
Dom jak nowoczesna stodoła. 10 pięknych pomysłów!
Nowoczesne stodoły przeżywają prawdziwy boom! Prosta bryła przykryta dwuspadowym dachem, z pięknymi przeszkleniami to teraz prawdziwy hit! Mamy dla was 10 świetnych projektów i realizacji w różnym metrażu i na każdą kieszeń.

Modern barn, czyli nowoczesna stodoła, to nowoczesny dom o prostej bryle, dwuspadowym dachu, często z panoramicznymi oknami, które wprowadzają do środka naturę i łączą dom z ogrodem. Minimalistyczny, zaprojektowany w poszanowaniu przyrody, często budowany z drewna, pięknie wpisuje się w krajobraz.
Wizytówką domu w typie stodoły jest zwykle panoramiczne przeszklenie w ścianie szczytowej, chociaż w naszej galerii pomysłów na nowoczesny dom zamieściliśmy też tańsze wersje domu w typie stodoły, charakteryzujące się standardowymi oknami, ale podłużne i z dwuspadowym dachem. To propozycja domu przypominającego stodołę, ale na mniej zasobną inwestorską kieszeń.
Czytaj też: Takie domy najchętniej budują Polacy. 10 popularnych i tanich w budowie projektów
Propozycja 1. Projekt Z215 A z pracowni Z500
Nowoczesny dom typu stodoła z dachem 2-spadowym, garażem i dużymi przeszkleniami. Charakteryzuje wyjątkowy układ pomieszczeń. Na parterze mieści się otwarta strefa dzienna, z charakterystyczną przeszkloną ścianą oraz kominkiem oddzielającym salon od jadalni. Dodatkowo w parterze zaprojektowano garaż z bezpośrednim dostępem do domu poprzez sień oraz PG i łazienkę. Strefa nocna na poddaszu to trzy duże sypialnie oraz łazienka.
Zaletą domu jak i jego elementem nowoczesność jest strefa dzienna o wysokości dwóch kondygnacji oraz antresola na pietrze. Ten projekt to imponująca przestrzeń możliwości – z zewnątrz czaruje nowoczesnym wdziękiem, a wewnątrz uwodzi imponującym układem pomieszczeń. Projekt wykonano w pracowni: Studio Z500.

Propozycja 2. Dom w Kolorze z pracowni Domy z Głową
Dom w Kolorze to projekt stworzony przez architekta Tomasza Głowackiego, założyciela pracowni Domy z Głową i Pracowni Architektury Głowacki. Kompaktowy budynek oferuje funkcjonalną przestrzeń do życia ze strefą dzienną w parterze oraz sypialniami na poddaszu. Został zaprojektowany w dwóch wielkościach (S: 118,5 m² + 20 m² tarasy i loggia oraz M: 135,5 m² + 58 m² garaż, tarasy i loggia).
Zwarta bryła niepodpiwniczonego domu z dwuspadowym, symetrycznym dachem mieści dwa zadaszone tarasy połączone z ogrodem oraz loggie na piętrze. Realizacja jest przewidziana w technologii murowanej. Budynek wyróżnia idea wykończenia całości jednym materiałem – blachą falistą lub struktonitem w wybranym kolorze.
Zobacz również: Mały i tani dom: 10 ekonomicznych projektów na małą działkę + koszty budowy

Propozycja 3. Projekt domu Fokstrot z pracowni DOMYwStylu.pl
Projekt domu Fokstrot jest kolejną wersją projektu z kolekcji „roztańczonych” domów, ale w nowocześniejszym ujęciu – domu typu „stodoła”, bez okapów, z parterowymi dobudówkami, z płaskimi daszkami otaczającymi zasadniczą bryłę.
Główna bryła domu to prostopadłościan przykryty dwuspadowym dachem. Z przodu dom urozmaica wystający garaż i zadaszenie wejścia. Od strony ogrodu natomiast podcień – zadaszenie tarasu. Bryła została podzielona poziomymi pasami. Dolny pas parteru wypełniono dużymi oknami do podłogi i szarymi płytami (z betonu architektonicznego, płyt włókowo-cementowych, lub z tynku o innym kolorze i strukturze imitującego płyty).
Więcej projektów małych domów: Domy bez pozwolenia na budowę: 7 ciekawych projektów do 35 m2

Propozycja 4. Projekt domu Daktyl, pracownia DOMYwstylu.pl
Dom Daktyl z użytkowym poddaszem to propozycja dla 4-5-osobowej rodziny. Projekt ma bardzo prostą bryłę zbudowaną na planie prostokąta oraz dwuspadowy dach, co gwarantuje niższe koszty i szybszy czas realizacji, w porównaniu z projektami o skomplikowanych kształtach. Dom łączy cechy tradycyjnej architektury z nowoczesnymi elementami. Jasny tynk, płytki elewacyjne w naturalnym odcieniu oraz płyty z betonu architektonicznego tworzą przyjemną w odbiorze aranżację zewnętrzną, a nowoczesne okna wpuszczają dużo naturalnego światła do wnętrza. Taras okalający dom z dwóch stron będzie udogodnieniem podczas wypoczynku na świeżym powietrzu.

