PARTNER PORTALU
Myślisz, że widziałeś wszystko? Ten niezwykły dom w kształcie grzyba cię zadziwi!

Myślisz, że widziałeś wszystko? Ten niezwykły dom w kształcie grzyba cię zadziwi!

Autor: Justyna Łotowska
26 kwi 2021 16:04

The Mushroom to projekt chińskiego studia architektonicznego ZJJZ Architecture Practice. Dom ma symbolizować związek architektury z naturą i stanął właśnie w lasach w prowincji Jiangxi.

Drewniany dom w kształcie grzyba to dzieło sznghajskiej pracowni architektonicznej, która słynie z niebanalnych, ale bliskich zrównoważonemu projektowaniu budynków.

Dom o nazwie The Mushroom ma powierzchnię 50 m2. Składa się z dwóch bardzo prostych brył, której jednocześnie mocno ze sobą kontrastują. Część, która jest "trzonem" tego architektonicznego grzyba, jest prosta i minimalistyczna, ma kanciastą formę prostopadłościanu i właśnie tu znajduje się wejście do domu. "Kapelusz" to okrągła część budynku z dachem w kształcie stożka. Oba te elementy, mimo że całkiem różne, tworzą jedną spójną całość, która, zwłaszcza w leśnym krajobrazie, sprawia bardzo organiczne wrażenie. 

Wnętrze domu w całości wykończono drewnem. Jest tu prosto, przytulnie i bezpretensjonalnie. W założeniu dom z zewnątrz, jak i jego wnętrze miały wyrażać tęsknotę za naturą i wspierać zrównoważone metody projektowania, dlatego zastosowano tu nie tylko naturalne kolory, ale i materiały.

Czytaj też: 10 najdziwniejszych domów ze świata. Jest też jeden z Polski!

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także