PARTNER PORTALU
Dom jak nowoczesna stodoła. 10 pięknych pomysłów!

Dom jak nowoczesna stodoła. 10 pięknych pomysłów!

Autor: Justyna Łotowska
08 maj 2022 12:37

Nowoczesne stodoły przeżywają prawdziwy boom! Prosta bryła przykryta dwuspadowym dachem, z pięknymi przeszkleniami  to teraz prawdziwy hit! Mamy dla was 10 świetnych projektów i realizacji w różnym metrażu i na każdą kieszeń.

Modern barn, czyli nowoczesna stodoła, to nowoczesny dom o prostej bryle, dwuspadowym dachu, często z panoramicznymi oknami, które wprowadzają do środka naturę i łączą dom z ogrodem. Minimalistyczny, zaprojektowany w poszanowaniu przyrody, często budowany z drewna, pięknie wpisuje się w krajobraz.

Wizytówką domu w typie stodoły jest zwykle panoramiczne przeszklenie w ścianie szczytowej, chociaż w naszej galerii pomysłów na nowoczesny dom zamieściliśmy też tańsze wersje domu w typie stodoły, charakteryzujące się standardowymi oknami, ale podłużne i z dwuspadowym dachem. To propozycja domu przypominającego stodołę, ale na mniej zasobną inwestorską kieszeń. 

Czytaj też: Takie domy najchętniej budują Polacy. 10 popularnych i tanich w budowie projektów

Propozycja 1. Projekt Z215 A z pracowni Z500

Nowoczesny dom typu stodoła z dachem 2-spadowym, garażem i dużymi przeszkleniami. Charakteryzuje wyjątkowy układ pomieszczeń. Na parterze mieści się otwarta strefa dzienna, z charakterystyczną przeszkloną ścianą oraz kominkiem oddzielającym salon od jadalni. Dodatkowo w parterze zaprojektowano garaż z bezpośrednim dostępem do domu poprzez sień oraz PG i łazienkę. Strefa nocna na poddaszu to trzy duże sypialnie oraz łazienka.

Zaletą domu jak i jego elementem nowoczesność jest strefa dzienna o wysokości dwóch kondygnacji oraz antresola na pietrze. Ten projekt to imponująca przestrzeń możliwości – z zewnątrz czaruje nowoczesnym wdziękiem, a wewnątrz uwodzi imponującym układem pomieszczeń. Projekt wykonano w pracowni: Studio Z500.

Nowoczesny dom typu stodoła z dachem dwuspadowym, garażem i dużymi przeszkleniami. Projekt Z215 A z pracowni Z500. Fot. Studio Z500
Nowoczesny dom typu stodoła z dachem dwuspadowym, garażem i dużymi przeszkleniami. Projekt Z215 A z pracowni Z500. Fot. Studio Z500

Propozycja 2. Dom w Kolorze z pracowni Domy z Głową

Dom w Kolorze to projekt stworzony przez architekta Tomasza Głowackiego, założyciela pracowni Domy z Głową i Pracowni Architektury Głowacki. Kompaktowy budynek oferuje funkcjonalną przestrzeń do życia ze strefą dzienną w parterze oraz sypialniami na poddaszu. Został zaprojektowany w dwóch wielkościach (S: 118,5 m² + 20 m² tarasy i loggia oraz M: 135,5 m² + 58 m² garaż, tarasy i loggia).

Zwarta bryła niepodpiwniczonego domu z dwuspadowym, symetrycznym dachem mieści dwa zadaszone tarasy połączone z ogrodem oraz loggie na piętrze. Realizacja jest przewidziana w technologii murowanej. Budynek wyróżnia idea wykończenia całości jednym materiałem – blachą falistą lub struktonitem w wybranym kolorze.

Zobacz również: Mały i tani dom: 10 ekonomicznych projektów na małą działkę + koszty budowy

Nowoczesny dom stodoła. Projekt Dom w Kolorze. Pracownia Domy z Głową, Pracownia Architektury Głowacki
Nowoczesny dom stodoła. Projekt Dom w Kolorze. Pracownia Domy z Głową, Pracownia Architektury Głowacki

Propozycja 3. Projekt domu Fokstrot z pracowni DOMYwStylu.pl

Projekt domu Fokstrot jest kolejną wersją projektu z kolekcji „roztańczonych” domów, ale w nowocześniejszym ujęciu – domu typu „stodoła”, bez okapów, z parterowymi dobudówkami, z płaskimi daszkami otaczającymi zasadniczą bryłę.

