Dom blisko natury. Zobacz piękną realizację z Kalifornii!

Dom blisko natury. Zobacz piękną realizację z Kalifornii!

Autor: Ewa Kozioł
29 kwi 2022 11:56

Branch House znajduje się na wzgórzach Montecito w Kalifornii. Został zbudowany w środku starego dębowego lasu. Liczne przeszklenia sprawiają, że natura wręcz wnika do wnętrza.

Osiem konstrukcji rozłożonych na działce unosi się nad ziemią. Im dalej wnika się do wnętrza nieruchomości, tym bardziej prywatne stają się przestrzenie – od pomieszczeń ogólnodostępnych takich jak salon, jadalnia i kuchnia po gabinet, sypialnie i łazienki oraz oddzielne studio. Poszczególne tomy są połączone przeszklonym przejściem, które pełni jednocześnie funkcję prywatnej galerii sztuki. To, co może wyglądać przypadkowo jest zgodne z systemem: ścieżka słońca, położenie drzew i wymagania użytkowe. Różne kąty i kształty połączonych ze sobą szklanych fasad i dachów wykonanych z miedzianych gontów podążają za pragnieniem perspektywicznego widoku krajobrazu i – przez świetliki – nieba.

Projekt wnętrza jest celowo zredukowany: posadzka z polerowanego betonu, proste powierzchnie forniru i gładkie białe ściany tworzą neutralne tło dla kolekcji sztuki klienta. Płytki w kolorze niebieskim, różowym i żółtym stanowią akcenty w kuchni i łazience. Ich otwarte, wielowymiarowe geometrie przestrzenne zmieniają nastrój kolorowych powierzchni w zależności od pory dnia i roku.

Światło z góry to celowa sztuczka, która nadaje zachwycający ton w otwartej kuchni. Spada bezpośrednio na dużą wyspę kuchenną, która ma dwa różnej wielkości zlewozmywaki zintegrowane z blatem. Znajdują się tu trzy armatury Tara firmy Dornbracht, które zapewniają świeżą wodę pitną. Innym wariantem, tym razem naściennym, jest Tara Pot Filler: dzięki niemu garnki można napełniać wodą bezpośrednio na kuchence. Tara jest również obecna w łazienkach, jej wyraźne linie i smukła, półokrągła wylewka po raz kolejny udowadniają wszechstronność designu. Wyważone proporcje baterii stanowią doskonałe uzupełnienie kalifornijskiego domu. Programowe podejście poprzez funkcję pomieszczeń i połączenie z krajobrazem przywołuje ducha Domów Studiów Przypadków, poddawanych nowoczesnej interpretacji.

Architekt: TOLO Architecture

Zdjęcia: Dornbracht

Zobacz także Nowoczesny dom pod Warszawą. Otwarty na naturę. Świetny!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także