×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mały dom. 5 projektów domów do 100 m2. Świetne!

Mały dom. 5 projektów domów do 100 m2. Świetne!

Autor: Ewa Kozioł
25 marz 2022 10:52
Aktualizacja: 25 marz 2022 14:38

Planujesz budowę małego domu, a nie ma masz jeszcze projektu? Szukasz propozycji dla siebie i swojej rodziny? Postaramy się pomóc. Wybraliśmy pięć różnych projektów małych domów, których powierzchnia nie jest większa niż 100 metrów kwadratowych.

Mały dom może być tak samo wygodny, jak jego odpowiednik o znacznie większym metrażu. Dostępne dziś projekty mają bowiem bardzo wygodny, przemyślany układ wnętrza. Można go zmieniać i dopasowywać do swoich potrzeb. Architekci dbają o to, aby na niedużej powierzchni dobrze wykorzystać każdy metr dostępnej przestrzeni. Równie ciekawie małe domy prezentują się z zewnątrz. Możesz zdecydować się na prostą, nowoczesną bryłę z płaskim dachem lub na bardziej stylowy dom z eleganckimi kolumnami. Do wyboru masz elewację wykończoną tradycyjnym tynkiem, cegłą klinkierową czy deską kompozytową. Większość pracowni oferuje także energooszczędne rozwiązania (dobre docieplenie, nowoczesne instalacje), dzięki którym dom będzie łatwy do utrzymania i znacząco nie nadwyręży naszego budżetu. 

1. Projekt domu: Radosny 2

Projekt niedużego parterowego domu z garażem w bryle budynku przeznaczony dla 2-3-osobowej rodziny. Zaprojektowany w stylistyce nowoczesnej stodoły posiada ponadczasową, prostą formę, odporną na przemijające trendy oraz doskonale wpisującą się w lokalny podmiejski krajobraz polski

Murowana konstrukcja budynku jest prosta i uwzględnia tradycyjną więźbę dachową oraz drewniane stropy. Ponadto architekci zaproponowali tanie i trwałe materiały wykończeniowe takie jak elewacyjna deska kompozytowa czy blacha dachowa. Wybrali też tanią, energooszczędną i łatwą w utrzymaniu stolarkę PVC. O zachowanie niskim kosztów eksploatacji zadbają z kolei dobrze zaizolowane termicznie przegrody budynku, instalacja wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz wydajne ogrzewanie podłogowe, które może być zasilane kondensacyjnym kotłem gazowym lub ekologiczną powietrzną pompą ciepła.

Powierzchnia użytkowa: 80,80 m²
Powierzchnia zabudowy: 140,20 m²
Powierzchnia dachu: 646,00 m²
Kubatura: 165,00 m³
Min. wymiary działki: 25,15 x 18,03 m

Autorzy projektu: Krzysztof Borowski, Piotr Rynkiewicz, pracownia Domy z Wizją,  www.projektyzwizja.pl

2. Projekt domu: Zosia 6

Zosia 6 to projekt parterowego domu jednorodzinnego z garażem. Ma prostą, nieskomplikowaną bryłę i konstrukcję. Dzięki oszczędnej formie jest łatwy w budowie, a przez to niedrogi. Jednocześnie jest funkcjonalny i w stu procentach spełnia wymagania komfortowego mieszkania dla czteroosobowej rodziny. Dom przykryto dwuspadowym dachem o kącie 30 stopni. Nad parterem przewidziano więźbę z wiązarów kratownicowych. Na strychu można przechowywać lekkie przedmioty dostając się na górę schodkami drabinkowymi. Wariantowo można zmodyfikować więźbę dachową na strop drewniany belkowy i więźbę dachową z krokwi. Dzięki temu w łatwy sposób można zamienić strych na niewielkie poddasze.

