Dom z marmurową elewacją - projekt znanego architekta z Polski

Dom z marmurową elewacją - projekt znanego architekta z Polski

Autor: Justyna Łotowska
23 lut 2022 10:53

Marcin Tomaszewski z pracowni Reform Architekt właśnie zaprezentował swój kolejny projekt domu. Nowoczesna bryła, wielkoformatowe przeszklenia, a przede wszystkim elewacja z rysunkiem marmuru - ten dom może się podobać!

Z zewnątrz czarno-biała bryła. Połączenie szkła i marmuru. To daje złudzenie, że górna część domu… lewituje. W projekcie RE: LEVITANTE HOUSE architekt Marcin Tomaszewski udowadnia jak zabawa formą i elewacją obiektu może wpływać na finalny odbiór bryły. Coś, co jest wspólne dla wielu projektów pracowni REFORM Architekt to front, który nigdy nie jest oczywisty.

Ciekawa nowoczesna bryła

Nie ma tu klasycznych przeszkleń i widoku na kuchnię oraz salon. Jak na frontowe ujęcie nie jest to klasyczne rozwiązanie. U architekta Marcina Tomaszewskiego natomiast jest to zabawa układem funkcjonalnym, a przede wszystkim formą wizualną bryły.

- Ten projekt to moja wizja kilku brył, które od frontu ułożyły się w szachownice. Te poszczególne bryły wyglądają, jakby lewitowały. Jakby nie tworzyły jednej bryły. Na ten efekt wizualny miały wpływ przede wszystkim zastosowane materiały – czarne szkło i marmur - mówi Marcin Tomaszewski.

Delikatne zarysowanie drzwi wejściowych oraz garażu powoduje, że cały budynek wygląda jak rzeźba. Nie pierwszy z resztą raz Tomaszewski projektuje obiekty, które można rozpatrywać jak pewne elementy sztuki. To też zapewnia właścicielom intymność. Dodatkowo brak okien nie ułatwia rozpoznanie poszczególnych stref z zewnątrz. Sytuacja zmienia się, kiedy idziemy na tył domu.

Przeszklenia łączą wnętrze z ogrodem

Kiedy faktycznie przechodzimy na tył domu - widzimy same przeszklenia. To powoduje, że dom ma połączenie z otoczeniem na zewnątrz. W sposób nienachalny też stanowi jego pewną część. Warto zwrócić uwagę, że mimo pewnych wysunięć jak np. balkon, będący jednocześnie zadaszeniem nad tarasem – wszystko ze sobą współgra i tworzy całość.

Powierzchnia domu liczy ponad 280 m² - na dole mamy dzienną strefę, która jest w całości otwarta na taras z basenem. Architekt kolejny raz potraktował tę część outdorową jaką przestrzeń, która wymaga pewnej strefowości. Na tarasie przewidziane jest miejsce na odpoczynek, czy na spotkania ze znajomymi przy grillu. Dlaczego to jest tak istotne? Pozwala to przede wszystkim uniknąć przesuwania mebli i wprowadza jasny podział na funkcję.

Czerń i biel to zawsze sprawdzony duet. Przy odpowiednim doborze materiałów może dać ciekawy efekt jak w przypadku tego projektu domu, które wygląda jak lewitujący nad ziemią. Marcin Tomaszewski nie boi się eksperymentować, dlatego tak wiele jego projektów wywołuje skrajne emocje, ale na pewno obok żadnego z nich nie można przejść obojętnie. W przypadku tego konkretnego projektu będziemy mogli się o tym przekonać w 2023 roku — wtedy planowana jest realizacja RE: LEVITANTE HOUSE.

REFORM Architekt to pracownia architektoniczna, założona w 2010 roku przez architekta i dyrektora kreatywnego Marcina Tomaszewskiego. Do dzisiaj biuro zrealizowało ponad setki projektów, zarówno indywidualnych, jak i komercyjnych.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także