×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mały dom w lesie: zrównoważony projekt z Holandii

Mały dom w lesie: zrównoważony projekt z Holandii

Autor: Justyna Łotowska
05 gru 2022 07:57

Mori Tiny House to mały, zrównoważony dom, który znajduje się w sercu lasu Veluwe w Holandii. Zastosowano tu wysokiej jakości  materiały i wyposażenie, a projekt oparty jest na zrównoważonym designie i stylu wabi-sabi.

Muk van Lil i jej partner Nick zbudowali wyjątkowy malutki domek położony w lasach Veluwe w pobliżu Zandenplas w Holandii. "Mori", po japońsku "las", został zaprojektowany jako domek letniskowy oferujący miejsce dla czterech osób, z wyraźnym naciskiem na zrównoważony rozwój.

Umiarkowany, ale wyrafinowany wystrój wnętrza obejmuje również wyposażenie łazienki: wybrane elementy z kolekcji Happy D.2 Plus firmy Duravit, które zwiększają poczucie komfortu.

Wabi-sabi w małym domku w lesie

Mori został zbudowany zgodnie z podejściem wabi-sabi, które opiera się na siedmiu japońskich zasadach. Trzy główne zasady tego małego domu to: trwałość, prostota i niedoskonałość.

Właściciele stworzyli szkice fasady i planu piętra, które następnie zostały zrealizowane przez lokalną firmę budowlaną. Ponieważ Mori znajduje się w lesie, ogromnie ważna była dobra izolacja oraz trwałe i solidne wykonanie. Podstawa domu jest wykonana z solidnego drewna, a ściany wewnętrzne są obłożone prostymi płytami gipsowymi.

Jeśli chodzi o staranny dobór materiałów, oprócz estetyki i optyki, projektanci położyli duży nacisk na materiały trwałe, naturalne i nadające się do recyklingu. Ściany pomalowano naturalną farbą kredową, a podłogi pokryto jedyną na świecie wykładziną PCV nadającą się w 100 procentach do recyklingu.

Przytulność na małej przestrzeni

Za pomocą kilku wybranych elementów wyposażenia i harmonijnej koncepcji kolorystycznej, w której jasne, naturalne kolory połączono z odcieniami drewna, właściciele domu byli w stanie stworzyć stylową i ciepłą atmosferę. Swoją rolę odgrywa również piec na pelet, który generuje przytulne ciepło w chłodne dni.

Pomimo minimalistycznego planu, w maleńkim domu Mori nie ma wrażenia ciasnoty. Dzieje się tak między innymi dzięki dużym oknom z widokiem na las. 

Wellness w łazience

W łazience pojawia się wyposażenie z serii Happy D.2 Plus firmy Duravit. Ceramiczna umywalka w kolorze białym jest połączona ze stojącą na podłodze, regulowaną na wysokość metalową konsolą w kolorze czarnym z połączonym z nią uchwytem na ręczniki.

Ciekawym akcentem jest okrągłe lustro z oświetleniem, funkcją przełączania kolorowego światła i podgrzewaniem lustra.

W strefie prysznicowej, połączonej nawet z prysznicem zewnętrznym, znajduje się brodzik Stonetto, którego matowa powierzchnia sprawia wrażenie autentycznego kamienia.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także