×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Domy dworki. Zobacz 20 współczesnych projektów

Domy dworki. Zobacz 20 współczesnych projektów

Autor: Katarzyna Masłowska
10 cze 2015 14:06

Stylizacje nawiązujące do architektury polskich dworków z XIX w. są dziś żywo reprezentowane, zarówno w miejskiej, jak i wiejskiej zabudowie.

Stylizacje nawiązujące do architektury polskich dworków z XIX w. są dziś żywo reprezentowane zarówno w miejskiej, jak i wiejskiej zabudowie.

Obserwując polski krajobraz, można stwierdzić, że domy z kolumnami cieszą się popularnością od morza aż po Tatry. Typowymi cechami tego typu budynków są: kolumnowy portyk i czterospadowy, wysoki dach łamany. Wiele realizacji „stylu dworkowego” nawiązuje też do alkierzy, tak chętnie występujących w polskich dworach z epoki. Najprawdopodobniej, są oddźwiękiem poszukiwania polskiego stylu narodowego.

Podobnie jak 200 lat temu, styl dworkowy nawiązuje do uznawanego za symbol polskiej rodzimości i narodowego ducha szlacheckiego dworu z kolumnowym portykiem. Nie brakuje też w bryłach tego typu domów form neobarokowych i neorenesansowych.

Ten „swojski” styl bywa niestety często wypaczany i niczym nie przypomina wiejskich i miejskich willi „profesorskich” czy „oficerskich” budowanych na początku XX w. w Warszawie i okolicach: Konstancinie, Ząbkach czy Brwinowie. Pamiętajmy, że tego typu willa potrzebuje odpowiedniego wyeksponowania i odpowiedniego „klimatu”. Z pewnością wypaczeniem jest budowanie „dworku” na działce o powierzchni 400 m², bez namiastki parkowego otoczenia.

Domy stylizowane na dworki często też bywają krytykowane i nazywane dosadnie „kundlizmem architektonicznym”. Czy słusznie? To pozostawiamy subiektywnej ocenie.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także