Dom na skarpie: zobacz wyjątkowy projekt z Poznania

Dom na skarpie: zobacz wyjątkowy projekt z Poznania

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
03 cze 2020 09:22

Podstawowym założeniem tego projektu było ukrycie domu od strony ulicy i maksymalne otwarcie go na pobliski rezerwat przyrody. Główny architekt studia de.materia, Adam Wysocki zaprojektował dom na skarpie, wcinający się w naturalną górkę. Zobaczcie nagradzany projekt spod kreski poznańskich architektów!

Działka, na której znajduje się dom, jest otoczona jest od strony zachodniej i południowej lasem.Co więcej, wzdłuż frontowej, wschodniej jej granicy przebiega skarpa. Z takim nietypowym ukształtowaniem terenu musieli zmierzyć się architekci z poznańskiego studia de.materia. Podstawową ideą okazało się więc ukrycie domu od strony ulicy i maksymalne otwarcie go na rezerwat. Część mieszkalna to jednopoziomowa bryła wcinająca się w naturalną górkę, a garaż, dla uniknięcia kłopotliwego zjazdu, powstał na górnej kondygnacji, na dachu budynku.

Czytaj także: Śląska Chałpa: spektakularna metamorfoza stodoły z PRL na dom

Układ częściowo podziemnej części mieszkalnej przypomina literę T

Jedno skrzydło zawiera część dzienną z salonem, jadalnią i kuchnią, otwarte na zachód; drugie jest ciągiem kolejno uporządkowanych pomieszczeń: garderoba, łazienka i sypialnia, która wychodzi najdalej w stronę zieleni.Część budynku, która wbija się w skarpę mieści pokój gościnny i ślepe pomieszczenie techniczne. Na skrzyżowaniu dwóch skrzydeł znajduje się przestrzeń komunikacji i wejścia głównego.Takie rozmieszczenie funkcji pozwoliło w naturalny sposób odgrodzić się od sąsiada z północnej strony. Dla uzyskania efektu naturalnego wtopienia się budynku w skarpę należało najpierw ją częściowo rozebrać, wykonać mury oporowe, by stanowiły zaporę dla napierającego gruntu a następnie przywrócić jej pierwotny kształt. Jednocześnie główny mur oporowy został odsunięty od właściwej bryły budynku tak by powstało patio z oknem doświetlającym salon od wschodu.

Czytaj też: Nowoczesne domy Polaków. Zobacz 14 ciekawych projektów

Ściany w technologii betonu architektonicznego

Wszystkie ściany części mieszkalnej zostały wykonane w technologii betonu architektonicznego. Najpierw powstały ściany konstrukcyjne z betonu architektonicznego, następnie obłożone je warstwą izolacji termicznej, która jednocześnie stanowiła rodzaj szalunku traconego dla kolejnej warstwy betonu. Na ostatnim etapie wylano elewacyjna warstwę betonu w technologii SCC (beton samozagęszczalny). Aby uzyskać wysokiej jakości betonowe ściany, wszystkie formy wykonane zostały z meblarską precyzją bezpośrednio na budowie. Taka technologia wymagała przewidzenia na bardzo wczesnym etapie szeregu elementów, których aplikacja miała nastąpić dużo później np. ślusarki aluminiowej. Niewidoczne osadzenie systemu wielkogabarytowych bezramowych okien przesuwnych wymagało niezwykle precyzyjnego wykonania otworu w przegrodach żelbetowych.

Zobacz również: Dom na wzniesieniu. Ten projekt musisz zobaczyć!

Elewacja z drewna modrzewiowego i dach, który porasta zieleń

Konstrukcja garażu jest lekkim szkieletem drewnianym z modrzewiowym wykończeniem elewacji. Dach porasta mieszanka rozchodników i ziół. Dom wyposażony jest w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i wydajne ogrzewanie podłogowe z masywną płytą akumulacyjną w postaci posadzki betonowej.

Projekt domu: Studio de.materia, główny architekt: Adam Wysocki  
Powierzchnia terenu: 2300 m2
Powierzchnia domu: 430 m2
Zdjęcia: Tom Kurek

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także