×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Nowoczesne i ekologiczne. Który z nich zostanie najlepszym domem w Polsce?

Nowoczesne i ekologiczne. Który z nich zostanie najlepszym domem w Polsce?

Autor: Wojciech Napora
22 paź 2019 17:00

Wśród wielu zgłoszeń do konkursu 4 Buildings Awards warto zwrócić uwagę na ciekawe, bliskie idei zrównoważonego rozwoju projekty domów. Przedstawiamy nominowanych w kategorii Projekty - budynek jednorodzinny. Który z nich zwycięży w plebiscycie towarzyszącym 4 Buildings 2019?

Konkurs 4 Buildings Awards 2019 wkroczył w kolejną fazę. Przedstawiamy TOP 5 w kategorii Projekty budynek mieszkalny/budynek jednorodzinny i zapraszamy do głosowania, które potrwa do 25 października 2019 roku. >>>ZAGŁOSUJ TUTAJ<<<

Dom polny. Projekt: pracownia 81waw.pl

Nieruchomość usytuowana jest w centrum malowniczego pola. Stąd pomysł na to, by frontowa część zabudowy została obłożona kamieniem polnym w taki sposób, aby dom jak najbardziej wtopił się w otoczenie, a jednocześnie został oddzielony od ulicy. Dzięki zastosowaniu kamienia polnego dom stał się częścią naturalnego krajobrazu - nie atakuje go agresywną formą, ale staje się jego idealnym dopełnieniem.

Sam budynek składa się z dwóch brył - pierwsza została obłożona kamieniem polnym, natomiast drugą stanowi biały, parterowy pawilon. Obie tworzą dzięki temu jeden wyjątkowy dom. Kamienna część skrywa pomieszczenia techniczne i gospodarcze, w białej zaś zlokalizowana jest część dzienna i pokoje. Budynek mieszkalny, od strony wejścia został zasłonięty przez bryłę garażu, którą pokrywa zieleń oraz przez długie kamienne mury, znajdujące się po obu jego stronach. Pozwala to mieszkańcom na dodatkowy komfort prywatności.

Główne wejście jest schowane i niewidoczne na pierwszy rzut oka. Taki zabieg był możliwy dzięki zastosowaniu kamiennych murków, które „wyrastają” z ziemi po obu stronach budynku i oddzielają strefę wjazdową domu od otoczenia. Murki, oprócz dopełniania kształtu budynku, osłaniają strefę wejściową od wiatru, który na polach potrafi dać się we znaki i wiać z każdego kierunku

Dom Termos. Projekt: pracownia xystudio

To w pełni pasywny dom, wykonany ze styropianu w tech. Izodom 2000. Stan surowy domu inwestor wykonał samodzielnie ze styropianowych kształtek układanych jak klocki lego. Budynek otwiera się na wewnętrzne dwukondygnacyjne, zielone patio, które pełni funkcję letniego pokoju. Elewacje zostały wykończone naturalnymi materiałami: betonem, drewnem i dopełnione zielenią pnącą. Za kilka lat będzie zieloną kostką z elementami betonu, drewna i szkła.

Dom Termos jest przykładem uzyskania ciekawej, przestrzennej architektury przy zastosowaniu technologii niosącej duże ograniczenia polegające głównie na użyciu systemowych rozwiązań z bloczków styropianowych. Użyte materiały i technologia zapewniają wysoki poziom energooszczędności. Dom posiada wiele energooszczędnych i ekologicznych rozwiązań takich jak pompa ciepła, ogrzewanie podłogowe i sufitowe, wentylację z rekuperacją i chłodzeniem, system domu inteligentnego oraz dachy ekstensywne z mat rozchodnikowych.

Glass House. Projekt: pracownia Beton House

Dom jednorodzinny o powierzchni 340 m2, zlokalizowany na przedmieściach Katowic, o monolitycznej, żelbetowej konstrukcji. Kaskadowo spływająca kubatura budynku, choć pełna surowego betonu, daje wrażanie lekkości, a nawet lewitacji. Dom okala sztuczna rzeka, która, zaprojektowana dwupoziomowo,dodatkowo dostarcza efektów specjalnych w postaci szumu wodospadu. Bezpośrednie sąsiedztwo lasu było pretekstem do zaprojektowania szklanej elewacji, przez którą las zagląda do wnętrza. Strefę wejścia rozświetla świetlik w dachu, który przełamuje dwupoziomowość bryły. Zamierzeniem autora było w pełni wykorzystać urok działki i zaprojektować dom tak, aby mieszkańcy czuli się przez cały rok jak na wakacjach.

Green Line House. Projekt: pracownia Mobius Architekci

W sąsiedztwie jezior powstał dom, który czerpie z tradycji regionalnej zabudowy, jest nowoczesny i dyskretnie wpisany w kontekst miejsca. Z daleka dom całkowicie rozpływa się w dzikim krajobrazie Warmii, maskowany zielonym dachem i wałem ziemnym zyskuje pożądany przez inwestorów, intymny kamuflaż, znikając z pola widzenia.

Prywatny teren, którego zaledwie niewielki fragment zajął dom, posiada naturalny fałd ziemny będący punktem wyjścia dla kształtowania bryły budynku. Żelbetowa płyta o grubości 90 cm zawieszona ponad opadającym terenem tworzy przedłużenie górnego poziomu wzniesienia. W ten sposób powstała wyraźna lecz smukła linia, od której budynek wziął swoją nazwę i charakter.

Żelbetowa płyta wsparta ustrojem słupów wyprowadza czytelne strefowanie domu na cześć dzienną - parterową i górną - nocną. To ona nadała charakterystyczny, horyzontalny układ budynku, którego odbiór wzmocniony jest linią zielonego dachu, przesuniętego względem parteru. Dzięki temu patrząc na dom można odnieść wrażenie powstałej w sposób naturalny, poziomej szczeliny ziemnej, otwierającej się w kierunku jeziora.

Elewacje - w większości przeszklone - uzupełnione są płytami z aluminium i ceramiką. Całość dopełnia drewniany detal lameli w ścianach szczytowych. Detalem części dachowej jest pionowy świetlik, który niesymetrycznie dzieli połać otwierając wnętrze strefy prywatnej na otoczenie. Dach budynku pokryto w większości trawą.

Dom jednorodzinny w Żabiej Woli. Projekt: pracownia Kuczia Architect

Ekologiczny dom jednorodzinny dla 3-osobowej rodziny w Żabiej Woli k. Warszawy. Jako okładzinę elewacyjną wykorzystano drewno z odzysku, pochodzące z rozbiórki innego budynku. Drewno z odzysku pojawia się także wewnątrz domu: jako wykończenie ścian, stopnie schodowe, meble itp. - odzyskano je starych pali fundamentowych. Z odzysku pochodzą także szyby wykorzystane do zadaszenia tarasu.

Duże przeszklenia od strony południowej pozwalają na pasywne zyski solarne, strona północna pozostaje przy tym prawie bez okien. Dom charakteryzuje bardzo ekonomiczne wykorzystanie powierzchni użytkowej (wielofunkcyjność pomieszczeń, minimalna powierzchnia komunikacyjna - 3%). W praktyce dom okazuje się bardzo energooszczędny, a co więcej, dom wpisuje się w zadrzewioną działkę - jest odpowiedzią na zastane otoczenie.

Źródło: Dobrze Mieszkaj.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także