×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Nowoczesny dom: 10 projektów polskich architektów. Zobacz!

Nowoczesny dom: 10 projektów polskich architektów. Zobacz!

Autor: Ewa Kozioł
24 paź 2021 12:09
Aktualizacja: 27 paź 2021 09:44

Planujesz budowę nowoczesnego domu? Nie masz jeszcze projektu? Szukasz pomysłów i inspiracji? Mamy dla Ciebie gotowy przegląd. Zobacz 10 świetnych projektów nowoczesnych domów. Sprawdzą się zarówno na leśnej działce, jak i w miejskiej zabudowie.

1. Dom z podcieniami

Autorzy projektu: Domy z Głową, Pracownia Architektury Głowacki, www.domyzglowa.pl

To elegancki, funkcjonalny parterowy dom jednorodzinny bez poddasza o konstrukcji murowanej. Budynek pokryto dachem pulpitowym o kącie nachylenia 7 stopni w konstrukcji drewnianej, wykończonym blachą. Dla wygody mieszkańców budynek uzupełniono o zadaszone miejsce postojowe. Dom zawiera przestronną, rodzinną część dzienną, której duże okna tarasowe wychodzą na zadaszony taras i ogród, wygodne, przestrzenne sypialnie i eleganckie łazienki oraz funkcjonalne pomieszczenia gospodarcze.

Zadaszone miejsce postojowe zapewnia wygodę i pozwala uniknąć kosztów związanych ze wzniesieniem garażu. To oryginalna propozycja dla wielbicieli nietypowych w krajobrazie architektonicznym Polski rozwiązań.

2. Dom Czarno na białym

Autorzy projektu: Anna Paszkowska-Grudziąż, Rafał Grudziąż, pracownia 81WAW.PL,  www.81wawpl.com

Dom charakteryzuje minimalizm i równowaga. Głównym założeniem było otwarcie budynku na otaczającą go przestrzeń, dlatego dwie prostopadłe ściany na parterze i piętrze zostały wykonane ze szklanych tafli, które dostarczają pięknych widoków.

Dom składa się z dwóch prostopadłościennych brył położonych na sobie. Dynamiki nadaje przesuniecie ich oraz zadaszenia względem siebie. Oś obrotu parteru i piętra zbiega się w jednym narożniku, dzięki czemu udało się otrzymać mocno podkreślone główne wejście z zadaszeniem. W przeciwległym kącie, od strony ogrodu, bryły znowu spotykają się w jednej linii. Mimo tych dwóch wspólnych punktów mocno przesunięte zadaszenie oraz balkon na piętrze nadają tej prostej formie budynku lekkości, dynamiki i przestronności.

3. Burned house (Spalony dom)

Autorzy projektu: Kamil Cierpioł, Jakub Cieślik, Michał Wręczycki, Eliza Masek, Ziemowit Oset, Szymon Chrzanowski, pracownia Core, www.core-team.pl 

Dom w podwarszawskim Józefowie pięknie wtapia się we wspaniały, leśny krajobraz. Jego nowoczesną bryłę wyróżnia niesamowita elewacja pokryta opalanym drewnem, której budynek zawdzięcza też swoją nazwę – Burned house (Spalony dom).

Przy tworzeniu tego projektu architektom z pracowni Core przyświecały dwie idee. Pierwsza, aby zachować jak najwięcej drzew na działce praktycznie w całości pokrytej pięknymi i starymi sosnami. Dom lawiruje między drzewami, tak aby nie uszkodzić korzeni i uniknąć konieczności wycinki zbyt dużej ich ilości. Właściciele kupili działkę ze względu na drzewa i zależało im, aby zachować jak najwięcej z nich. Druga idea była taka, aby budynek wtopić we wspaniały krajobraz, którego ten nie zdominuje. W ten sposób powstał dom o ciekawej bryle, omijający pnie i korzenie istniejących drzew. 

4. Betonowy dom z płaskim dachem

Autorzy projektu: Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak, Inostudio Architekci, www.inostudio.pl

Betonowy dom składa się z dwóch brył, „pudełek” z płaskim dachem. W niższym pudełku znajduje się w garaż, pomieszczenie pomocnicze, korytarz, pracownia i kuchnia, w wyższym zaś umieszczono salon z jadalnią na parterze i sypialnie, garderobę oraz łazienkę na piętrze. Podzielenie budynku na dwie bryły o różnych proporcjach pozwoliło uzyskać niewielką skalę całego domu, zróżnicowanie elewacji i dobre wpisanie w działkę.

Dom jest niższy od strony wejścia i wznosi się idąc w głąb działki. Dodatkowo bryły te oprócz zróżnicowanych proporcji zostały przesunięte w stosunku do siebie, tworząc od południa intymną i osłoniętą przestrzeń rekreacyjną – taras będący przedłużeniem salonu. 

5. Dom HomeKONCEPT 62 

Autorzy projektu: pracownia HomeKONCEPT, www.homekoncept.com.pl

Dom z płaskim dachem to rozłożysta bryła, której górną kondygnację otacza geometryczne belkowanie. Nowoczesny charakter budynku podkreślono minimalistyczną, utrzymaną w stonowanej kolorystyce elewacją, pięknie harmonizującą z elegancką stolarką okienną i drzwiową. Duże przeszklenia zapewniają optymalne oświetlenie wnętrza dziennym światłem i w naturalny sposób otwierają je na ogród.

