×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Nowoczesny dom otoczony pięknym krajobrazem

Nowoczesny dom otoczony pięknym krajobrazem

Autor: Wojciech Napora
11 wrz 2019 08:00

Willa Dodia powstała w jednym celu. Ma być rezydencją na weekendowe wypady właścicieli, gdzie będą odbywać się imprezy i spotkania ze znajomymi. Willa wyróżnia się futurystyczną bryłą i kształtem. Wspaniałe widoki zapewniają 3 duże tarasy, z czego dwa celowo "wychodzą" na pobliskie wzgórza.

Architekci ze studia Nudes zaprojektowali i zbudowali willę, inspirując się kształtem nowoczesnych statków. Dom znajduje się na wzgórzu w Lonavla, niedaleko Bombaju, otoczony przez malownicze krajobrazy. Priorytetem architektów było stworzenie takiego układu wnętrz, który by był otwarty na otaczające piękno przyrody. Mieszkańcy przemieszczając się po willi mają - dosłownie - popłynąć przez zapierające dech w piersi krajobrazy.

Nowoczesne statki

Przednia część domu, skierowana na północ, jest najmniej istotna. To południowe skrzydło jest rozwinięte. Dominuje swoją wielkością, powiększa się i otwiera, tak aby zapewnić, użytkownikom panoramiczny widok z tarasu na otaczający ich krajobraz. Patrząc na dom z boku, większa część przypomina rozwinięty żagiel, "łapiący" wiatr. Wyglądem nawiązuje do nowoczesnych statków wypoczynkowych, gdzie na górze znajduje się sterówka, a poniżej pokład. Kolor elewacji utrzymany jest w typowej bieli, jaką wyróżniają się tego typu statki wypoczynkowe.

Najważniejszym miejscem willi, wokół którego ma koncentrować się życie towarzyskie mieszkańców, jest spektakularny, betonowy taras po południowej stronie domu. Został on wykonany w technologii bezszwowej i ma przypominać pokład statku.

Zobacz także: Nowoczesny dom pod Warszawą.

Futurystyczny wygląd tarasu zaciera granicę między wewnętrzną i zewnętrzną strefą, zachęcając do wyjścia na zewnątrz. Podobnie jak na statku, z wnętrza kapitańskiej sterówki jest widoczny duży obszar pełnego morza, tak z wnętrz willi wychodzących na taras kształtuje się otwarty, panoramiczny widok obejmujący pobliskie wzgórza.

Otwarty plan

Wnętrza domu są monochromatyczne, podkreślają open space'owy styl Willi. Na białym tle wyróżniają się czarne wręcz "hebanowe" schody oraz meble i część ścian. Wewnątrz nie uświadczymy kolumn, ścianek. Jednym słowem wszystkich elementów, które w jakikolwiek sposób mogą zaburzyć otwarty plan pomieszczeń.

Na dolnej kondygnacji znajdują się hol, kuchnia, jadalnia oraz duży taras (pokład). Na górnej, mniejszej kondygnacji, znalazły się sypialnia i pokój wypoczynkowy.

Wystrój wnętrz został ograniczony do minimum. Dominują tu białe kolory, które mają rozjaśnić przestrzeń.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także