Dom jak pierścień

Dom jak pierścień

Autor: Radosław Zieniewicz
24 maj 2017 08:41

„Solo House” to nietypowa rezydencja wiejska położona w środku dziewiczego lasu w górzystym regionie Matarraña, dwie godziny jazdy na południe od Barcelony. Dom ma kształt pierścienia i jest całkowicie samowystarczalny ze względu na swoje położenie w dzikiej głuszy.

Dach domu pełni funkcję schronienia i tworzy obwód dla powierzchni użytkowej. Dach podpierają cztery proste rzędy, każdy z nich składa się z ośmiu kolumn. To te cztery rzędy wyznaczają przestrzeń użytkową.

Specjalne kurtyny zasłaniają przeszkloną elewację po zewnętrznej krawędzi okręgu fasady. W ten sposób wnętrze jest chronione przed światem zewnętrznym, a zarazem zapewnia otwarcie poszczególnych pomieszczeń na otaczająca przyrodę.

Wewnętrzny okręg tworzy swoistą naturalnie zamkniętą przestrzeń. Okrągła bryła domu współtworzy nowoczesny dziedziniec, gdzie rosną dzikie drzewa i krzaki.

Samowystarczalna rezydencja

Teren, na którym położony jest dom, jest całkowicie nieuzbrojony w odpowiednie  media jak woda, gaz elektryczność, dlatego musiał on stać się całkowicie samowystarczalny. Panele fotowoltaiczne zapewniają ciepło i dostarczą energii elektryczną magazynowaną w specjalnych akumulatorach. Woda użytkowa jest oczyszczana po użyciu. 

Zobacz kolejny nietypowy dom, jak biała linia.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także