PARTNER PORTALU
Jak wybrać właściwy projekt?

Jak wybrać właściwy projekt?

Autor: Wojciech Napora
08 gru 2016 09:49

Funkcjonalność, ponadczasowość, optymalny metraż – to główne założenia przyświecające wyborowi projektu domu. Zamiast opracowywać koncepcję nieruchomości od podstaw, coraz częściej sięgamy po gotowe rozwiązanie. To oszczędność czasu i pieniędzy, a także duża wygoda.

Średnia cena projektu domu to 2450 zł. Choć wydawać by się mogło, że już kilkadziesiąt projektów stanowiłoby odpowiednią bazę, w której każdy znajdzie coś dla siebie, architekci wciąż projektują, biorąc pod uwagę zmieniające się potrzeby, modę, nowe wymogi prawne czy po prostu – stosując rozmaite rozwiązania dla odważniejszych inwestorów.

Interesują nas nowoczesne projekty, ale...

Firmy sprzedające gotowe projekty domów mają w swojej ofercie zwykle od kilku do nawet kilkunastu tysięcy propozycji. Domy nowoczesne, tradycyjne, mniejsze, większe – architekci dbają, by każdy znalazł coś dla siebie. Jak pokazują dane zebrane przez firmę Extradom, najczęściej przeglądane projekty są nowoczesne, z dużymi przeszkleniami, o odważnej bryle. W efekcie jednak w grupie najczęściej kupowanych znajdują się domy tradycyjne, symetryczne, o popularnej formie. Wizja nowoczesnego domu zmienia się, gdy dochodzi do ostatecznej decyzji przede wszystkim z obawy, że forma nie będzie na tyle funkcjonalna, jak mieszkańcy by tego oczekiwali.

Gotowe projekty domów to duża wygoda, ponieważ klient otrzymuje rozwiązanie, które według swoich potrzeb może w jakimś stopniu modyfikować, by uzyskać efekt zgodny z oczekiwaniami. Każdy może dostosować zarówno wnętrze, jak i wygląd zewnętrzny do własnych upodobań – komentuje Agnieszka Łozińska, Project Manager w firmie Extradom. Na początku warto przyjrzeć się różnym projektom, aby znaleźć rozwiązanie szyte na miarę – podsumowuje ekspert.

Projekt domu krok po kroku

Rozważając kierunek poszukiwań, warto przyjrzeć się najpopularniejszym projektom, jakie w ostatnim czasie zostały kupione. Dzięki temu zobaczymy, jak osoby będące w przeszłości w takiej samej sytuacji podejmowały decyzję i co spowodowało, że wybór padł na taką, a nie inną propozycję.

Zawężając zakres poszukiwań, warto określić, ile dom powinien mieć pokoi – czy każdy mieszkaniec ma mieć przestrzeń dla siebie, czy dzieci będą miały jeden wspólny pokój, czy potrzebne jest pomieszczenie na biuro lub gabinet. Ten parametr pomoże wskazać odpowiednią powierzchnię nieruchomości. W zależności od budżetu, można zastanowić się nad podpiwniczeniem budynku, aranżacją poddasza. Dodatkowo trzeba będzie określić, czy potrzebny jest garaż, a jeśli tak – ile powinien mieć stanowisk.

Następnie kwestia zupełnie indywidualna, czyli styl domu. Może być tradycyjny, nowoczesny, dworkowy, willowy czy góralski. Wybór zależy od wizji i oczekiwań samych mieszkańców. Warto jednak pamiętać, że otoczenie i teren, na którym powstanie dom, mogą wymuszać pewne rozwiązania.

Choć teoretycznie budowa domu jest możliwa na terenie przeznaczonym na ten cel, w rzeczywistości może się okazać, że pewne uwarunkowania wpłyną na nasz wybór i wymuszą podporządkowanie się lokalnym wymaganiom. Może tak się okazać, gdy wymogi dotyczące zabudowy zawarte w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego określają rekomendacje co do geometrii dachu, funkcji budynku czy jego wysokości – komentuje Agnieszka Łozińska.

Zmiany w projekcie domu

W przypadku indywidualnych potrzeb klienta możliwe jest wprowadzenie pewnych modyfikacji w gotowym projekcie domu. Trzeba jednak pamiętać, że zazwyczaj są to drobne zmiany. W przypadku większych korekt, kiedy dotyczą one np. zmiany elewacji budynku, balkonów – zmniejszenia lub zwiększenia ich liczby, konieczne będzie otrzymanie zgody od autora projektu i odpowiednia modyfikacja, aby funkcjonalność odpowiadała wymogom, które trzeba spełnić.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także