Holenderski dom wiejski na jeleniej farmie

Holenderski dom wiejski na jeleniej farmie

Autor: Radosław Zieniewicz
18 maj 2017 10:40

Dom „Jelenia Farma” położona jest w typowym gospodarstwie rolnym w Holandii. Znajdował się tam historyczny, holenderski dom wiejski o charakterystycznej długiej jednolitej fasadzie przechodzącej z dachu na elewacje. W jego miejsce, architekci ze studia VIVA Architecture, zbudowali nowoczesną rezydencję będącą modernistyczną interpretacją domku wiejskiego.

Na jeleniej farmie stał stary dom wiejski, pochodzący z końca XIX wieku, z typową długą fasadą. Klienci chcieli przeprowadzić renowację tego domku tak, aby dostosować do własnych potrzeb.

Jednak ograniczony budżet sięgający 325 tys. euro oraz wysokie wymagania inwestora sprawiły, że architekci z VIVA Architecture postanowili zbudować dom od nowa, z uwzględnieniem historycznej architektury starego domku wiejskiego.

Stara farma „odnowa”

Do budowy nowoczesnej, ale mniejszej farmy wykorzystali konstrukcję z litego drewna. Cały dom został tak zaprojektowany, aby można było mieć ciągły kontakt wzrokowy z biegającymi i pasącymi się jeleniami na terenie gospodarstwa.

Dlatego wszystkie pomieszczenia zostały rozmieszczone wzdłuż siebie i połączone ze sobą. Przez każde pomieszczenie przechodzi poprzeczne przejście (drzwi od frontowej i tylnej fasady), tak aby klient mógł w każdej chwili doglądać i sprawdzać stan zwierząt hodowlanych.

Wydłużony kształt domu i jego pomieszczeń sprawia, że dom jest przestronny, a jednocześnie umożliwia doglądanie jeleni bez konieczności ciągłego wychodzenia z pomieszczeń domu.

Podobnie jak w przypadku klasycznej farmy, tak i nowy dach pokryty został charakterystycznymi gliniastymi płytkami. W tym przypadku dodatkowo wykorzystane zostały jako materiał dekorujący i chroniący ściany domu.

Jednolity kształt elewacji przerywają kwadratowe okna zamontowane w trzech różnych rozmiarach. "Krótsze" ściany domu wykończono panelami ze szkła i aluminium. Ta reinterpretacja podkreśla nowoczesny charakter farmy.

Wnętrze z "szorstkim"  charakterem

Odsłonięta drewniana konstrukcja wewnątrz domu nadała charakterystyczną, ciepłą lecz surową atmosferę wnętrzom domu. Architekci zdecydowali się na takie rozwiązanie ze względu na ograniczony budżet i krótki czas realizacji. Poza tym, nawiązuje ona do starej konstrukcji drewnianej typowego, holenderskiego gospodarstwa rolnego.

Aranżacje wnętrz biura, ale też i typowych pomieszczeń mieszkalnych od salonu po kuchnię i łazienkę zostały w pełni wykonane na zamówienie. Wszystkie meble także są niestandardowe i oryginalne (biurko biurowe, ławki, podkłady, kominek, kuchnia itd.), a wykonane zostały z tego samego materiału, co konstrukcja domu, dopełniając kompletnie drewniane wnętrza.

„Szorstkie” i proste wnętrza doskonale wpasowują się w ideę typowego życia na roli. Architekci nie zapomnieli o komforcie, nadając pomieszczeniom lekkości i wpuszczając dużo naturalnego światła, co stoi w opozycji do typowej „niedoświetlonej” farmy holenderskiej.

Polecamy artykuł o nietypowym domu pudełkowym nad dzikim rozlewiskiem.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także