Cudowna metamorfoza stodoły w ekskluzywny dom

Cudowna metamorfoza stodoły w ekskluzywny dom

Autor: Radosław Zieniewicz
27 kwi 2017 11:56

Ta oryginalna rezydencja wyróżnia się prostym wyglądem i bardzo rustykalnym, wiejskim stylem. Jednak zanim stała się w pełni funkcjonalnym i pięknym domem musiała przejść gruntowną renowację.

Ta wspaniała rezydencja znajduje się w Regionalnym Parku Przyrodniczym Boucles de la Seine we Francji. Stoi na skraju przepływającej rzeki. Wcześniej rezydencja była w kompletnej ruinie. Porzucony i zaniedbany budynek w latach swojej świetności pełnił funkcję zwykłe małej stodoły, czy też nawet i magazynu, gdzie trzymano pasze dla koni roboczych.

Odkrył ją architekt, Antonin Zieger i postanowił przywrócić ją do życia, zmieniając całkowicie jej przeznaczenie. Dzięki niemu stała się pełnoprawną rezydencją mieszkalną. Jednak architekt nie zapomniał o jej przeszłości i starał się zachować jej ruralny styl, który „odcisnął się” nie tylko na elewacji budynku, ale także i w jego wnętrzu.

Całkowita odnowa

Opuszczony budynek na skraju rzeki chylił się praktycznie ku upadkowi. Deski którymi został pokryty całkowicie zmurszały. Jedynie udało się uratować i odnowić tylko oryginalną drewnianą konstrukcję budynku, którą architekt postanowił wyeksponować najbardziej we wnętrzu rezydencji.

Dach i ściany zostały wykonane z ocynkowanej blachy, aby zachować typową, monolityczną architekturę wiejską. Wyjątkiem jest pozostawienie  kilku otwartych miejsc, gdzie dla odmiany „wydziera się” drewniana konstrukcja oraz okna.

Patyna z naturalnego cynku, która rozwija się bardzo szybko na elewacji i dachu rezydencji, postarza budynek i sprawia wrażenie, że był on w tym miejscu w takiej postaci od wieków. "Sędziwy" wygląd rezydencji podkreślają też fundamenty wykonane z kamienia oraz ściany częściowo zaaranżowane  w stylu muru pruskiego.

Wybór materiałów do aranżacji wnętrz też nie był przypadkowy. Dominują w nim betonowe płyty, a oryginalna  konstrukcja drewniana jest wyeksponowana.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także