Miłośnikom przydomowej zieleni przypadnie do gustu duży taras, będący bezpośrednim przedłużeniem salonu. Częściowo zadaszony, sprawdzi się jako jadalnia na świeżym powietrzu niezależnie od panującej pogody. Strefę wejściową i drzwi do garażu osłonięto praktycznym zadaszeniem, chroniącym przed opadami atmosferycznymi.

6. Dom w Piasecznie

Autorzy projektu: pracowania architektoniczna Duch Projektanci, www.duchprojektanci.pl

Budynek został zaprojektowany jako połączenie dwóch brył o takich samych proporcjach elewacji szczytowych z cofnięciem jednej części względem drugiej. Na elewacji architekci zastosowali płytki włókno-cementowe, którymi zostały pokryte zarówno ściany, jak i dach obiektu. Dzięki takiemu zabiegowi udało się otrzymać budynek o minimalistycznym wydźwięku.

Bryły pełniące różne funkcje (część mieszkalna oraz część garażowa) zostały zróżnicowane kolorem materiału elewacyjnego. Dodatkowo wszystkie elementy cofnięte względem lica ścian zewnętrznych (tarasy, wnęka wejściowa czy cofnięta północna ściana szczytowa) pokryto drewnem tak by budynek sprawiał wrażenie narzucenia włókno-cementowej „skóry” na drewniany „szkielet”. 

7. Willa Floryda 3

Autorzy projektu: pracownia MG Projekt, www.mgprojekt.com.pl

Budynek jest piętrowy z dwukondygnacyjnym rdzeniem obudowanym parterowymi częściami od frontu i z tyłu. Dzięki temu bryła jest bardzo urozmaicona i wygląda lekko. Dom łączy w sobie zalety budynku piętrowego i parterowego. Dodatkowym atutem jest bliskość ogrodu.

Elewację podzielono na poziome pasy: ciemne pasy w grubości kondygnacji i okien oraz kontrastujące białe pasy w grubości stropów. Jasne części elewacji wystają do przodu, natomiast ciemniejsze fragmenty ścian chowają się. Dzięki tym zabiegom bryła jest atrakcyjna i bardziej rozrzeźbiona. 

8. Bianco House

Autorzy projektu: Marcin Tomaszewski, Reform Architekt, www.reformarchitekt.pl

Projekt Bianco House to dosyć nieoczywista i nowoczesna bryła.Wchodząc na teren nieruchomości, pierwsze kroki kierujemy w stronę strefy wejścia i zadaszenia, które się nad nim znajduje. Te dwa elementy tworzą główną bryłę. Ona z kolei łączy się z zadaszeniem od strony tarasu. Kluczem całego projektu jest rama, pod którą są schowane inne budynki. Jest ona jak most łączący wszystkie części ze sobą.

W projekcie uwagę zwraca nie tylko strefa wejścia, ale również tył budynku. Cały projekt jest jak spinająca się klamra. Dom w środku ma podział na strefę dzienną i nocną, jednak jego główne funkcje przeniesione zostały na… taras.

9. Mini 13

Autorzy projektu: pracownia Archipelag, www.archipelag.pl

Dom nie krzyczy swoją formą i świetnie wpisuje się w aktualny kierunek energooszczędnego budownictwa. Jest prosty i nowoczesny. Piękna elewacja z drewna w szarym odcieniu subtelnie wtapia dom w otoczenie i nadaje mu sielski, przytulny charakter. Wizytówką projektu są szerokie przeszklenia, które otwierają wnętrza na ogród, zapewniając odpowiednie doświetlenie pomieszczeń.

Perełką projektu i idealnym dopełnieniem wnętrza jest przestronny taras, który został podzielony na strefy – jedną z zadaszeniem, z której możemy korzystać w mniej pogodne dni i drugą z dekoracyjną pergolą, gdzie możemy przyjemnie rozpocząć dzień filiżanką pachnącej kawy, a w weekend odpocząć na świeżym powietrzu i poleniuchować w słońcu.

10. Dom Pod Lasem

Projekt: Anna Porębska, Adam Zwierzyński, MUS Architects, www.musarch.pl

Uwagę zwraca przede wszystkim minimalistyczna i modernistyczna architektura. Budynek ma formę jednokondygnacyjnego modernistycznego pawilonu z wysuniętymi gzymsami i balkonem oraz dużymi przeszkleniami od strony wschodniej, południowej i zachodniej. W prostym i czytelnym układzie funkcjonalnym wydzielono wyraźny pas pomieszczeń mieszkalnych, pas komunikacji oraz pas pomieszczeń obsługowych.

Atrakcyjna widokowo ściana lasu znajduje się po stronie wjazdu na działkę. Marzeniem klienta było zachowanie tego pięknego widoku. Dlatego też jedyną częścią domu zlokalizowaną w przyziemiu jest garaż wraz z pomieszczeniami technicznymi. Dzięki temu część frontowa działki stanowi otwartą niezabudowaną przestrzeń, a mieszkańcy domu mogą się cieszyć widokiem.

Polecamy także Dom Leśny: polski projekt ze światową nagrodą. Zobacz zdjęcia!

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także