
Ciekawy projekt z Warszawy: dom, który sam zarabia na swój prąd i ciepło
Dom Zerokosztowy to projekt, za którym stoją architekci z pracowni Eureka Architekci. Zobaczcie ten energooszczędny projekt prawie samowystarczalnego budynku mieszkalnego.

Ten parterowy dom o powierzchni 143 m2 zaprojektowano tak, by zużywał jak najmniej energii i ciepła. Ściany to gotowe prefabrykowane elementy z keramzytobetonu, które doskonale trzymają temperaturę wewnątrz dzięki aż 30 cm ociepleniu. Co więcej, to rozwiązania pozwoliło postawić dom do stanu surowego zamkniętego w zaledwie 40 dni. Ogrzewanie w budynku jest sterowane elektronicznie za pomocą termostatów, jest tu też mechaniczna wentylacja z rekuperacją, klimatyzacja, latem działa automatyczne nawadnianie.
Czytaj też: Nowoczesny dom-kostka. Świetny na małą działkę!
Za energooszczędność domu odpowiada także jego prosta konstrukcja i fakt, że został zbudowany prawie na planie kwadratu, co pozwoliło zmniejszyć powierzchnię ścian zewnętrznych. Dwuspadowy dach o kącie nachylenia 25 stopni pomaga w jak największym stopniu wykorzystać światło słoneczne do pracy paneli fotowoltaicznych.
Dom Zerokosztowy pozyskuje prąd elektryczny i ciepło z paneli fotowoltaicznych zamontowanych na dachu. Zgodnie z prosumenckim systemem, który umożliwia oddawania nadmiaru wytworzonej energii do sieci, takie rozwiązania pozwala w znaczący sposób obniżyć niemalże do zera roczne koszty energii elektrycznej.
Zobacz także: Mały dom: 12 dobrych projektów
Powierzchnia użytkowa: 141,32 m² + garaż 18,55 m² i kotłownia 2,60 m²
Powierzchnia zabudowy: 198,00 m²
Wysokość: 6,44 m
Kąt dachu: 25 stopni
Min. działka 23,56m x 21,60 m
Ogrzewanie Elektryczne (Fotowoltaika)
Wentylacja Mechaniczna
Projekt: Eureka Architekci, strona pracowni tutaj
Zdjęcia: Tomasz Łapiński