Grecka willa "Ypsilon" z zielonym dachem

Grecka willa "Ypsilon" z zielonym dachem

Autor: Radosław Zieniewicz
05 cze 2017 22:11

Ta luksusowa, grecka rezydencja położona jest w „sercu” gaju oliwnego, w południowej części Peloponezu. Wyróżnia się oryginalnym kształtem bryły oraz „zielonym dachem”, który pełni funkcję tarasu, jak i naturalnego przedłużenia otaczającego rezydencję terenu.

Dom położony jest na szczycie wzgórza, z którego roztaczają się „zapierające dech w piersi” widoki na zatokę Schiza i Sapientza, zaś od wschodu mieszkańcy mogą podziwiać szczyty gór.

Wokół domu

Dookoła domu są ścieżki rozchodzące się w kształcie litery „Y”. Te ciągi komunikacyjne i wyznaczają granicę trzech dziedzińców, które tworzą zewnętrzne strefy (półkule).

Ich zacienie zależy od położenia słońca. Mieszkańcy mogą wybrać, czy chcą spędzać czas po zacienionej lub nasłonecznionej stronie domu. 

Ponadto, ciągi komunikacyjne przebiegają wokół domu oraz przechodzą na górę rozwidlając się (w kształcie litery „Y). Tworzą tam stałą promenadę, gdzie można spędzać aktywnie czas.

Wnętrze naturalnie chłodzone

Wnętrze użytkowe rezydencji podzielone jest na dwie części. Pierwsza część reprezentuje prywatną sferę, gdzie znajdziemy 3 sypialnie i 2 łazienki z otwartym widokiem na wschód w kierunku szczytów górskich.

Druga część wnętrz skierowana jest na bardziej „zaludnione” południe. W tej strefie znajduje się kuchnia i pokój dzienny z bezpośrednim dostępem do wszystkich 3 dziedzińców, na zewnątrz rezydencji.

Betonowa powłoka domu połączona z zielonym dachem i krzyżową cyrkulacją powietrza, zapewnia naturalną wentylację, która chłodzi wnętrza w gorące dni i ogrzewa powietrze w te zimniejsze. Takie rozwiązanie wykluczyło konieczność zastosowania mechanicznych systemów wentylacyjnych, co zmniejszyło koszty budowy domu.

Zobacz też dom ze wspaniałym widokiem na dolinę.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także