Energooszczędy dom pod Warszawą

Energooszczędy dom pod Warszawą

Autor: Wojciech Napora
22 cze 2017 13:00

Myśląc o budowie lub zakupie domu, współczesny inwestor poszukuje przede wszystkim komfortu, rozumianego jako połączenie bezpieczeństwa, wysokich standardów użytkowania i estetyki. Wybiera nowoczesne produkty najwyższej jakości, które nie tylko gwarantują efektywne rozwiązania energetyczne, ale są również zdrowe i przyjazne dla środowiska.

Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, firma Wienerberger stworzyła unikalną koncepcję domu energooszczędnego e4, który łączy wszystkie powyższe cechy i zapewnia mieszkańcom komfort na lata. Pierwsze domy zbudowane w koncepcji e4 powstają na osiedlu w miejscowości Cisie pod Warszawą.

Koncepcja domu e4 powstała w firmie Wienerberger jako odpowiedź na oczekiwania coraz bardziej świadomych klientów. Gwarantuje ona równowagę między potrzebami emocjonalnymi a czysto użytkowymi, jednocześnie prezentując kompleksowe podejście do domu jako do złożonego i zmieniającego się wraz z upływem czasu organizmu.

Czytaj także: Nowoczesny, energooszczędny dom

Idea e4 spełnia wymagania dotyczące odpowiedzialnego, energooszczędnego i zdrowego budownictwa realizowanego przy wysokim poszanowaniu środowiska i dbałości o komfort życia człowieka. To koncepcja budynku niemal zeroenergetycznego, która odpowiada restrykcyjnym standardom Unii Europejskiej dla sektora budowlanego dotyczącym zużycia energii, mającym wejść w życie od 2021 roku.

Koncepcja e4 to reprezentowany przez Wienerberger sposób myślenia o domu jako całym systemie. Dlatego też realizując projekt w Polsce, producent zaprosił do współpracy renomowanych partnerów i liderów branży – firmy Viessmann i FAKRO, które podzielają wartości i filozofię kryjącą się za e4.

Filarami koncepcji domu e4 są cztery obszary ważne z punktu widzenia człowieka i środowiska, w którym żyje:

- emocje i zdrowie (komfort zamieszkiwania w zdrowym domu)
- energia (efektywne wykorzystanie energii)
- ekologia (dbałość o środowisko i stosowanie odnawialnych źródeł energii)
- ekonomia (przystępne koszty budowy i eksploatacji)

Koncepcja e4 zakłada, że zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych człowieka musi uwzględniać otaczające go środowisko zewnętrzne i wewnętrzne i pozostawiać w równowadze względem siebie. Ten balans, jeśli jest zachowany, stanowi o komforcie i bezpieczeństwie własnego domu.

Koncepcja domu e4 powstała z myślą o klientach ceniących jakościowe i trwałe rozwiązania, dla których zdrowie i rodzina to jedne z najistotniejszych wartości w życiu, a komfort i bezpieczeństwo bliskich warunkują najważniejsze decyzje. To również gotowa propozycja i rozwiązanie dla tych, którzy rozpoczynając budowę domu nie uświadamiają sobie konsekwencji wielu wyborów, które przyjdzie im dokonać. Dom w koncepcji e4 pozwala na optymalne dostosowanie funkcjonalności domu do potrzeb rodziny, elastyczne zmiany funkcji, a jednocześnie zapewnia komfort rozumiany, jako poczucie bezpieczeństwa związane ze świadomością dokonania dobrego wyboru i późniejszą eksploatacją budynku - mówi Monika Sikorska, PR Manager Wienerberger.

Projekt domu dla osiedla e4, na którym docelowo powstanie siedem domów jednorodzinnych, został wykonany przez renomowane warszawskie studio Mąka-Sojka Architekci. Nowoczesna bryła budynku została zaprojektowana tak, by pomieszczenia w łatwy sposób mogły być zmieniane i dostosowane do wielkości i potrzeb rodziny.

Dom e4 spełnia wszystkie kryteria charakterystyczne dla domów energooszczędnych, lecz swoją estetyką wyraźnie wyróżnia się na tle innych proponowanych projektów i przeczy utartym wyobrażeniom na temat urody takich domów. Naszym wyzwaniem było, by efektywnie połączyć innowacyjne rozwiązania z dobrej jakości architekturą i funkcjonalnością. Efekty są dla nas miłym zaskoczeniem - tłumaczy Maciej Mąka, współzałożyciel pracowni Mąka-Sojka Architekci

Ściany domu ceramicznego e4 są wykonane z naturalnych materiałów ceramicznych o wysokich parametrach termoizolacyjnych, murowanych w technologii Porotherm Dryfix – na cienkowarstwową, szybkoschnącą zaprawę. To rozwiązanie pozbawione niemal zupełnie wilgoci technologicznej, które nie tylko gwarantuje wysokie parametry ochrony cieplnej, ale także zapewnia zdrowy mikroklimat w domu. Dla płaskiej dachówki ceramicznej znaleziono dodatkowe zastosowanie. Stanowi ona nie tylko solidne pokrycie dachowe, ale została zamontowana również na elewacji, dodatkowo ją wzmacniając i nadając budynkowi nowoczesny i indywidualny charakter.

Mieszkańcy budynku e4 będą mogli korzystać z własnego prądu, który wytwarzany będzie przez wysokosprawne moduły fotowoltaiczne firmy Viessmann Vitovolt 300 o mocy 4 kW. Kompaktowa pompa ciepła obsługiwana przy pomocy aplikacji zapewnia wygodne zasilanie w ciepłą wodę, a wentylacja zapewnia dopływ świeżego powietrza i przyjemny klimat w pomieszczeniach budynku oraz stanowi barierę dźwiękową.

Firma Fakro do budynków wykonanych zgodnie z koncepcją e4 zaproponowała energooszczędne wysokiej jakości okna dachowe, które już spełniają wymagania WT 2021. Okna zostały dobrane z uwzględnieniem położenia danego pomieszczenia. Przez przeszklenia pozyskiwana jest energia słoneczna, jednak podczas gorącego lata, gdy ten efekt nie jest pożądany, od strony południowej na oknach dachowych zastosowano markizy Fakro sterowane solarnie skutecznie chroniące przed przegrzaniem.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także