Główna bryła domu to prostopadłościan przykryty dwuspadowym dachem. Z przodu dom urozmaica wystający garaż i zadaszenie wejścia. Od strony ogrodu natomiast podcień – zadaszenie tarasu. Bryła została podzielona poziomymi pasami. Dolny pas parteru wypełniono dużymi oknami do podłogi i szarymi płytami (z betonu architektonicznego, płyt włókowo-cementowych, lub z tynku o innym kolorze i strukturze imitującego płyty).

Więcej projektów małych domów: Domy bez pozwolenia na budowę: 7 ciekawych projektów do 35 m2

Nowoczesny dom stodoła. Projekt domu Fokstrot. Projekt: arch. Michał Gąsiorowski. Fot. MG Projekt
Nowoczesny dom stodoła. Projekt domu Fokstrot. Projekt: arch. Michał Gąsiorowski. Fot. MG Projekt

Propozycja 4. Projekt domu Daktyl, pracownia DOMYwstylu.pl

Dom Daktyl z użytkowym poddaszem to propozycja dla 4-5-osobowej rodziny. Projekt ma bardzo prostą bryłę zbudowaną na planie prostokąta oraz dwuspadowy dach, co gwarantuje niższe koszty i szybszy czas realizacji, w porównaniu z projektami o skomplikowanych kształtach. Dom łączy cechy tradycyjnej architektury z nowoczesnymi elementami. Jasny tynk, płytki elewacyjne w naturalnym odcieniu oraz płyty z betonu architektonicznego tworzą przyjemną w odbiorze aranżację zewnętrzną, a nowoczesne okna wpuszczają dużo naturalnego światła do wnętrza. Taras okalający dom z dwóch stron będzie udogodnieniem podczas wypoczynku na świeżym powietrzu.

Nowoczesny dom stodoła. Projekt domu Daktyl. Projekt arch. Tomasz Sobieszuk, pracownia DOMYwStylu
Nowoczesny dom stodoła. Projekt domu Daktyl. Projekt arch. Tomasz Sobieszuk, pracownia DOMYwStylu

Propozycja 5. Projekt domu: Malkolm G2. Pracownia: Archipelag

Malkolm G2 to nowoczesny i energooszczędny dom, w którym doskonale odnajdą się miłośnicy eleganckich wnętrz otwartych na otoczenie. Układ pomieszczeń czytelnie podzielono na strefy między kondygnacjami. Na parterze mieści się rodzinna część wspólna harmonijnie połączona z tarasem i ogrodem, a także komfortowy gabinet, który w razie potrzeby może pełnić rolę dodatkowej sypialni. Na poddaszu znajdują się trzy zaciszne sypialnie i dwie łazienki. 

Nowoczesny dom stodoła. Projekt domu: Malkolm G2. Pracownia: Archipelag
Nowoczesny dom stodoła. Projekt domu: Malkolm G2. Pracownia: Archipelag

Propozycja 6. Projekt domu: Malutki 4, pracownia DOMYwStylu.pl

Malutki 4 to projekt nowoczesny projekt domu murowanego. Zaprojektowano w nim część dzienną znajdującą się na parterze oraz część nocną na poddaszu. W części dziennej znajduje się salon z kominkiem połączony z otwartą kuchnią, w której wygospodarowano miejsce na czeroosobowy stół. Dodatkową zaletą projektu jest niewielkich rozmiarów spiżarnia. Liczne przeszklenia powodują, że każde pomieszczenie w domu jest bardzo dobrze doświetlone.

Nowoczesny dom stodoła. Projekt domu Malutki 4, elewacja frontowa. Fot. pracownia DOMYwStylu
Nowoczesny dom stodoła. Projekt domu Malutki 4, elewacja frontowa. Fot. pracownia DOMYwStylu

Propozycja 7. Projekt domu: Mokka Modern, pracownia Archand

Mokka modern to mały nowoczesny dom parterowy, który świetnie wpisuje się w każde otoczenie, a zarazem posiada swój oryginalny styl. Dzięki bardzo prostej formie jest tani i łatwy w budowie.
Mimo niewielkiego rozmiaru oferuje bardzo rozbudowaną funkcję i wygodę użytkowania. W projekcie zastosowano wyłącznie typowe i sprawdzone rozwiązania, co znacznie ułatwi realizację. Aby zapewnić niskie koszty eksploatacji i nie zwiększać kosztów budowy, w projekcie zastosowano rozwiązania energooszczędne na poziomie ekonomicznie uzasadnionym. Projekt został wykonany w pracowni Archand, www.archand.pl

Nowoczesny dom stodoła. Projekt Mokka Modern, elewacja ogrodowa. Pracownia Archand
Nowoczesny dom stodoła. Projekt Mokka Modern, elewacja ogrodowa. Pracownia Archand

Propozycja 8. Prosty i niedrogi dom Lungo 4 modern s2, pracownia: Archand.pl

Lungo 4 modern s2 to nowoczesny, przytulny dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym o prostej, ale bardzo ciekawej bryle. Klimatu dodaje mu biały tynk na elewacji i drewno. Przestronne, ciepłe wnętrza zaprojektowano w wygodnie i funkcjonalnie. Może je bez większych problemów dopasować d swoich potrzeb.

