PARTNER PORTALU
Dom pod Poznaniem. Zobacz jego ciekawą formę

Dom pod Poznaniem. Zobacz jego ciekawą formę

Autor: Wojciech Napora
12 kwi 2019 07:45

Dom, zaplanowany na niewielkiej działce w Skrzynkach pod Poznaniem, wyglądem zdecydowanie odbiega od tradycyjnej bryły. Jest bardzo nowoczesny i pomimo swojej prostoty sprawia wrażenie niezwykle skomplikowanej konstrukcji. Ta pozorna zawiłość kształtu jest wynikiem niewystarczającego metrażu działki. Pierwotny projekt wyglądał zupełnie inaczej niż ostateczna forma domu.

Głównym założeniem projektu było stworzenie ekonomicznego domu zarówno w budowie, jak i późniejszym użytkowaniu. Miał on zaspokajać potrzeby 4-osobowej rodziny. W efekcie powstał niezwykły budynek o nowoczesnej bryle.

Inwestorzy przyszli do pracowni ze ściśle określonymi wymaganiami co do ilości i rodzaju pomieszczeń. Po ułożeniu funkcji budynku okazało się jednak, że dom nie mieści się w szerokości działki i aby zachować pierwotne założenia dotyczące powierzchni użytkowej należy budynek rozciąć i jedną jego część cofnąć.

Czytaj także: Przebudowa domu pod Warszawą. 

Przy okazji postanowiono wykorzystać możliwości, jakie daje plan zagospodarowania przestrzennego dotyczące wysokości budynku do stworzenia na poddaszu dodatkowej przestrzeni magazynowej, której w domu zawsze brakuje. Dodanie dodatkowej kubatury spowodowało, iż powstała nietypowa forma dachu dwuspadowego, która nadała budynkowi dynamiczny charakter.

Pomimo nietypowej dynamicznej formy konstrukcja budynku jest bardzo prosta, a materiały i przyjęte rozwiązania takie jak np. materiały termoizolacyjne czy sposób osadzenia okien sprawiają, iż dom spełnia kryteria stawiane budynkom energooszczędnym.

Projekt: Kluj Architekci 

Opis: Kluj Architekci

Data opracowania: 2014

Lokalizacja: Skrzynki koło Poznania

Dane powierzchniowo-kubaturowe:

- powierzchnia terenu inwestycji: 953,00 m²

- powierzchnia zabudowy: 135,86 m²

- powierzchnia użytkowa: 166,52 m²

- powierzchnia poddasza nieużytkowego: 43,07 m²

Więcej o nowoczesnych domach będziemy mówić na 4Buildings, w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy.

039867_620.jpg
039867_620.jpg

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także