Kupujesz mieszkanie  na kredyt? Tych błędów nie wolno popełnić!

Kupujesz mieszkanie na kredyt? Tych błędów nie wolno popełnić!

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
08 paź 2021 12:42

Według GUS-u od stycznia do sierpnia 2021 oddano do użytkowania 142 510 mieszkań, co oznacza wzrost o 4,1% wobec roku 2020. Boom na kupowanie mieszkań się rozpędza i nie widać jego końca. Na kupujących czyha jednak wiele pułapek, począwszy od wyboru lokalizacji czy metrażu, poprzez podpisanie umowy z deweloperem i umowy kredytowej, aż po odbiór mieszkania. Jak sobie poradzić w gąszczu ofert, przepisów, pośredników i różnych możliwości? Przeczytajcie wywiad z ekspertami Metrohouse i Gold Finance!

Jak w czasach obecnego boomu dobrze wybrać mieszkanie? Na co szczególnie zwrócić uwagę?

Marcin Jańczuk, dyrektor marketingu i PR w Metrohouse: Każdy z nas ma inne potrzeby, znajduje się w innej fazie swojego życia, ma inną sytuację rodzinną, dlatego inaczej postrzega zakup mieszkania. Dobry wybór lokalu jest pewnym kompromisem pomiędzy możliwościami finansowymi a przeświadczeniem, że lokal spełnia większość wymagań, które pozwolą nam czuć się w nim komfortowo przez następne lata.

Wybierając swoje pierwsze mieszkanie, powinniśmy wyważyć kwestie, dzięki którym nabyty lokal będzie w największym stopniu spełniał nasze oczekiwania. Należy się zastanowić, w jaki sposób nasz styl życia determinuje potrzebę zakupu mieszkania w określonej części miasta. Dla części z nas lokalizacja ma ogromne znaczenie, bo co dzień wyruszamy w drogę do pracy, spędzamy w aucie lub w środkach transportu określoną ilość czasu, zależy nam na jak najszybszym dotarciu do określonych punktów w mieście. Jednocześnie dla innych, wykonujących swoją pracę z domu, kwestie odległości czy komunikacji, nie są aż tak istotne. 

Podczas gdy dla pewnej grupy nabywców bliskość lasu będzie mieć bardzo duże znaczenie, inni wybiorą lokalizacje centralne, które dają im nieprzebrane możliwości w korzystaniu z dobrodziejstw rozrywki w mieście. Idąc tym tropem, może zdarzyć się, że singiel poszukujący mieszkania w centrum miasta będzie musiał przeznaczyć na jednopokojowy lokal podobną kwotę, za jaką rodzina kupi mieszkanie na przedmieściach lub w jednym w satelickich miasteczek na obrzeżach miasta.

Jakie błędy popełniają najczęściej osoby kupujące mieszkania? Jak uniknąć pułapek?

Marcin Jańczuk: Zakup mieszkania niesie ze sobą wiele emocji. Zarówno jego wybór, jak i negocjacje to momenty, kiedy tracimy głowę i podejmujemy nieracjonalne decyzje. W takich chwilach potrzebny jest ktoś taki, jak pośrednik, który wyważy wszelkie „za i przeciw” i umożliwi klientowi podjęcie najlepszej decyzji. Nie podejmie tej decyzji za niego, ale w umiejętny sposób potrafi wskazać drogę.

Pomijając wszelkie kwestie formalno-prawne, które leżą u podstaw weryfikacji oferty, ważnym elementem jest sam wybór mieszkania pod kątem możliwości finansowych i oczekiwań. Zakup wiąże się z pójściem na pewne kompromisy. Wielokrotnie zdarza się, że albo wybieramy mieszkanie przekraczające nasze możliwości finansowe, albo też przy wyborze kierujemy się obecną sytuacją rodzinną i zawodową.

