Dom w cenie mieszkania. 15 projektów z kosztami budowy

Dom w cenie mieszkania. 15 projektów z kosztami budowy

Autor: Justyna Łotowska
04 sie 2020 09:14

Mieszkania w blokach z roku na rok są coraz droższe. W takiej sytuacji budowa niewielkiego domu jest coraz częściej porównywalna cenowo do kosztu kupna mieszkania. Wybraliśmy 15 projektów domów, których średni koszt budowy nie przekracza (a czasem jest niższy!) niż cena mieszkania w bloku. Zobaczcie je!

W naszym zestawieniu znalazły się projekty wielu różnych pracowni oferujących gotowe projekty domów. Jako że szukaliśmy alternatyw dla mieszkania w bloku, są to domy o powierzchni użytkowej najczęściej do 100 m2, o prostej bryle i dwuspadowym dachu, ponieważ te elementy zmniejszają koszt budowy i późniejsze utrzymania domu. Przy każdym projekcie zamieściliśmy także podawane przez pracownie szacunkowe koszty budowy domu. Są to ceny bardzo orientacyjne, które pozwalają zorientować się, jaka minimalną kwotę będziemy musieli wydać. Pracownie liczą je w bardzo różny sposób, dlatego przed podjęciem decyzji koniecznie trzeba zamówić szczegółowy kosztorys, który różnić się może od tego szacunkowego.

Czytaj też: Mały i tani dom: 10 ekonomicznych projektów na małą działkę + koszty budowy

Szacunkowy koszt budowy domu - co to?

Najczęściej podawana kwota dotyczy tzw. stanu deweloperskiego, czyli stanu surowego zamkniętego (zbudowany dom ze stolarką drzwiowo-okienną) powiększonego o prace związane z ociepleniem domu, przygotowaniem ścian i podłóg oraz  elewacją i zagospodarowaniem przestrzeni wokół budynku. Często do kwoty tej nie są wliczane instalacje. Co więcej, niektóre z pracowni wyliczają średnie koszty budowy posługując się kosztorysami budowy systemem gospodarczym, inne - systemem zleconym. Poza tym najczęściej podawana jest kwota netto, do której należy jeszcze doliczyć 8% VAT. Radzimy więc, aby każdorazowo w sprawie kosztorysu kontaktować się z konkretną pracownią, w której można zawsze zamówić szczegółowy zakres cen i wyliczenie prac niezbędnych, aby nasz wymarzony dom powstał. 

Więcej na ten temat: Dom ekonomiczny. 15 projektów domów tanich w budowie

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także