PARTNER PORTALU
Domy na Śląsku. Idealny związek tradycji z nowoczesnością

Domy na Śląsku. Idealny związek tradycji z nowoczesnością

Autor: Katarzyna Masłowska
24 lip 2015 14:00

Częścią tożsamości Śląska jest piękne śląskie budownictwo. Nowoczesne domy, które nawiązują do znakomitej tradycji architektonicznej opolskich wsi, powstały w urokliwej okolicy – w Kotorzu Wielkim, nieopodal Jeziora Turawskiego.

Częścią tożsamości Śląska jest piękne śląskie budownictwo. Nowoczesne domy, które nawiązują do znakomitej tradycji architektonicznej opolskich wsi, powstały w urokliwej okolicy – w Kotorzu Wielkim, nieopodal Jeziora Turawskiego.

Częścią śląskiej kultury i tożsamości, być może najważniejszą, a na pewno wybitną, jest piękny, tradycyjny śląski dom. Zdecydowanie różnił się od domów powstających w innych regionach Polski.

Podtrzymać tradycję

Śląskie wsie, historycznie są przykładem przemyślanego, funkcjonalnego budownictwa, które ma swój unikalny w skali Europy charakter. Przez lata, cała Polska z zazdrością patrzyła na ten przykład ładu i porządku przestrzennego. W ostatnich dekadach XX wieku mieszkańcy Śląska, podobnie jak mieszkańcy innych wyjątkowych kulturowo regionów Polski, powoli zatracali swoją tożsamość. Niestety dało się to odczuć również w budownictwie jednorodzinnym. Deprecjonowano sprawdzone i tradycyjne metody projektowania i urządzania wnętrz na rzecz trendów „światowych”.

Na szczęście ostatnio ta moda zaczyna się odwracać i tradycyjne budownictwo, zakorzenione zwłaszcza w krajobrazie polskich wsi, zaczyna się odradzać. W tym niechlubnym okresie „bałaganu” architektonicznego i urbanistycznego znajdujemy pozytywne przykłady na przywrócenie unikalnego charakteru śląskiej wsi.

Prezentowane osiedle domów jednorodzinnych jest dowodem na to, że wiejską architekturę na Śląsku można wynieść do rangi „dobra narodowego”.

Jak zaznaczają architekci, twórcy projektu: Naszym celem jest przywrócenie dumy z śląskiego budownictwa i uświadomienie, że nie jest to raz na zawsze zamknięta przeszłość, którą należy zamknąć w muzeum czy ograniczyć do dbałości o piękne przydrożne kapliczki. Chcemy pokazać, że tradycyjne śląskie budownictwo może być inspiracją dla projektowania współczesnych, nowoczesnych i funkcjonalnych domów. Naszym wielkim marzeniem jest, aby osiedle w Kotorzu Wielkim było początkiem dyskusji o współczesnym śląskim domu.

Prostota formy

Domy wybudowano na rzucie prostokąta. Są one usytuowane szczytem do drogi i w równej od niej odległości. Przekryte są dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 45o, zakończonym równo ze szczytem domu. Ogrodzenie od strony drogi zostało przesunięte z granicy działki do linii domów w celu wyeksponowania ścian szczytowych i stworzenia ciągu zieleni z efektownymi przedogródkami.
Od południa, w części frontowej, symetrycznie usytuowana tradycyjna lauba, przekształcona w ogród zimowy.

Jednym z najbardziej wyróżniających się detali dla śląskiego budownictwa, szczególnie na Opolszczyźnie, jest charakterystyczny gzyms przechodzący ze strony frontowej na stronę szczytową domu. W konstrukcji domów zachowano ten element w prostej, nowoczesnej formie, jako swoisty symbol unikalności śląskiego budownictwa.

Funkcjonalność przede wszystkim

Projektanci starali się bardzo dokładnie przemyśleć, jak wygląda codzienne życie dzisiejszego mieszkańca wiejskiego domu, jak żyje i jakie są jego potrzeby. Rok ma 365 dni, 365 razy jemy śniadanie, obiad i kolację. Codziennie coś czytamy, oglądamy telewizję, robimy zakupy, pranie, odwiedza nas sąsiad czy sąsiadka. Inaczej wygląda to wiosną, inaczej latem a jeszcze inaczej zimą.

Domy są zaprojektowane na wygodne codzienne życie, a nie okazje odświętne, kilka razy w roku, czy co jeszcze gorsze, na pokaz. Starano się dostosować je do zmiennych pór roku i zmieniającego się naszego życia, bo inne są nasze potrzeby dzisiaj, a inne będą za 20 czy nawet 50 lat, a nadal będziemy najprawdopodobniej mieszkać w tym domu.

Łączność z ogrodem

Osiedle zostało zaprojektowane jako jeden wielki ogród wkomponowany w otaczającą przyrodę. Domy mają bardzo duże tarasy opasujące dom z trzech stron świata. Zawsze będziemy mogli znaleźć dla siebie optymalne miejsce, czy to w pełnym słońcu, czy w głębokim cieniu, w zależności od osobistych preferencji. Jednocześnie jeden duży taras bezpośrednio przy domu jest zadaszony.

Jako element śląskiej tradycji zachowano też laubę, ale w przekształconej formie. Jest usytuowana od strony południowej i przekształcona w ogród zimowy z normalnymi drzwiami wejściowymi od strony drogi i maksymalnymi przeszkleniami od strony południowej i dużymi podwójnymi drzwiami balkonowymi od strony tarasu południowego. Pełni ona tradycyjną rolę wiatrołapu, jednak dzięki swojej powierzchni, zachowując funkcje komunikacyjne, mieści także część wypoczynkową na czas, gdy temperatury nie pozwalają na wypoczynek bezpośrednio na zewnątrz.

 

Projekt: arch. Grzegorz Gołębiowski

Lokalizacja: Kotórz Wielki

Zdjęcia: Spółka Śląski Dom

Źródło: Spółka Śląski Dom

 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także