Powierzchnia użytkowa: 75,51 m²
Powierzchnia zabudowy: 140,20 m²
Powierzchnia dachu: 520,00 m²
Kubatura: 127,47 m³
Min. wymiary działki: 20,06 x 17,76 m

Autor projektu: Michał Gąsiorowski, pracownia MG Projekt, www.mgprojekt.com.pl

3. Projekt domu: Mandarynka

To projekt współczesnego domu z poddaszem użytkowym dla 3-osobowej rodziny. Ma on bardzo kompaktową formę architektoniczną i zapewni swoim mieszkańcom odpowiedni komfort codziennego życia, dzięki praktycznemu układowi funkcjonalnemu i przestronnym pomieszczeniom. 

Budynek o prostej konstrukcji z dwuspadowym, bezokapowym dachem będzie harmonijnie współgrać zarówno z otoczeniem miejskim, jak i naturalnym. Jasny tynk kontrastuje z ciemną cegłą klinkierową - dzięki temu cały projekt cechuje bardzo wyrazisty charakter. Łagodzą go piękne, drewniane panele. Lekko pomarańczowy odcień drewna i zwarta, filigranowa forma architektoniczna budynku sprawiły, że projekt nazwano Mandarynką. Nowoczesnego charakteru nadaje mu loggia na poddaszu, która stanowi jednocześnie częściowe zadaszenie tarasu. Istotną rolę odgrywają detale z drewna takie jak ażurowa ścianka usytuowana na tarasie oraz przy wejściu głównym.

Powierzchnia użytkowa: 70,19 m²
Powierzchnia zabudowy: 80,52 m²
Powierzchnia dachu: 105,33 m²
Kubatura: 417,34 m³
Min. wymiary działki: 18,73 x 16,51 m

Autor projektu: Tomasz Sobieszuk, pracownia DOMYwStylu.pl

4. Projekt domu: Mokka 2 modern

Mały, nowoczesny dom parterowy, który świetnie wpisuje się w każde otoczenie, a zarazem posiada swój oryginalny styl. Dzięki bardzo prostej formie jest tani i łatwy w budowie. Mimo niewielkiego rozmiaru oferuje komfortowe pokoje, dodatkową toaletę, oraz duże pomieszczenie gospodarcze. Istotną cechą projektu jest podział na strefę dzienną i nocną. W części nocnej zaprojektowano trzy komfortowe sypialnie i łazienkę z wnęką na pralkę i dodatkową przestrzeń do przechowywania. Prosta bryła i nieskomplikowana konstrukcja, zdecydowanie ułatwią i przyspieszą realizację. Aby zapewnić niskie koszty eksploatacji i nie zwiększać kosztów budowy, w projekcie zastosowano rozwiązania energooszczędne na poziomie ekonomicznie uzasadnionym.

Powierzchnia użytkowa: 89,59 m²
Powierzchnia zabudowy: 126,95 m²
Powierzchnia dachu: 186,00 m²
Kubatura: 417,34 m³
Min. wymiary działki: 20,21 x 18,41 m

Autorzy projektu: pracowania Archand, www.archand.pl

5. Projekt domu: Kornel V Energo

Prosty i tani w budowie dom parterowy, który udowodnia, że skromna forma z dwuspadowym dachem może prezentować się stylowo i nowocześnie. W jego wnętrzu świetnie odnajdzie się rodzina, która lubi spędzać czas razem – otwarta przestrzeń strefy dziennej zachęca do wspólnego gotowania i relaksu w blasku nastrojowego kominka. Letnią porą, ulubionym miejscem wypoczynkowym domowników staje się przytulny i zaciszny taras, zaplanowany o krok od salonu.

Powierzchnia użytkowa: 90,97 m²
Powierzchnia zabudowy: 124,81 m²
Powierzchnia dachu: 187,00 m²
Kubatura: 269,46 m³
Min. wymiary działki: 19,99 x 17,64 m

Autorzy projektu: pracownia Archipelag, www.archipelag.pl

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także