PARTNER PORTALU
Jak wyglądałby dom na Marsie? Teraz już wiemy! Jest tu nawet marsjańska toaleta!

Jak wyglądałby dom na Marsie? Teraz już wiemy! Jest tu nawet marsjańska toaleta!

Autor: Justyna Łotowska
30 sie 2022 20:15

Jak mogłoby wyglądać życie codzienne na Marsie? Dwóch artystów z Bristolu wraz z interdyscyplinarnym zespołem podjęło się odpowiedzi na te pytania, budując niesamowity Dom Marsjański. W środku znalazła się także marsjańska toaleta!

  • Celem projektu Building a Martian House  było zbudowanie prawdziwego prototypu marsjańskiego domu.
  • Przy pracy nad projektem wzięła także udział Franziska Wülker, Head of Research & Development w formie Duravit AG. W 2020 roku wzięła ona udział w konkursie NASA Lunar Loo Challenge, którego celem było opracowanie toalety działającej zarówno w zerowej grawitacji, jak i na Księżycu.

     

  • W projekcie "uczestniczy" także toaleta marki Duravit, zaprojektowana przez Philipe Starcka Senso Wash.

Zainspirowani marzeniami o eksploracji Marsa artyści Ella Good i Nicki Kent powołali do życia projekt Building a Martian House we współpracy z Hugh Broughton Architects i Pearce+. Celem było zbudowanie prawdziwego prototypu marsjańskiego domu!

- Mars to miejsce, w którym trzeba by żyć ostrożnie i zaradnie - mówi Nick Kent. Ella Good dodaje: - Wyobrażenie sobie, jak żyłaby tam mała społeczność, zmienia nasz pogląd na życie tu, na Ziemi i na nasze nadwątlone relacje z konsumpcjonizmem.

Jak zbudować komfortowy dom w nieprzyjaznym człowiekowi świecie?

Przy pracy nad projektem wzięła także udział Franziska Wülker, Head of Research & Development w formie Duravit AG. W 2020 roku wzięła ona udział w konkursie NASA Lunar Loo Challenge, którego celem było opracowanie toalety działającej zarówno w zerowej grawitacji, jak i na Księżycu. Projekt Wülker uplasował się w pierwszej trójce.

Fascynacja i motywacja inżyniera rozwoju do zaangażowania się w projekt wynika z rozbieżności między nieprzyjaznym środowiskiem planetarnym a codziennym komfortem:

- Codzienne życie na Marsie jest wymagające i w rezultacie dość uciążliwe. Dlatego tak ważne jest, aby przedmioty codziennego użytku w domu były zaprojektowane tak, aby były tak proste i wygodne, jak to tylko możliwe. Dotyczy to zwłaszcza rzeczy, o których nie lubimy mówić, takich jak korzystanie z toalety.

Różne podejścia do marsjańskiej toalety

Wymagania stawiane toalecie marsjańskiej obejmują niskie zużycie wody i energii elektrycznej, łatwość obsługi i konserwacji, zapobieganie nieprzyjemnym zapachom, a także możliwość wykorzystania moczu i kału jako nawozu.

Franziska Wülker zidentyfikowała różne podejścia: toaleta spalająca, toaleta separująca i kompostująca, liofilizująca lub toaleta ze spłuczką wodną. Liofilizacja, na przykład, usuwa wszelką wodę zawartą w materii i umożliwia pozbycie się wysuszonych pozostałości. Na Marsie panują niskie temperatury i niskie ciśnienie, oba te czynniki są wymagane do liofilizacji. 

Franziska Wülker i zespół projektowy zdecydowali się ostatecznie na toaletę z deską myjącą:

- Zdecydowaliśmy się na toaletę ze spłukiwaniem wody. Zintegrowaliśmy również funkcję prysznica, co jest wygodne i higieniczne - dodatkowo na Marsie jest o wiele więcej wody niż papieru toaletowego.

Pozyskiwanie wody na Marsie

Całkowita objętość zbiornika lodowego na Marsie wynosi 5 000 000 km³. Franziska Wülker:

- Na Marsie znajdują się czapy lodowe na biegunie północnym i południowym. Niektóre części planety mają podziemne warstwy lodu i lodowce o grubości do 100 metrów i blisko powierzchni. Najlepiej więc zbudować bazę na Marsie tam, gdzie jest dużo lodu, do którego łatwo się dostać.

Woda mogłaby być wydobywana poprzez wiercenie i topienie zamarzniętej wody.

Marsjańska toaleta projektu Philippe Starcka

W pracy nad projektem "wzięła udział" także toaleta marki Duravit, zaprojektowana przez Philipe Starcka Senso Wash. 

SensoWash zmniejsza zużycie papieru toaletowego, co zapewnia również wysoki poziom komfortu i higieny. Czysta woda to idealny sposób na zapewnienie delikatnego, wysoce higienicznego mycia. Woda, znacznie delikatniejsza i trwalsza od papieru toaletowego, usuwa bakterie, pobudza krążenie i

- Oczyszczona szara woda z umywalek, pryszniców itp. może być wykorzystana do spłukiwania w systemie obiegowym. Można sobie również wyobrazić, że dodatkowy pisuar mógłby zostać wykorzystany do oddzielenia moczu i przekształcenia go w nawóz - dodaje Franziska Wülker.

Dom Marsjański przy M Shed Square w angielskim mieście Bristol będzie otwarty dla publiczności do października 2022 roku. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także