WIADOMOŚCI

Bardzo mały dom w lesie. Ma zaledwie 30 mkw. Jest świetny!

Autor: Ewa Kozioł Dodano: 02-12-2021 12:47 | Aktualizacja: 31-12-2021 16:31

Mały, bo zaledwie 30-metrowy domek, staną w środku lasu. Pięknie wpisuje się w zastany krajobraz. Nie ingeruje w okoliczną przyrodę, ściółkę i poszycie okolicznego lasu. Skrywa też urokliwe wnętrze.

Budynek składa się z modułowych ram drewnianych, które w zamierzeniu, dwójka osób jest w stanie ustawić na przygotowanej podwalinie z belek i słupków fundamentowych. Taka przestrzenna struktura obudowana została deskami i wypełniono izolacją termiczną. Domek lewituje nad ziemią, co szczególnie eksponuje nadwieszenie tarasu stanowiącego obejście wokół budynku. Pomysł na drugi, dolny taras powstał spontanicznie podczas trwania budowy. Budynek zaprojektowano w konstrukcji na tyle lekkiej, żeby był możliwy demontaż oraz zmiana lokalizacji.

Ramy konstrukcji zostały od strony zachodniej wypełnione oknami pokazującymi od strony wnętrza panoramę okolicznych łąk. Dom otwarty jest jedynie na tę stronę. 

– W przypadku tego domku priorytetem było neutralne wpasowanie się w krajobraz i taka realizacja budynku, żeby w jak najmniejszy sposób ingerować w okoliczną przyrodę, ściółkę i poszycie okolicznego lasu – podkreśla Marcin Lewandowicz, autor projektu. 

We wnętrzu znajduje się sypialnia, salon z aneksem kuchennym oraz łazienka i kilka podręcznych schowków i szaf. Powierzchnia 30 metrów kwadratowych wystarcza do wygodnego użytkowania przestrzeni przez dwie do czterech osób. Wnętrze jest dość proste, surowe w wystroju. Ogranicza się do monochromatycznego zestawienie jasnego drewna z grafitowymi elementami mebli i bieli ceramicznych płytek w łazienkach. Całość uzupełniają naturalne dodatki. 

Budynek jest całoroczny. W zimowe miesiące można korzystać z ogrzewania elektrycznego lub bardziej efektywnego pieca na drewno. W okresie letnim rolety oraz wysunięty dach skutecznie ograniczają nagrzewanie się wnętrza. Na czas nieobecności mieszkańców modułowe okiennice zamykają otwory okien. W ten sposób powstaje monolityczny drewniany kontener. 

– O małym domku w lesie marzy obecnie prawie każdy. Taka realizacja wiąże się jednak z wieloma problemami. Już na etapie projektowania trzeba być bezwzględnym w kwestii limitowania metrażu i elementów wyposażenia. Kompromisy są niezbędne i niekiedy funkcjonalność bierze górę nad estetyką, a czasami jest zgoła odwrotnie. Każdy subiektywnie steruje tymi suwakami – mówi Marcin Lewandowicz. 

Projekt: ENDE marcin lewandowicz, www.ende.com.pl

Zdjęcia: Przemysław Turlej

(13 zdjęć)
Bardzo mały dom w lesie. Ma zalewie 30 mkw. Projekt: ENDE marcin lewandowicz. Zdjęcia: Przemysław Turlej
X