A tymczasem kupując mieszkanie, trzeba myśleć o nim nie w perspektywie „tu i teraz”, ale przewidywać sytuację rodzinną w najbliższej i dalszej przyszłości. Pułapek na rynku mieszkaniowym może być jednak znacznie więcej. Począwszy od tych najbardziej drastycznych, jak próby oszustw, które nawet mimo coraz większej świadomości kupujących nadal się zdarzają, poprzez niewłaściwą ocenę potencjału nieruchomości (a w następstwie wysokie koszty remontów i dostosowania lokalu do zamieszkania), kończąc na bardziej przyziemnych kwestiach, takich jak niedostosowanie lokalu do potrzeb swojej rodziny.

W przypadku nowych mieszkań powtarzającą się sytuacją jest nadmierne zaufanie do prezentowanych wizualizacji i planów inwestycji. Powoduje to wysokie oczekiwania względem dewelopera i zawód w momencie, gdy ostateczny produkt nie wygląda tak samo, jak w katalogu.

Duża część mieszkań kupowana jest na kredyt. Gdzie najlepiej szukać dobrego kredytu?

Tomasz Kosiba, regionalny dyrektor sprzedaży w Gold Finance: Najlepiej udać się do eksperta kredytowego. Dlaczego? Pracownicy banków zazwyczaj nie znają całego rynku. Zaproponują wyłącznie rozwiązanie oparte na aktualnej ofercie, która często nie jest odpowiednio dopasowana do klienta.

Natomiast ekspert kredytowy posiada szeroką wiedzę na temat aktualnego rynku. Przeanalizuje oferty i wybierze te najlepsze dla klienta, pomoże przygotować dokumentację do wniosków kredytowych, a przed podpisaniem umowy ze zbywcą, przeanalizuje możliwości gospodarstwa domowego i sprawdzi zdolność kredytową.

Pomoże on także przygotować się do nietypowych transakcji, takich jak np. zakup od syndyka czy komornika. Zaproponuje złożenie wniosków do kilku banków, co większy to szanse na uzyskanie finansowania. W ramach współpracy przygotuje listę niezbędnych dokumentów do kredytu hipotecznego i będzie negocjował warunki cenowe w imieniu klienta.

Nie można zapominać, że ekspert ograniczy koszty związane z cros-sellem do minimum, aby klient nie ponosił niepotrzebnych kosztów, np. związanych z ubezpieczeniem oraz pomoże w organizacji wyceny nieruchomości, niezbędnej w procesie ubiegania się o kredyt hipoteczny. Każdy ekspert szczegółowo przeanalizuje zapisy umowy kredytowej. Najważniejsze: usługi eksperta kredytowego są nieodpłatne.

O czym warto wiedzieć przy zaciąganiu kredytu na mieszkanie?

Tomasz Kosiba: Osobiście rozmowy z klientami na temat planowanej inwestycji rozpoczynam od sprawdzenia ich możliwości finansowych. Mówiąc krótko, sprawdzamy zdolność kredytową. Dobieramy okres kredytowania do możliwości kredytowych. To podstawa do dalszej rozmowy.

Przed podpisaniem umowy ze zbywcą, niezależnie czy jest to rynek wtórny, czy pierwotny, warto przyjrzeć się nieruchomości. Sprawdźmy, czy zostanie ona zaakceptowana przez bank. Konieczne jest też sprawdzenie ksiąg wieczystych nieruchomości, którą planujemy kupić!

Dokładnie przeanalizujmy umowę, jaką mamy podpisać, czy to z deweloperem, czy ze zbywcą na rynku wtórnym. W tym też pomoże ekspert kredytowy. Nie działajmy pochopnie! Zakup, czy budowa nieruchomości dla większości łączy się z koniecznością zaciągnięcia zobowiązania na 20 czy 30 lat.

