PARTNER PORTALU
Flexhouse: futurystyczny dom z "wijącą" się elewacją

Flexhouse: futurystyczny dom z "wijącą" się elewacją

Autor: Radosław Zieniewicz
09 cze 2016 09:29

Szerokie przeszklenia i charakterystyczna, wstęgowa, biała fasada wijąca się wokół budynku. Dom nad brzegiem szwajcarskiego jeziora Zurich jest tak lekki i dynamiczny w wyglądzie że przypomina futurystyczny statek. Jednak nie dajcie się zmylić pozorom. Pomimo, futurystycznego i ekstrawaganckiego i designerskiego wyglądu, zapewnia on komfort i zachowuje wszelkie walory użytkowe, co zresztą w pełni doceniają jego mieszkańcy.

Szerokie przeszklenia i charakterystyczna, wstęgowa, biała fasada wijąca się wokół budynku. Dom nad brzegiem szwajcarskiego jeziora Zurich jest tak lekki i dynamiczny w wyglądzie że przypomina futurystyczny statek. Jednak nie dajcie się zmylić pozorom. Pomimo, futurystycznego i ekstrawaganckiego i designerskiego wyglądu, zapewnia on komfort i zachowuje wszelkie walory użytkowe, co zresztą w pełni doceniają jego mieszkańcy.

Projekt domu Flexhouse został ukończony w marcu tego roku przez szwajcarskie studio architektoniczne Evolution Design. W 4-kondygnacyjnym domu z otwartą przestrzenią mieszkalną, jadalnią i kuchnią.

Na parterze znajdziemy dwie sypialnie, zaś na pierwszym piętrze znajduje się łazienki. Na drugim piętrze znajduje się studio z dwoma dużymi tarasami, a z nich roztacza się wspaniały widok  na szwajcarskie Jezioro Zurich.

Dom w ruchu

Na parterze znajduje się przestronny salon, który płynnie przechodzi w jadalnię i kuchnię. Dom ma otwarty charakter, która pozwala płynnie się przemieszczać nie tylko pomiędzy pomieszczeniami, ale także i piętrami. 

Dom jest przeszklony od trzech stron, tak że zacierają się granice pomiędzy wnętrzami i zewnętrzną częścią budynku.

Praktyczny i ekologiczny design

Pomimo swojego designerskiego, nowoczesnego wyglądu, dom został zaprojektowany tak, aby był zdatny do codziennego, normalnego życia. Elementy praktyczne i ekologiczne zostały także włączone do wykonania tego projektu. Tylna ściana domu pełni funkcje salonu. Kuchnia wyrasta dosłownie z tej samej ściany sypialni.

Dom mimo tylu przeszkleń jest w pełni ekologiczny, energooszczędny i spełnia normę szwajcarską Minergie. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu ogrzewania podłogowego w posadzkach betonowych, które łączą się z geotermalną pompą ciepła.

Z kolei fasady szklane są potrójnie przeszklone i wyposażone są wentylacyjny system rekuperacyjny i w rolety zewnętrzne, dzięki czemu możliwy odzysk ciepła słonecznego.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także