Dom na wąską działkę. Fajny projekt z Warszawy

Dom na wąską działkę. Fajny projekt z Warszawy

Autor: Justyna Łotowska
15 cze 2022 16:36

130-metrowy dom na wąskiej działce w stolicy to projekt, za którym stoją architekci z pracowni ZUP-A, Anna Adamowicz, Filip Gołasz, Damian Machnik i Paulina Skatulla. Zaglądamy do środka!

Zadaniem projektowym była przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku gospodarczego wraz z adaptacją na cele mieszkalne. Budynek ten zlokalizowany jest na wąskiej działce, której kształt pochodzi z czasów, gdy teren ten tworzył wiejski obszar prawobrzeżnej Wisły, a dziś znajduje się w granicach administracyjnych Warszawy.

Dom na wąskiej działce - nowoczesna bryła i funkcjonalny układ przestrzenny

Mimo wielu ograniczeń terenowych udało się wykorzystać potencjał działki - wąskiej, lecz długiej z daleką perspektywą widokową na teren zielony (powierzchnia działki to 1268 m2. 

Istniejący budynek gospodarczy został powiększony o dwukondygnacyjną bryłę z wyprofilowanym spadkiem. Ostatecznie układ przestrzenny został zdefiniowany poprzez wysunięcie stropu poza obrys w celu zapewnienia tarasu na piętrze oraz zadaszenia tarasu naziemnego oraz otwarcie przeszkleniami na ogrodową część działki. To otwarcie pozwala zintegrować wnętrze z zewnętrzem oraz uzyskać przedłużenie przestrzeni mieszkalnej o otaczającą zieleń.

Istniejący garaż został adaptowany na gabinet, pokój dla gości oraz pomieszczenia pomocnicze takie jak garderoba, łazienka i pomieszczenie gospodarcze. Na parterze nowej części zlokalizowano salon z kuchnią i jadalnią na planie otwartym zorganizowany na dwóch poziomach podłogi. Na piętrze zlokalizowano sypialnię z garderobą i łazienką.

Projekt: Anna Adamowicz, Filip Gołasz, Damian Machnik, Paulina Skatulla, ZUP-A Zakład Usług Projektowych

Wizualizacje: Monsunn

Projekt: 2018-2019. Pozwolenie na budowę: 2020

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także