczna założona przez Alicję Karaś i Piotra Karasia. Są entuzjastami zrównoważonego rozwoju i ekologicznych rozwiązań, co doskonale widać w projektach ich domów - ekonomicznych, ekologicznych, a przy tym funkcjonalnie wpisanych w otaczający krajobraz. Właśnie taki jest dom, który powstał na wsi, choć właścicielkę inspiruje styl dawnych kamienic. 

Wnętrza w stylu mieszczańskiej kamienicy 

- Marzeniem przyszłej mieszkanki tego domu było przeniesienie klimatu mieszkania w miejskiej kamienicy do wiejskiego domu. Staraliśmy się stworzyć przestrzeń charakterystyczną dla mieszczańskiej kamienicy dzięki zastosowaniu pasmowego układu pomieszczeń z symetrycznie usytuowanymi dużymi otworami drzwiowymi, restrykcyjnie uporządkowanym oknom, podwyższonej wysokości pomieszczeń - mówi Alicja Karaś, architektka z pracowni MIDI architekci. - Elementem, który dopełnia „kamieniczny" charakter są głębokie „siedziska- parapety"- wrażenie grubych murów kamienicy udało się osiągnąć dzięki sytuowaniu na powierzchni całej ściany zewnętrznej salonu przestrzeni do przechowywania - dodaje. 

Klimat kamienicy został połączony z wygodnym układem funkcjonalnym typowym dla domu wiejskiego: jest miejsce do umycia psów, opłukania kaloszy, mamy obszerną spiżarnię i wygodną strefę wejściową połączoną zadaszonym przejściem z wiatą i kuchnią letnią.

Bryła budynku jest prosta i klasyczna. Elewacje są wykończone naturalnym, ponadczasowym materiałem: cegłą, która wyróżnia się jednak ciekawym i zupełnie nieklasycznym układem. 

Kolorystyka blisko natury: kolory ziemi i głębokie zielenie

We wnętrzu zwraca uwagę oszczędność formy i funkcjonalność zastosowanych rozwiązan. Nie brakuje tu miejsca do przechowywania, dzięki czemu udało się zachować przestrzeń typową dla wnętrz dawnych kamienic. Kolorystyka podkreśla wiejskie położenie domu i bliskość natury - dużo tu barw ziemi jak beże i brązy, ponadczasowej bieli oraz mocnych akcentów w postaci ciemnej, butelkowej zieleni. 

Powierzchnia domu: 140 m2
Rok projektu: 2022 
Zespół projektowy: Alicja Karaś, Piotr Karaś, Monika Luís, Marta Strus, pracownia MIDI architekci

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także