×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Nowoczesny dom: ciekawy projekt z płaskim dachem

Nowoczesny dom: ciekawy projekt z płaskim dachem

Autor: Ewa Kozioł
15 kwi 2020 10:40
Aktualizacja: 22 kwi 2020 14:06

Ten betonowy dom składa się z dwóch brył, „pudełek” z płaskim dachem. Taki podział pozwolił uzyskać niewielką powierzchnię użytkową, zróżnicowanie elewacji i dobre wpisanie w działkę.

Właściciel działki zlecił architektom zaprojektowanie domu jednorodzinnego w ciekawej historycznej lokalizacji w Gliwicach – w sąsiedztwie drewnianej, zabytkowej wieży radiowej. Płaska działka z drogą dojazdową od strony południowej stanowiła sad obsadzony drzewami jabłoni. Zadnie projektowe było wymagające ze względu na wjazd od strony południowej oraz wymóg inwestora zaprojektowania domu z dachem płaskim – wspominają architekci. 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zalecał stosowanie na tej działce dachów symetrycznych dwuspadowych lub wielospadowych. Wybór innych form dachu niż preferowane i zalecane wymagało opracowania analizy urbanistycznej, potwierdzającej spełnienie warunku zachowania jednorodności rozwiązań w skali zespołu zabudowy lub ciągu ulicznego – mówią projektanci. 

Architekci zaprojektowali betonowy dom składający się z dwóch brył, „pudełek” z płaskim dachem. W niższym pudełku znajduje się w garaż, pomieszczenie pomocnicze, korytarz, pracownia i kuchnia, w wyższym zaś umieszczono salon z jadalnią na parterze i sypialnie, garderobę oraz łazienkę na piętrze. Podzielenie budynku na dwie bryły o różnych proporcjach pozwoliło uzyskać niewielką skalę całego domu, zróżnicowanie elewacji i dobre wpisanie w działkę.

Dom jest niższy od strony wejścia i wznosi się idąc w głąb działki. Dodatkowo bryły te oprócz zróżnicowanych proporcji zostały przesunięte w stosunku do siebie, tworząc od południa intymną i osłoniętą przestrzeń rekreacyjną – taras będący przedłużeniem salonu. Wejście do domu znajduje się w zadaszonym podcieniu z boku budynku za garażem, który został wysunięty najbliżej wejścia i wjazdu na działkę. 

Rzut parteru

Rzut piętra

Niższa bryła wejściowo-garażowa ma charakter bardziej zamknięty, „bezpieczny”, natomiast wyższa bryła salonowo-sypialna otwiera się na ogród i sad poprzez duże okna oraz dwa tarasy: mniejszy śniadaniowo-kawowy od strony wschodniej oraz większy popołudniowy od strony południowo-zachodniej.

Surowa, betonowa elewacja budynku została subtelnie ocieplona poprzez zastosowanie w oknach szyb absorpcyjnych antisol barwionych w masie na lekki odcień zielony. Szyby te pochłaniają część promieni słonecznych i w lecie chronią przed niewskazanym przegrzewaniem się pomieszczeń.

Budynek został zaprojektowany jako niskoenergetyczny, dlatego wszystkie przegrody zewnętrzne są odpowiednio ocieplone z wyeliminowywaniem mostków termicznych. Zastosowano tu energooszczędne okna aluminiowe i ich ciepły montaż, a budynek wyposażono w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła – rekuperację uzupełnioną o element chłodzenia w okresie letnim. 

Autorzy projektu: Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak, INOSTUDIO, www.inostudio.pl

Wizualizacje: Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak

Polecamy także Nowoczesna stodoła: zobacz niesamowity projekt pod lasem w Katowicach

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także