PARTNER PORTALU
Kostka polska. Zobacz kilka pomysłów na jej odnowienie

Kostka polska. Zobacz kilka pomysłów na jej odnowienie

Autor: Wojciech Napora
10 sie 2016 09:55

Domy typu kostka polska to wciąż powszechny widok w polskich miastach i miasteczkach. W ostatnim czasie moda na ich przebudowę wciąż rośnie. Coraz więcej pracowni architektonicznych zajmuje się planowaniem modernizacji takich domów, dzięki czemu toporne klocki zamieniają się w nowocześnie wyglądające, funkcjonalne domy. Zobaczcie efekty takich projektów „przed” i „po”.

Jakiś czas temu pokazywaliśmy projekt przebudowy domu typu kostka zrealizowany przez Pracownię Architektury Dekop z Katowic. Architekci przebudowie poddali siedzibę swojej pracowni, która mieściła się właśnie w takim w budynku z czasów PRL-u. Po tym, jak ich kostka zyskała nowoczesny wygląd, wiele osób zaczęło dopytywać się o możliwość przebudowy tego typu domów. Pracownia Dekop wyszła naprzeciw oczekiwaniom i stworzyła specjalną stronę internetową poświęconą modernizacji kostek.

W naszej galerii prezentujemy trzy projekty takich renowacji autorstwa architektów z pracowni Dekop. Dwa z nich są na etapie budowy, jedna jest projektem koncepcyjnym. Wszystkie pokazują natomiast, jak imponująco może wyglądać odnowiona kostka polska, a efekty „przed” i „po” naprawdę robią wrażenie. Domy zyskają nie tylko odświeżony wygląd zewnętrzny, ale niejednokrotnie nowy, funkcjonalny podział wewnątrz.

Przebudowa w Dąbrowie Górniczej

Przebudowa zakłada przede wszystkim zmiany układu funkcjonalnego na parterze budynku, połączenie parteru z ogrodem poprzez dwa tarasy, ocieplenie i nowe przeszklenia.

Na rzucie parteru widać przebicia w ścianach nośnych i otwarcie przestrzeni części dziennej, a także powiększenie powierzchni parteru o taras ze stołem obiadowym i niższą częścią rekreacyjną.

004460.jpg
004460.jpg

Bryła będzie pozbawiona zbędnych elementów z wyraźnym podziałem na część główną w kolorze białym i wykusze w grafitowej cegle klinkierowej.

Etap: projekt budowlano-wykonawczy. Prace budowlane.

Modernizacja w Katowicach

Przedwojenna willa od początku była pozbawiona detalu, a wnętrze w całości utrzymane w stylu Art Deco. Modernizacja polega na odnowieniu elewacji w tym samym stylu i zagospodarowaniu otoczenia. Zaplanowano zastosowanie szlachetnych tynków i kamienia naturalnego, nowe elementy metaloplastyki na balkonach i ogrodzeniu oraz sztukaterię elewacyjną.

Etap: projekt wykonawczy. Prace budowlane.

Przebudowa w Rudzie Śląskiej

Przebudowa będzie polegać w głównej mierze na zmianie elewacji, ociepleniu oraz przebudowie tarasu. Duży nacisk zostanie położony na zagospodarowanie przedpola wraz z ogrodzeniem.

Etap: projekt koncepcyjny.

Zdjęcia i opis projektów: Dekop Pracownia Architektury | www.dekop.com.pl | kostkapolska.pl |

Joanna Buharewicz

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także