×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Dom przyszłości w duchu zero waste

Dom przyszłości w duchu zero waste

Autor: Urszula Tatur
04 maj 2021 10:52

Niekonwencjonalny kształt bryły, który przypomina robaka lub gąsienicę – oto Wormhouse. Jego niezwykłość opiera się również na metodzie wykonania, bowiem ilość odpadu materiałów użytych do jego budowy została ograniczona do absolutnego minimum.

Ten niezwykły dom zbudowano we wsi Zabłocie w powiecie cieszyńskim. Za projekt opowiada znany architekt Piotr Kuczia, który słynie z projektowania przyjaznego środowisku, ekologicznego i energooszczędnego. Architekt za swoje projekty dwukrotnie zdobył GRAND PRIX w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego, jak również dwukrotnie został finalistą konkursu architektonicznego „Życie w Architekturze”. Inwestorem tego niecodziennego projektu jest Bartłomiej Witkowski, projektant graficzny, współzałożyciel studia Ultrabrand. Wormhouse to wyjątkowy dom, który może być inspiracją dla miłośników designu, ale również pretekst do mówienia o tak istotnej kwestii, jaką jest ekologia i racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych. Dlatego Pfleiderer z przyjemnością stał się częścią tego projektu. Materiały drewnopochodne to nie tylko kolory, wzory i struktury, to przede wszystkim nośniki, które należy wybierać świadomie z myślą o środowisku i zdrowiu. Pfleiderer stara się na każdym kroku edukować i budować świadomość konsumentów, a udział w projektach takich jak Wormhouse, to najlepszy sposób by pokazać, że współczesne budownictwo może być bardzo kreatywne, i nie wyrządzać szkód naszej planecie.

Bryła inna niż wszystkie

Zaprojektowanie tego budynku było prawdziwym wyzwaniem dla architekta. Działka na której miał być wzniesiony ma nietypowy kształt, jest długa i wąska. Kluczowe były również parametry tj. niski budżet. Jak się jednak okazało, nie ma rzeczy niemożliwych. Nie dość, że budynek powstał mimo trudnych wytycznych, to zdobył również wyróżnienie w kategorii Excellent Communication Design w konkursie German Design Award 2018. Niespotykany kształt domu jest wynikiem dialogu między architektem, a inwestorem. Przyszłym mieszkańcom zależało bowiem na wyeksponowaniu części budynku, po stronie której rozciąga się piękny widok na las i rzekę, zaś osłonięciu się od innych zabudowań, po drugiej stronie działki. Jednak bryła budynku przypominająca wyglądem robaka, to tylko jeden z nietypowych rozwiązań tego projektu. Elewacja wykonana została z membrany, którą naciągnięto na specjalnie wykonane żebra. Pełni ona funkcję bufora termicznego, który reaguje na zmiany warunków atmosferycznych i chroni przed stratami ciepła. Tak niezwykła konstrukcja budynku zdaje się oddychać, jest wysoce wydajna i zdrowa. Ważnym elementem są również szklane drzwi harmonijkowe, które łączą to co wewnątrz i na zewnątrz domu. Dzięki temu rozwiązaniu mieszkańcy mogą być w bliskim kontakcie z naturą. Do budowy żeber, jak i wielu innych elementów wykorzystano ekonomiczne płyty budowlane MFP P5 marki Pfleiderer. To doskonały materiał na elementy konstrukcyjne w środowisku wilgotnym, do budowy domów szkieletowych, poszycia dachów, poszycia stropów, podłóg i ścian. Charakteryzują się one wysoką odpornością na działanie wilgoci, zapewniają również ponadprzeciętne parametry, tj. ochrona przed stratami ciepła, a także przed hałasem.

Zero waste design

Odpady to obecnie ważny temat związany z problemami cywilizacyjnymi. Dlatego przy budowie Wormhouse świadomie projektowano odpady, tak aby mogły one posłużyć również do innych celów. Płyty budowlane MFP P5 firmy Pfleiderer doskonale sprawdzają się na każdym etapie budowy domy, ale z powodzeniem można wykorzystać je również w innych projektach. Takim sposobem elementy, które pozostały po wycięciu żeber zostały ponownie wykorzystanie, jako konstrukcja podwieszanego do sufitu łóżka oraz fotele-hokery. Nie mniej pomysłowe są też inne przedmioty, które zrobiono z pozostałości po płytach MFP marki Pfleiderer. Inwestor zadbał o praktycznie każdy skrawek zakupionego materiału – nowe życie zyskały nawet palety czy przekładki, na których transportowano płyty MFP. Z małych skrawków płyt MDF zaprojektowano i wykonano lampy. Z pozornie nieprzydatnych resztek powstały stylowe elementy wyposażenia wnętrza, a w każdy z nich włożono serce i ogrom ręcznej pracy.
Wykorzystanie zużytych wcześniej materiałów pozwoliło nie tylko ochronić środowisko, ale również portfel właściciela, który miał ograniczony budżet na budowę domu.
Wormhouse za kilka tygodni będzie całkowicie ukończonym projektem i z pewnością będziemy mogli obejrzeć jego finalny wygląd, jak również zajrzeć do środka, by móc podziwiać nietypowe i absolutnie innowacyjne rozwiązania projektowe.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także