Luksusowa górska chata we Francji. Minimalistyczny styl rządzi!

Luksusowa górska chata we Francji. Minimalistyczny styl rządzi!

Autor: Justyna Łotowska
29 marz 2022 12:47

Ten piękny dom to projekt Studio Razavi Architecture. Inspiracji architekci szukali wśród tradycyjnych budynków regionu. Jak im wyszło? Zobaczcie!

Chalet Mountain House to górska chata w Manigod, wiosce u podnóża pasma górskiego Aravis w regionie Auvergne-Rhône-Alpes. Miejscowość znajduje się niedaleko francuskiego ośrodka narciarskiego La Clusaz. W celu adaptacji tradycyjnego budownictwa architekci ze Studio Razavi Architecture przeanalizowali zabytkowe budynki regionu. Chcieli znaleźć nowoczesny sposób na reinterpretację lokalnego stylu pod względem kubatury, materiałów i konkretnych detali.

Wykorzystano podstawę chaty, która ma powierzchnię 200 m² i jest wykonana z betonu wylewanego na miejscu, jej historyczny wygląd oraz charakter stajni i warsztatów. Drewniane skrzynie położone nad solidną podstawą są ułożone naprzemiennie, co chroni je przed warunkami atmosferycznymi w tym klimacie.

Zwraca uwagę także ciekawa kompozycja wnętrz domu - przestrzeń staje się coraz wyższa i jaśniejsza z każdym piętrem, wpuszczając coraz więcej światła i widoków. Punktem kulminacyjnym jest najwyższe piętro. W salonie z kominkiem sięgające od podłogi do sufitu panoramiczne okno  oferuje zapierający dech w piersiach widok na góry.

Sypialnie z łazienkami zaprojektowano na pierwszym piętrze. Wewnątrz ściany pokryte są drewnianymi panelami, które tworzą przytulną i ciepłą atmosferę. Ciekawym akcentem jest kuchnia wykończona w matowej czerni oraz starannie dobrane  meble.

Do łazienek i sauny architekci wybrali połączenie drewna i dużych, ciemnych płyt z naturalnego kamienia. Precyzyjne układy powierzchni tworzą ciekawe ilzucje optycznie, dając interesujące kontrasty między światłem a ciemnością, ciepłem a zimnem. Spośród umywalek wybrano serię naścienną MC Alape. Zostały one połączone z ikoną Dornbracht Tarą. W przypadku prysznica klienci wybrali serię Meta także marki Dornbracht. 

Miejsce: Manigod/Francja

Architektura i projekt wnętrz: Studio Razavi Architecture

Design: kolekcje Tara, Meta marki Dornbracht, umywalka WT.MC800H Alape

Zakończenie prac: 2017

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także