
Dom z PRL po remoncie. Tak zmieniła się kostka polska! Niewiarygodna metamorfoza!
Jak przebudować dom typu kostka polska? Te domy z lat 70. i 80. to popularny widok w wielu polskich miejscowościach! Zobaczcie ciekawy pomysł na metamorfozę kostki!

- Domy typu kostka były elementem charakterystycznym krajobrazu Polski czasów PRL.
- Prawo budowlane PRL zakładało, że domy jednorodzinne mogły mieć powierzchnię użytkową nie większą niż 110 m2. Właśnie taki metraż mają popularne wtedy kostki.
- Najlepszy pomysł na dom kostkę to metamorfoza w kierunku prostoty - biała elewacja, drewniane lub antracytowe okna, podobny dach, ewentualnie drewno na elewacji.
- Opisywana metamorfoza domu kostki z PRL w Świebodzicach to pomysł na dodanie mu nowoczesnej elewacji i wpisanie w zieleń.
- Czytaj też: Remont kostki z PRL-u. 10 pomysłów na spektakularną metamorfozę domu
Dom mieszkalny, który zyskał nowe życie, znajduje się w Świebodzicach, w województwie dolnośląskim. Za metamorfozę starego i niezbyt estetycznego budynku wzięła się śląska pracownia Dekop. Modernizacja domów typu kostka to jedna z ich specjalizacji. Spektakularne pomysły architektów z pracowni Dekop, na czele których stoi Wojciech Polko, można zobaczyć na stronie internetowej Kostkapolska.pl, gdzie pokazują, jaki zakres metamorfozy kostki jest możliwy i jak się go przeprowadza. Poniżej jedna z ich metamorfoz!


Dom kostka po przebudowie - co zmieniono wewnątrz?
Układ funkcjonalny w domu w Świebodzicach co do zasady nie został zmieniony. Jedynie wejście główne zorganizowano w poziomie piwnicy, która od strony frontowej jest na poziomie gruntu. Istniejące pomieszczenia piwniczne zostały zaadaptowane na wiatrołap. Wydzielono też klatkę schodową. Istniejące wejście schodowe zewnętrzne od frontu została z kolei zlikwidowane. Od strony ogrodu powstało wyjście i schody do ogrodu. Budynek wyposażony został w wentylację mechaniczną z rekuperacją.


Dom z PRL z nową elewacją. Co się zmieniło na zewnątrz?
Istniejąca i rozbudowana część budynku ocieplona została styropianem ekstrudowanym i styropianem. Dom otynkowano w kolorze białym i szarym. Wymieniono stare okna na nowe pcv koloru grafitowego w śladzie istniejących oraz pojawiły się nowe okna w części projektowanej.
Na elewacjach znalazły się elementy z siatki nierdzewnej, zgrzewanej, które stanowią trejaże dla zielonych pnączy. Jednocześnie elementy te są też częściami balustrad oraz zasłaniają mniej ważne okna.


Wejściowy ryzalit zyskał kompozycję z systemu fasadowego okiennego i ram z siatkami. Zwykłą bramę garażową zamieniono na segmentową podnoszoną do góry. Dom z PRL zyskał dach płaski z attykami na wszystkich elewacjach i spadkami wody do punktowych wpustów i dalej do skrzynek przelewowych i rynnami do kanalizacji deszczowej.
Autorzy projektu: Wojciech Polko, Katarzyna Długosz, pracownia Dekop. Współpraca: Angela Cwajna. Więcej na stronie: Kostkapolska.pl