×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Luksusowa rezydencja w Casablance w Maroku

Luksusowa rezydencja w Casablance w Maroku

Autor: Urszula Tatur
17 cze 2021 10:55

Ta prywatna, luksusowa rezydencja, położona w cichej okolicy Oasis, na przedmieściach Casablanki w Maroku, została zaprojektowana przez arch. Yachara Bouhaya. Projekt czerpie inspiracje z miasta, w którym się znajduje: budynek łączy w sobie modernizm i funkcjonalizm, a dominującym odcieniem jest biel.

  • Nazwa projektu: Willa C, prywatna rezydencja
  • Miejsce: Casablanca, Maroko
  • Klient: prywatny
  • Projekt Yachar Bouhaya Architecte - www.yacharbouhaya.com
  • Nazwa systemu/produktu: Haptic (beton)
  • Fot.: Alessio Mei

Wyzwaniem projektowym było zaspokojenie potrzeb klienta poprzez poszukiwanie ekskluzywnych rozwiązań, które będą w stanie połączyć design otoczenia z komfortem mieszkania, a akcesoria z praktycznością użytkowania.

Dom podzielony jest na dwie części: jedną od strony ulicy, na parterze; i jeden w tle, z piwnicą. Pierwsza część jest jednopiętrowa i składa się z dwuosobowego salonu, jadalni, garderoby i kuchni; w drugiej znajdują się przestrzenie domowej intymności, takie jak sypialnie, sala telewizyjna, łaźnia turecka i siłownia.

Większość podłóg wewnątrz i na zewnątrz wykonana jest z tego samego kamienia wapiennego, co tworzy spokojną atmosferę, z kilkoma neutralnymi tonami, idealnie wpasowującymi się w otaczający krajobraz, z typowymi marokańskimi sugestiami.

Na zewnątrz, ponieważ główna fasada jest zwrócona na południe, projektant zaprojektował betonowy ekran wyposażony w regulowane automatycznie żaluzje, które chronią przed słońcem latem i maksymalizują ilość naturalnego światła w zimowe dni. Basen bez krawędzi z zielonego kamienia Bali łączy dwa poziomy domu i jest widoczny ze wszystkich stron.

Do strefy prysznica, dedykowanej odświeżeniu i dobremu samopoczuciu, wybrano kolekcję Haptic Concrete firmy Ritmonio, która wyróżnia się stylistycznym połączeniem uchwytów baterii i betonowej obudowy prysznica, obie w betonie o tym samym wykończeniu . Bardzo oryginalne zastosowanie materiału: w uchwycie, a właściwie elemencie sterującym, rzeczywistym punkcie kontaktu z użytkownikiem, uwydatnia wymiar dotykowy betonu, który jest odbierany jako miękki, ciepły, niemal zmysłowy. Surowy, strukturalny materiał, który okazuje się aksamitny i delikatny, idealny na zewnątrz tego typu rezydencji.

Doświadczenie zmysłowe uzupełnione o wymiar wizualny: to oko dostrzega tę porowatość, która staje się miękka w dotyku. Dzieje się tak dlatego, że obróbka uchwytu w betonie, w którym każdy element odlewany jest ręcznie, pozostawia ślady swojej historii w gotowym produkcie. Historia rzemiosła, historia Made in Italy Ritmonio, gdzie nieprawidłowości nadają produktowi wartość i świadczą o jego wyjątkowości.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także