PARTNER PORTALU
Dom z wspaniałym widokiem na dolinę

Dom z wspaniałym widokiem na dolinę

Autor: Radosław Zieniewicz
02 cze 2017 10:24

Aresta House, zaprojektowany przez BLOCO Arquitetos, zawdzięcza swój nietypowy kształt bryły z jednego, prostego powodu. Ta rezydencja powstała, aby zapewnić mieszkańcom wspaniałe widoki i jednocześnie chronić przed żarem brazylijskiego słońca.

Dom Aresta House położony jest w dzielnicy mieszkalnej, z dala od centrum miasta Brasília. Pogoda w tej części Brazylii charakteryzuje się bardzo dużą dobową amplitudą temperatur.

"Tropikalne" warunki

Poranne temperatury są tam zwykle łagodne, ale drastycznie się zmieniają w godzinach popołudniowych. Wtedy dosłownie leje się żar z gorącego nieba i trzeba szukać ochrony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Do tego budynki mieszkalne są ściśnięte obok siebie, co nie sprzyja w stworzeniu prywatnej atmosfery do życia. Jednakże widok na zachód, narażony na popołudniowe słońca, jest niczym nieograniczony.

Architekci z BLOCO Arquitetos postanowili wykorzystać to co najlepsze z tej działki i stworzyli projekt domu, który optymalnie wykorzystał wspawanie widoki i jednocześnie zapewnił ochronę przed słońcem.

Otworzyć się na słońce

Główna idea, jaka towarzyszyła architektom, to tak zaprojektować dom i jego wnętrze, aby nie zasłonić otwartych widoków na dolinę po zachodniej stronie działki. Dodatkowo wy należało zaprojektować bryłę rezydencji, aby zapewniała optymalne zacienienie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

Stąd taka nietypowa konstrukcja domu, gdzie jego elewacja nachyla się pod odpowiednim kątem jednocześnie i rozszerza się na boki w kierunku wyższych kondygnacji.

Dzięki takiemu kształtowi bryły gorące promienie słoneczne docierają do sypialni i okien salonowych po godzinie 15:30-16:00, kiedy temperatura zaczyna spadać.

Nie przeszkodziło to architektom zastosować dużych przeszkleń w pokoju dziennym, tak że mieszkańcy mogą podziwiać piękny zachód słońca oraz krajobrazy roztaczające się na położoną niżej dolinę w komfortowym chłodzie.

Szukasz czegoś mniej wyszukanego? Zobacz projekt tradycyjnego domu z poddaszem użytkowym.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także