Propozycja 5. Projekt domu: Malkolm G2. Pracownia: Archipelag
Malkolm G2 to nowoczesny i energooszczędny dom, w którym doskonale odnajdą się miłośnicy eleganckich wnętrz otwartych na otoczenie. Układ pomieszczeń czytelnie podzielono na strefy między kondygnacjami. Na parterze mieści się rodzinna część wspólna harmonijnie połączona z tarasem i ogrodem, a także komfortowy gabinet, który w razie potrzeby może pełnić rolę dodatkowej sypialni. Na poddaszu znajdują się trzy zaciszne sypialnie i dwie łazienki.

Propozycja 6. Projekt domu: Malutki 4, pracownia DOMYwStylu.pl
Malutki 4 to projekt nowoczesny projekt domu murowanego. Zaprojektowano w nim część dzienną znajdującą się na parterze oraz część nocną na poddaszu. W części dziennej znajduje się salon z kominkiem połączony z otwartą kuchnią, w której wygospodarowano miejsce na czeroosobowy stół. Dodatkową zaletą projektu jest niewielkich rozmiarów spiżarnia. Liczne przeszklenia powodują, że każde pomieszczenie w domu jest bardzo dobrze doświetlone.

Propozycja 7. Projekt domu: Mokka Modern, pracownia Archand
Mokka modern to mały nowoczesny dom parterowy, który świetnie wpisuje się w każde otoczenie, a zarazem posiada swój oryginalny styl. Dzięki bardzo prostej formie jest tani i łatwy w budowie.
Mimo niewielkiego rozmiaru oferuje bardzo rozbudowaną funkcję i wygodę użytkowania. W projekcie zastosowano wyłącznie typowe i sprawdzone rozwiązania, co znacznie ułatwi realizację. Aby zapewnić niskie koszty eksploatacji i nie zwiększać kosztów budowy, w projekcie zastosowano rozwiązania energooszczędne na poziomie ekonomicznie uzasadnionym. Projekt został wykonany w pracowni Archand, www.archand.pl

Propozycja 8. Prosty i niedrogi dom Lungo 4 modern s2, pracownia: Archand.pl
Lungo 4 modern s2 to nowoczesny, przytulny dom jednorodzinny z poddaszem użytkowym o prostej, ale bardzo ciekawej bryle. Klimatu dodaje mu biały tynk na elewacji i drewno. Przestronne, ciepłe wnętrza zaprojektowano w wygodnie i funkcjonalnie. Może je bez większych problemów dopasować d swoich potrzeb.
Na parterze znajduje się duża, otwarta strefa dzienna, będąca sercem domu. Przestronna kuchnia z miejscem na zabudowę barową otwiera się na jadalnię, która znajduje się w efektownie przeszklonym wykuszu. Odpoczynek w salonie uprzyjemni ciepło i blask kominka. Dom integruje się z ogrodem, dzięki dużym oknom, a taras, dostępny bezpośrednio z salonu, stanie się ulubionym miejscem do biesiadowania w ciepłe, letnie wieczory. Na parterze znajduje się również pokój gościnny, toaleta oraz kotłownia dostępna z wiatrołapu.

Propozycja 9. Pomysł na wiejski dom stodołę. Projekt: MIDI architekci
Bryła budynku jest prosta i klasyczna. Elewacje są wykończone naturalnym, ponadczasowym materiałem: cegłą, która wyróżnia się jednak ciekawym i zupełnie nieklasycznym układem.
- Marzeniem przyszłej mieszkanki tego domu było przeniesienie klimatu mieszkania w miejskiej kamienicy do wiejskiego domu. Staraliśmy się stworzyć przestrzeń charakterystyczną dla mieszczańskiej kamienicy dzięki zastosowaniu pasmowego układu pomieszczeń z symetrycznie usytuowanymi dużymi otworami drzwiowymi, restrykcyjnie uporządkowanym oknom, podwyższonej wysokości pomieszczeń - mówi Alicja Karaś, architektka z pracowni MIDI architekci. - Elementem, który dopełnia „kamieniczny" charakter są głębokie „siedziska- parapety"- wrażenie grubych murów kamienicy udało się osiągnąć dzięki sytuowaniu na powierzchni całej ściany zewnętrznej salonu przestrzeni do przechowywania - dodaje.

Propozycja 10. Projekt domu: Radosny 2. Autorzy projektu: Krzysztof Borowski, Piotr Rynkiewicz, pracownia Domy z Wizją
Projekt niedużego parterowego domu z garażem w bryle budynku przeznaczony dla 2-3-osobowej rodziny. Zaprojektowany w stylistyce nowoczesnej stodoły posiada ponadczasową, prostą formę, odporną na przemijające trendy oraz doskonale wpisującą się w lokalny podmiejski krajobraz polski
Murowana konstrukcja budynku jest prosta i uwzględnia tradycyjną więźbę dachową oraz drewniane stropy. Ponadto architekci zaproponowali tanie i trwałe materiały wykończeniowe takie jak elewacyjna deska kompozytowa czy blacha dachowa. Wybrali też tanią, energooszczędną i łatwą w utrzymaniu stolarkę PVC. O zachowanie niskim kosztów eksploatacji zadbają z kolei dobrze zaizolowane termicznie przegrody budynku, instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz wydajne ogrzewanie podłogowe, które może być zasilane kondensacyjnym kotłem gazowym lub ekologiczną powietrzną pompą ciepła.
