PARTNER PORTALU
Mały i tani dom: 10 ekonomicznych projektów na małą działkę + koszty budowy

Mały i tani dom: 10 ekonomicznych projektów na małą działkę + koszty budowy

Autor: Redakcja Dobrzemieszkaj.pl
17 cze 2020 13:19

Popularność małych domów ciągle rośnie. Jaki wybrać projekt, aby był nie tylko tani w budowie, ale także ekonomiczny w utrzymaniu, funkcjonalny i nadawał się na małą działkę? Zobaczcie nasze propozycje 10 ciekawych projektów małych domów. Podajemy minimalne wymiary działki i orientacyjne koszty budowy!

 

Mały dom - zanim wybierzesz projekt, musisz to zrobić!

Przed wyborem projektu domu powinniśmy koniecznie zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub – w przypadku, gdy nasza działka nie jest nim objęta – powinniśmy wystąpić do gminy o wydanie decyzji o warunkach zabudowy (WZ). Decyzja ta określi warunki, których spełnienie umożliwi budowę domu na wskazanej parceli, zawierać będzie również szczegółowe informacje dotyczące bryły budynku. Najczęściej w dokumencie mowa jest o ilości kondygnacji i dopuszczalnej wysokości budynku, kącie nachylenia dachu, linii zabudowy i rodzaju wykończenia elewacji frontowej oraz odległościach, jakie należy zachować od granicy działki czy sąsiednich nieruchomości.

Zobacz także: Dlaczego warto zbudować mały dom?

Mały dom - jaki projekt wybrać?

Mały dom zwykle jest - i powinien być - ekonomiczny. Odpowiedni projekt pomoże  nam obniżyć koszty budowy i późniejszego utrzymania. Na co trzeba zwrócić uwagę? Obrys domu powinien być jak najbardziej zwarty i kompaktowy. Wykusze czy uskoki w bryle budynku przekładają się po pierwsze na wyższe koszty budowy, po drugie ogrzewania. Prosta bryła budynku to możliwość lepszego rozplanowania wnętrza, dlatego najbardziej ekonomiczne będą domy o o możliwie regularnym planie. Podobnie rzecz ma się z dachem. Jeśli chcemy ograniczyć koszty budowy, powinniśmy zdecydować się na dom z dachem dwuspadowym, a także zrezygnować z lukarn czy jaskółek na rzecz okien dachowych.

Czytaj też: Mały dom. Zanim wybierzesz projekt

Może to cię zainteresuje: Mały dom do 100 metrów. 15 pomysłów na wnętrze

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także