×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Nowoczesny, betonowy dom z czarną deską na elewacji. Ciekawy projekt z Polski!

Nowoczesny, betonowy dom z czarną deską na elewacji. Ciekawy projekt z Polski!

Autor: Justyna Łotowska
19 paź 2021 11:17

Light House to  kompleksowy projekt domu z pracowni 3DProjekt Architektura, w którym wnętrze przenika się z zewnętrzem, tworząc integralną całość.

  • Light House to indywidualny projekt domu o powierzchni 120 m2 i przykład kompaktowego domu jednorodzinnego w duchu smart.
  • O wyjątkowości projektu Light House ma stanowić przede wszystkim elegancka prostota, połączona z kameralnością. Składają się na nie surowy, szary beton i czarne drewno, obecne zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku.
  • Na elewacji zastosowano czarną, paloną deskę elewacyjną.

Light House to indywidualny projekt domu o powierzchni 120 m2. Stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie inwestorów na kompaktowe domy jednorodzinne, ściśle dopasowane do potrzeb przyszłych użytkowników.

Projekt na nowe czasy

Coraz większy popyt na działki budowlane i wzrost cen posesji sprawiają, że osiedla domów jednorodzinnych stają się coraz ciaśniejsze lub też rozlewają się na tereny do tej pory słabo zurbanizowane, o stosunkowo niskich współczynnikach zabudowy w stosunku do powierzchni działek.

Również niepewna sytuacja na rynku materiałów budowlanych sprawia, że o przestrzeni myśli się oszczędniej.

- Light House to przykład kompaktowego domu jednorodzinnego w duchu smart - wyjaśnia Izabela Markowska, autorka projektu z 3DProjekt Architektura.  Rzut domu oparto o kształt kwadratu, co pozwoliło uzyskać optymalną proporcję pomiędzy powierzchnią zabudowy i użytkową.

Układ przestrzenny pomieszczeń został starannie rozplanowany tak, aby zoptymalizować powiązania funkcjonalne i mądrze wykorzystać każdy centymetr kwadratowy przestrzeni.

- Podejście smart do projektowania charakteryzuje się myśleniem o funkcjonalności, estetyce, wyposażeniu technicznym budynku i ergonomii. Wymaga jednoczesnej pracy nad wnętrzem i zewnętrzem budynku, które muszą działać jak części jednego organizmu, jak integralna całość - dodaje Mariusz Wojtczak z 3DProjekt Architektura.

Kameralny dom otwarty na ogród

O wyjątkowości projektu Light House ma stanowić przede wszystkim elegancka prostota, połączona z kameralnością. Składają się na nie surowy, szary beton i czarne drewno, obecne zarówno na zewnątrz, jak i w środku budynku. Takie przenikanie materiałów było jednym z kluczowych założeń projektu, ale nie jedynym.

– Chcieliśmy otworzyć dom na ogród. Dlatego zastosowaliśmy przestronne, przesuwne przeszklenia, wykonane w technologii tzw. „traconego skrzydła”. W praktyce oznacza to, że ruchome skrzydło okna wsuwa się w ścianę po otwarciu, dzięki czemu staje się niewidoczne i znika przegroda pomiędzy wnętrzem i zewnętrzem budynku, a taras staje się przedłużeniem salonu – podkreśla Izabela Markowska i kontynuuje: - Od początku mieliśmy jasny pomysł na skontrastowanie transparentnej, otwartej części ogrodowej z zamkniętą, mniej przeszkloną formą elewacji frontowej, która strzeże intymności mieszkańców i daje im poczucie bezpiecznego schronienia.

Wnętrze w industrialnym stylu

Układ pomieszczeń opiera się na klasycznym tryptyku, na który składają się salon, jadalnia oraz kuchnia. Wydzielenie kuchni od jadalni uzyskano dzięki zastosowaniu prefabrykatów betonowych.

– Wprowadziliśmy też intrygującą formę przestrzenną, przez co wnętrze zyskuje jeszcze wyraźniejszy industrialny pazur. Szczególną uwagę projektową poświęciliśmy kuchni, bo oprócz wysokiej wartości estetycznej ta przestrzeń musi charakteryzować się praktycznością, a samo korzystanie z niej powinno być źródłem przyjemności i satysfakcji - wyjaśnia Markowska.

Architekci sięgnęli po pragmatyczne rozwiązania, gwarantujące trwałość i łatwość w utrzymaniu czystości. W tym przypadku wykorzystano płyty meblowe z technologią anti-fingerprint, która eliminuje powstawanie odcisków palców na ciemnych frontach.

Materiały i faktury użyte w projekcie domu

Zastosowanie czarnej, palonej deski elewacyjnej skłoniło projektantów do pogłębienia poszukiwań intrygujących materiałów, mogących zbudować nastrój miejsca. Oprócz betonu, obecnego zarówno we wnętrzu, jak i na elewacji, architekci sięgnęli po cały arsenał naturalnych materiałów.

– Harmonijna gra nieoczywistych powierzchni i faktur to kolejna cecha wyróżniająca nasz projekt. Jodełka francuska zastosowana na podłodze komponuje się z fornirem użytym na meblach kuchennych, którego usłojenie przewidziano w ułożeniu na skos. Zależy nam, aby nasze realizacje epatowały nastrojem spokoju i ukojenia. Dlatego często sięgamy po barwy inspirowane naturą, a surowość naturalnych materiałów zmiękczamy mięsistymi welurowymi tkaninami – dodają architekci z 3DProjekt Architektura.

Z uwagi na to, że realizacja powstawała w trakcie lockdownu, większość wykorzystanych do aranżacji produktów pochodzi od polskich producentów. Nie inaczej jest w przypadku sztuki, która wieńczy realizację - grafiki, wykonane przez Joannę Małecką, dają wnętrzom jeszcze więcej industrialnego uroku. 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także