×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Nowoczesny dom dla rodziny 2+2. Piękna realizacja polskiego architekta!

Nowoczesny dom dla rodziny 2+2. Piękna realizacja polskiego architekta!

Autor: Justyna Łotowska
28 wrz 2021 13:07

Re: Perfect House to najnowszy dom spod kreski Marcina Tomaszewskiego z pracowni Reform Architekt. Został zbudowany w 2021 roku dla czteroosobowej rodziny, która ceni funkcjonalność i nowoczesne rozwiązanie. Zobaczcie zdjęcia tego fantastycznego domu! Zaglądamy do środka!

  • Najnowszy projekt Re: Perfect House z pracowni Reform Architekt powstał w 2021 roku.
  • W domu znalazły się: część garażowa, część wejściowa, część gabinetowa, część salonowa, część kuchenna oraz komunikacja.
  • Pomieszczenia w Re: Perfect House również zaprojektowano w ten sposób - małe i duże, niższe i wyższe - ale są ze sobą połączone i tworzą względem siebie harmonię.
  • Dom został zaprojektowany dla rodziny 2+2 – małżeństwo oraz dwójka dzieci.
  • Budynek został wykończony trzema materiałami: tynk biały, allucobond czarny oraz płyty ceramiczne nero marqina.

Perfekcja rozumiana przez architekta Marcina Tomaszewskiego to nie tylko własne, subiektywne odczucie na temat swojej pracy, ale przede wszystkim projekt, który w swojej formie i proporcjach jest perfekcyjnie opracowany. Z dbałością o najmniejszy detal. Taki jest właśnie najnowszy projekt Re: Perfect House, gdzie Tomaszewski pokazał, czym jest perfekcja w jego rozumieniu i wykonaniu.

Każdy z etapów projektowych był skrupulatnie zaplanowany. Począwszy od zakupu działki, po procedury związane z uzyskaniem warunków zabudowy, a kończąc na stworzeniu projektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę – działka zlokalizowana jest w łódzkiej dzielnicy – Polesie.

- Działka ma perfekcyjny kształt, perfekcyjne wymiary, perfekcyjną powierzchnię, perfekcyjne położenie względem stron świata, perfekcyjne położenie w mieście, perfekcyjne otoczenie wkoło siebie – ogólnie zostało odnalezione perfekcyjne miejsce na stworzenie perfekcyjnego domu - mówi architekt Marcin Tomaszewski.

Strefowa bryła nowoczesnego domu

Budynek od początku był planowany w części północno-wschodniej działki. Architekt wyznaczył obrys pod budynek i zaczął go redukować, żeby wyznaczyć poszczególne funkcje budynku. Od początku chciał, żeby każda strefa funkcjonalna parteru było osobną bryłą. Na te funkcje składa się: część garażowa, część wejściowa, część gabinetowa, część salonowa, część kuchenna oraz komunikacja. Dzięki temu był w stanie uzyskać nieregularny kształt tak, żeby z każdego miejsca było widać najlepszą część działki.

W finale takiego „rozbrylenia” funkcji parteru powstała dynamiczna bryła ze zróżnicowanymi wysokościami. Piętro budynku to zupełnie inna historia – jako że piętro to jedna funkcja - sypialniana – Tomaszewski postanowił kontynuować trend w tym domu i z tej strefy zrobić jedną bryłę. Prostopadłościan, który zawisł nad parterem, jest mocno dominujący nad resztą budynku i przy okazji bardzo uspokaja dynamiczną i nieregularną formę parteru.

- Układ funkcjonalny tego domu został zaplanowany w sposób zazębiający się - jak zębatki w silniku, które muszą do siebie idealnie pasować. Ze względu na swoją wielkość oddziałują na siebie w różnym tempie. Pomieszczenia w Re: Perfect House również zaprojektowano w ten sposób - małe i duże, niższe i wyższe - ale są ze sobą połączone i tworzą względem siebie harmonię -mówi architekt Marcin Tomaszewski.

Jak zaplanowano funkcje domu?

Funkcje domu rozplanowane są w sposób wzajemnie się zazębiający – jak zębatki w silniku. Muszą do siebie idealnie pasować oraz pracując w różnym tempie z uwagi na swoją wielkość wprawiać go ruch. Takie są też pomieszczenia w Re: Perfect House – mniejsze oraz większe, niższe i wyższe – ale wzajemnie połączone, harmonijnie pracują.

Główną ideą domu było perfekcyjne rozplanowanie pomieszczeń – to na nich najbardziej na samym początku skupili się inwestorzy. Kolejnym elementem było zaprojektowanie wejścia, tak aby prowadziło na wszystkie strefy domu – najbardziej trafne okazało się wejście klasyczne, czyli centralne.

- Od wejścia można przejść do strefy dziennej, do gabinetu, do strefy technicznej oraz na piętro. Na duży garaż na froncie domu też musiałem mieć dobry pomysł. Jak zrobić duży garaż 4-stanowiskowy, który wygląda, jak 2-stanowiskowy? Zrobiłem do niego dwa wjazdy – jeden od zachodu a drugi od wschodu. Dzięki temu mogłem go od wejścia bardziej wbić w bryłę budynku i uzyskać zarówno lżejszą, jak i mniejszą bryłę, która nie zdominuje frontu. Bardzo ważne były również zadaszenia przy wejściu, które rozplanowałem na różnych wysokościach i w różnym położeniu - dodaje Tomaszewski z REFORM Architekt.

Jakie były oczekiwania inwestorów?

Inwestorzy bardzo skrupulatnie opisali wszystkie pomieszczenia, ich funkcję oraz lokalizację w budynku. Wiedzieli, czego chcą – to nie jest ich pierwszy dom. Dom został zaprojektowany dla rodziny 2+2 – małżeństwo oraz dwójka dzieci. Każdy ruch projektowy musiał być mocno przemyślany w tym domu z uwagi na to, że Inwestorzy cały dzień spędzają w domu - to jest miejsce do życia oraz do pracy.

Pomieszczenia miały być tak zaprojektowane, żeby się wzajemnie zazębiały - po wjechaniu do domu mamy zaprojektowaną garderobę, z której można się przemieścić bezpośrednio do kuchni lub do salonu, czy do gabinetu. Gabinet z uwagi na to, że jest wykorzystywany w sposób ciągły do pracy, ma swoje osobne wejście. Z salonu prócz wyjątkowego widoku na naturę mamy również widok na wielofunkcyjny taras. Taras jest podzielony na kilka stref – grillowo-meczowa, jadalniana, salonowa, basenowa, leżakowa – każdy z domowników znajdzie tu coś dla siebie.

Budynek został wykończony trzema materiałami: tynk biały – wskazuje pewne kierunki i wyróżnia główne bryły w budynku, dodatkowo allucobond czarny - służy jako wykończenie ścian tych elementów budynku, które „leżą” lub są schowane pod białe formy, oraz płyty ceramiczne nero marqina - wykończono nimi elementy, które w jakiś sposób podtrzymują lub wyciągają do przodu pewne strefy budynku.

Na budynku architekt zaprojektował iluminacje świetlne z pasków ledowych, które podkreślają krawędzie budynku, wzmacniając przy tym efekt jego odbioru nocą.

Dom został zrealizowany w 2021 roku.

Fot. Piotr Krajewski

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także