Warto zapytać o wymagany wkład własny do kredytu. Tylko część banków na polskim rynku udzieli kredyt z zaangażowaniem klienta na poziomie 10%. Spora część wymaga 20% wkładu własnego. Wysokość środków własnych ma wpływ na koszt samego kredytu hipotecznego. W niektórych przypadkach, kiedy klient miał wcześniejsze problemy ze spłatą zobowiązań, warto sprawdzić historię w BIK.

Jakie są najczęściej popełniane błędy przez klientów kupujących mieszkanie na kredyt?

Tomasz Kosiba: Błędy wynikają z niewiedzy, pośpiechu i zbyt dużej pewności siebie co do swoich możliwości. Zdarza się, że klienci najpierw podpisują np. umowę przedwstępną, a dopiero później przychodzą do mnie na spotkanie.

Bywały przypadki, kiedy oczekiwania znacznie rozmijały się z rzeczywistymi możliwościami klientów. W sytuacji braku możliwości zaciągnięcia kredytu lub konieczności wniesienia większego zaangażowania swoich środków niż planowaliśmy, doprowadzimy do utraty wpłaconego zadatku. Może zdarzyć się też, że będziemy musieli skorzystać z banku, w którym cena znacząco odbiega od tych najlepszych na rynku.

Jednym z najpoważniejszych błędów jest brak weryfikacji nieruchomości przed zakupem. To jeden z poważniejszych błędów. Kiedy nie mamy dostatecznej wiedzy czy doświadczenia, warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Pominięcie tak istotnych kwestii, jak sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości przed podpisaniem umowy przedwstępnej, może wydłużyć proces ubieganie się o kredyt hipoteczny lub też całkowicie go zablokować.

Klienci są też często przekonani, że to  w swoim banku otrzymają najlepszy kredyt hipoteczny. Wielokrotnie byłem świadkiem rozczarowania klientów, kiedy dowiadywali się, iż ich bank nie udzieli im kredytu. Niestety takie sytuacje się zdarzają. Mogą mieć na nią wpływ różne czynniki, np. problemy ze spłatą zobowiązań, zdolność kredytowa itd. Warto złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w kilku instytucjach, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. 

Jak znaleźć dobrego i zaufanego pośrednika nieruchomości?

Marcin Jańczuk: Profesja pośrednika w obrocie nieruchomościami jest zawodem bardzo relacyjnym. To oznacza, że poza obligatoryjnymi umiejętnościami, takimi jak znajomość procesu obrotu nieruchomościami, elementów prawa, sprzedaży, lokalnego rynku nieruchomośc,i dobór pośrednika powinien być podyktowany rekomendacjami.

Podobnie jak mamy zaufanego lekarza, czy mechanika samochodowego, powinniśmy też znaleźć taką osobę, która swoim doświadczeniem i wiedzą będzie mogła wspomóc nas i naszych bliskich usługami za zakresu obsługi nieruchomości. Polecenie przez znajomego, czy rodzinę może być właśnie takim przyczynkiem do pozyskania wiedzy na temat profesjonalnego przedstawiciela tego zawodu.

Jeśli jednak nie mamy skąd nabyć wiedzy o polecanym pośredniku, na naszej stronie przygotowaliśmy narzędzie, które umożliwia znalezienie właściwego pośrednika. Dzięki wyszukiwarce możemy odwiedzić profile agentów Metrohouse, poznać ich specjalizację, a przede wszystkim przeczytać rekomendacje ich klientów. Od momentu uruchomienia tego narzędzia zebraliśmy już ponad 5000 opinii. Cieszy nas szczególnie to, że aż 94 proc. są to opinie pozytywne, co świadczy o tym, że po prostu warto współpracować z naszymi pośrednikami.

Warto dodać, że sam fakt opracowania przez pośrednika takiego profilu świadczy o profesjonalnym podejściu do jego pracy i dbałości o własny wizerunek. Najbardziej doświadczeni pośrednicy znajdują w ten sposób wielu nowych klientów.

Zaloguj się