Na parterze znajduje się duża, otwarta strefa dzienna, będąca sercem domu. Przestronna kuchnia z miejscem na zabudowę barową otwiera się na jadalnię, która znajduje się w efektownie przeszklonym wykuszu. Odpoczynek w salonie uprzyjemni ciepło i blask kominka. Dom integruje się z ogrodem, dzięki dużym oknom, a taras, dostępny bezpośrednio z salonu, stanie się ulubionym miejscem do biesiadowania w ciepłe, letnie wieczory. Na parterze znajduje się również pokój gościnny, toaleta oraz kotłownia dostępna z wiatrołapu.

Nowoczesny dom stodoła. Projekt i wizualizacje: pracownia Archand. Prosty i niedrogi dom Lungo 4 modern s2
Nowoczesny dom stodoła. Projekt i wizualizacje: pracownia Archand. Prosty i niedrogi dom Lungo 4 modern s2

Propozycja 9. Pomysł na wiejski dom stodołę. Projekt: MIDI architekci

Bryła budynku jest prosta i klasyczna. Elewacje są wykończone naturalnym, ponadczasowym materiałem: cegłą, która wyróżnia się jednak ciekawym i zupełnie nieklasycznym układem.

- Marzeniem przyszłej mieszkanki tego domu było przeniesienie klimatu mieszkania w miejskiej kamienicy do wiejskiego domu. Staraliśmy się stworzyć przestrzeń charakterystyczną dla mieszczańskiej kamienicy dzięki zastosowaniu pasmowego układu pomieszczeń z symetrycznie usytuowanymi dużymi otworami drzwiowymi, restrykcyjnie uporządkowanym oknom, podwyższonej wysokości pomieszczeń - mówi Alicja Karaś, architektka z pracowni MIDI architekci. - Elementem, który dopełnia „kamieniczny" charakter są głębokie „siedziska- parapety"- wrażenie grubych murów kamienicy udało się osiągnąć dzięki sytuowaniu na powierzchni całej ściany zewnętrznej salonu przestrzeni do przechowywania - dodaje.

Dom w typie nowoczesnej stodoły. Zespół projektowy: Alicja Karaś, Piotr Karaś, Monika Luís, Marta Strus, pracownia MIDI architekci
Dom w typie nowoczesnej stodoły. Zespół projektowy: Alicja Karaś, Piotr Karaś, Monika Luís, Marta Strus, pracownia MIDI architekci

Propozycja 10. Projekt domu: Radosny 2. Autorzy projektu: Krzysztof Borowski, Piotr Rynkiewicz, pracownia Domy z Wizją

Projekt niedużego parterowego domu z garażem w bryle budynku przeznaczony dla 2-3-osobowej rodziny. Zaprojektowany w stylistyce nowoczesnej stodoły posiada ponadczasową, prostą formę, odporną na przemijające trendy oraz doskonale wpisującą się w lokalny podmiejski krajobraz polski

Murowana konstrukcja budynku jest prosta i uwzględnia tradycyjną więźbę dachową oraz drewniane stropy. Ponadto architekci zaproponowali tanie i trwałe materiały wykończeniowe takie jak elewacyjna deska kompozytowa czy blacha dachowa. Wybrali też tanią, energooszczędną i łatwą w utrzymaniu stolarkę PVC. O zachowanie niskim kosztów eksploatacji zadbają z kolei dobrze zaizolowane termicznie przegrody budynku, instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz wydajne ogrzewanie podłogowe, które może być zasilane kondensacyjnym kotłem gazowym lub ekologiczną powietrzną pompą ciepła.

Nowoczesny dom stodoła. Projekt: Radosny 2. Autorzy projektu: Krzysztof Borowski, Piotr Rynkiewicz, pracownia Domy z Wizją. Fot. Domy z Wizją
Nowoczesny dom stodoła. Projekt: Radosny 2. Autorzy projektu: Krzysztof Borowski, Piotr Rynkiewicz, pracownia Domy z Wizją. Fot. Domy z Wizją

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także