PARTNER PORTALU
Mały, ekologiczny dom w lesie niedaleko Nowego Jorku

Mały, ekologiczny dom w lesie niedaleko Nowego Jorku

Autor: Wojciech Napora
06 sie 2019 08:00

Dom "EX" położony jest w środku rezerwatu w Rhinebecku niedaleko Nowego Jorku. Dom jest całkowicie ekologiczny. Zarówno materiały jak i technologie wykorzystane do jego wykonania są całkowicie energooszczędne.

"EX" to przykład domu, który na nowo definiuje koncepcję domowej przestrzeni, łamiąc przy tym stereotypowe podejście do projektowania wnętrz. Ta mała ekologiczna rezydencja o powierzchni 85 m kw. została wykonana w 100% zgodnie z poszanowaniem środowiska naturalnego.

Ekologiczny, pięknie przeszklony

Do ogrzania wnętrz domu wykorzystano geotermiczny system grzewczy. Energia elektryczna zasilająca rezydencję, dzięki użyciu paneli fotowoltaicznych, pochodzi "ze Słońca". Przeszklenia oraz materiały budowlane użyte do wykonania wnętrz są z odzysku.

Co ciekawe, wszystkie oprawy oświetleniowe zostały wydrukowane przy użyciu drukarki 3D z materiału bazującego na skrobi kukurydzianej oraz bioplastikach.

Zobacz także: Dom z Uniesionym Dachem. 

Dom wyróżniają bajeczne przeszklenia oraz wnętrza, których nie spotkamy w żadnej standardowej rezydencji.

Okrągłe formy, otwarta przestrzeń

Przestrzenie wewnątrz domu zaprojektowane zostały z wykorzystaniem przecinających się sferycznych, okrągłych form.

Nietypowy kształt wnętrz domu można już odkryć przy samym wejściu i na ganku. Tam zauważymy pierwsze nietypowe okrągłe przeszklenia, które zostały celowo wkomponowane nie tylko w fasadę rezydencji, ale też i dach.

Po wejściu do domu uderza jego otwarta przestrzeń salonu. Na wyższej kondygnacji znajduje się kuchnia. W tym leśnym domu można zaaranżować nawet 5 sypialni, w zależności od potrzeb użytkowników.

Przeszklenia zostały tak zaprojektowane i rozmieszczone przez architektów ze studia Steven Holl Architects, żeby użytkownicy czuli nieustanny kontakt z otaczającą ich przyrodą.

Materiały wykorzystane do urządzenia wnętrz są całkowicie naturalne. Zastosowano tu drewno oraz kamień, które nadają ciepła oraz intymnego charakteru otwartej przestrzeni.

Więcej o ekologicznych rozwiązaniach dla domów będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15 - 17 listopada w Katowicach. Zapraszamy.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także