PARTNER PORTALU
66-metrowy dom nad rzeką. Świetny projekt z polskiej pracowni!

66-metrowy dom nad rzeką. Świetny projekt z polskiej pracowni!

Autor: Justyna Łotowska
26 kwi 2021 21:44

66-metrowy dom letniskowy projektu architektów z Yono Architecture to współczesna interpretacja wiejskiej enklawy, idealnej nie tylko na wakacje. Zobaczcie ten piękny projekt!

Domek letniskowy w Strachowie powstał na łące zlokalizowanej bezpośrednio przy rzece Liwiec, w otulinie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego.

- Już podczas pierwszej wizyty na działce, wspólnie z inwestorem podjęliśmy decyzję o wyniesieniu budynku ponad teren, w celu minimalizacji wpływu inwestycji na obszar chroniony programem Natura 2000. Budynek, w całym swoim zamierzeniu, miał być jedynie dodatkiem do otaczającej natury, miejscem w którym można wyciszyć się widokiem meandrującej rzeki - mówi Sebastian Marach z Yono Archutecture, jeden z autorów projektu.

Budynek składa się z dwóch geometrycznych brył funkcjonalnie ze sobą połączonych. Bryły pokryte deską z zewnątrz, wypełnione wnętrzami z elementów naturalnych oraz zaprojektowane w technologii szkieletowej wtapiają się w istniejące otoczenie. Niższą z brył pokryto dachem zielonym z porastającą roślinnością.

Nowoczesna bryła z jednospadowym dachem 

Elewacja, zamknięta od strony wjazdu na działkę, w pełni otwiera się w kierunku wody. Jednospadowy dach umożliwił zlokalizowanie sypialni na poddaszu, dzięki czemu budzimy się z widokiem na rzekę. Charakterystycznym elementem są przeszklenia, obustronnie domknięte fragmentem blachy ze stali nierdzewnej.

Integralną częścią budynku jest taras, jako przedłużenie części dziennej ma stanowić serce projektu. Wyniesiony ponad teren, podobnie jak budynek, łączy w sobie wiele elementów – w jego obrys wkomponowano miejsce do odpoczynku, balię czy wnękę z rozciągniętą siatką. Przeszklenie poza funkcją estetyczną, ma za zadanie odbijać światło niczym tafla wody oraz zatrzeć granicę między wnętrzem a otaczającą przyrodą.

Nazwa projektu: Domek letniskowy w Strachowie
Powierzchnia: 66,0 m2
Data realizacji: 02/2022
Zespół: architekt Sebastian Marach, Yono Architecture, architekt Jędrzej Pawlaczyk (współpraca autorska)
Wizualizacje: GID Studio

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także