
Niesamowita metamorfoza pasterskiej chaty w piękny dom. To pomysł polskiego architekta!
Adaptacja zabytkowych budynków pasterskich w Szwajcarii, w malowniczej alpejskiej dolinie to projekt polskiego architekta, Bogusław Barnasia z BXB studio. Zobaczcie, jak zmienił je w piękne domy!

- Adaptacja zabytkowych budynków pasterskich w Szwajcarii, w malowniczej alpejskiej dolinie to projekt polskiego architekta, Bogusław Barnasia z BXB studio.
- Aranżując wnętrza tych historycznych obiektów, architekci kierowali się zasadą ergonomii przestrzeni wewnętrznej, ale również uwarunkowaniami zewnętrznymi - nasłonecznieniem i osiami widokowymi ukierunkowanymi na przepiękną, malowniczą dolinę alpejską.
- Inny projekt z tej pracowni: Podcieniowy dom inspirowany góralską chatą. Piękny projekt z polskiej pracowni!
Projekt polegał na adaptacji zabytkowych budynków pasterskich w Szwajcarii, w malowniczej alpejskiej dolinie. Szukając nowej funkcji mieszkalnej dla tych dwóch obiektów, staraliśmy się zachować historyczne dziedzictwo. W sposób nowatorski potraktowaliśmy elementy mobilne takie jak - składany balkon i składane rolety. Zwiększają one funkcjonalność i ergonomie obiektu, jednocześnie nadają inwestycji nowatorski charakter - mówi Bogusław Barnaś, autor projektu.

Kilka budynków na pięknej szwajcarskiej działce
Budynek mniejszy zaaranżowano jako niewielki, dwukondygnacyjny dom mieszkalny z własną prywatną wydzieloną działką, na której zorganizowaliśmy taras wraz z kominkiem ogrodowym.
Budynek większy przekształcono w obiekt mieszkalny mieszczący aż trzy niezależne mikro-apartamenty, każdy z wydzieloną na działce zewnętrzną strefą prywatną będącą przedłużeniem wnętrza mieszkalnego oraz strefą wspólną na tarasie z kominkiem ogrodowym.

Cel - wpisać się w historyczną architekturę
Aranżując wnętrza tych historycznych obiektów kierowaliśmy się zasadą ergonomii przestrzeni wewnętrznej ale również uwarunkowaniami zewnętrznymi - nasłonecznieniem i osiami widokowymi ukierunkowanymi na przepiękną, malowniczą dolinę alpejską - dodaje Bogusław Barnaś.
Budynek większy rozbudowano w strefie podziemnej piwnicy, zwiększając przestrzeń użytkową. W dobudowanej części zlokalizowany został salon kąpielowy z sauną. Przestrzeń ta została wyposażona w studnię świetlną.
Aranżując przestrzeń zewnętrzną staraliśmy się wpisać w charakter miejscowości i topografię terenu, wykorzystując otwarcia widokowe z poszczególnych przestrzeni rekreacyjnych - wyjaśnia architekt z BXB studio.

